Unreal World RPG, Iron age Finland

Rautaa ja puuta

Otsikon peli on suomalainen, jo vuodesta 1994 kehitetty nk. roguelike rooli/toimintapeli joka sijoittuu rautakautiseen Suomeen. Pelintekijä ja käyttäjät ovat aktiivisia ja viimeisin suuri päivitys julkaistiin vasta muutama viikko sitten.

Tehtävänäsi on selviytyä luonnossa ja tietenkin selviytyä kylmästä talvesta. Tulet kokemaan taisteluja valloittajia vastaan, voit käydä kauppaa, kerätä marjoja ja sieniä, rakentaa oman asuntosi ja valmistaa tarvikkeesi ja paljon muuta. Luonto tarjoaa kaiken tämän, puutavaraa, nahkoja, lihaa ja kalaa, marjoja ja sieniä. Kuulostaako helpolta ja yksinkertaiselta?

Sitä se ei ole. Suomalainen luonto, rautakautiset jumalat ja taistelutahtoa uhkuvat valloittajat tarjoavat haasteen joka ajaa selviytymään.

Peli on kuin Sims elämäsimulaatio, mutta tässä metsästetään ja taistellaan, ei harjata heppoja ja silitellä kissanpentuja sateenkaaren alla! Vaatteita ei osteta simsstoresta vaan ne leikataan itse metsästetystä, puhdistetusta, parkitusta ja kuivatusta karhuntaljasta!

Tämä peli näyttää sinulle, kaupunkilaissontiaiselle, että metsässä ei elele pelkkiä Nalle Puheja!

Peli ei maksa 60 euroa kuten kaikenmaailman EA:n vuosittaiset rahastusautomaatit.

Pelin päivityksiä ei tarvitse odottaa vuosia ja pettyä kun EA lykkääkin uuden version pelisarjasta ulos ja lopettaa tuen.

Ongelmissa sinun ei tarvitse soittaa kalliisiin tukipalveluihin joiden ainoa neuvo on: ”asenna uudestaan”

Ei. Sinä saat täyden tuen ja voit vieläpä ehdottaa uudistuksia foorumilla.

Pelin kokoversion hinta on eurosta ylöspäin. Hinta riippuu siitä haluatko kokeilla täyttä peliä kerran, kahdesti tai tukea Suomalaista pelintekijää ja hankkia elinikäisen lisenssin vain 30 eurolla. Ilmaiseksi peliä saa tietenkin kokeilla niin paljon kuin haluaa, mutta täyden pelin pelipäivät on rajoitettu aina 10 pelipäivään.

Tämä peli on se vanha kunnon peli jossa pelaajia kuunnellaan ja peliä tehdään pelaajille, ei kerätäkseen rahat mahdollisimman nopeasti pois kuluttajilta hirvittävän hypetyksen saattelemana.

Jos haluat selviytyä Suomen perkeleellisestä talvesta, suosittelen tutustumaan.

Pääsivu:
http://www.jmp.fi/~smaarane/urw.html

Foorumi:
http://z3.invisionfree.com/UrW_forum/index.php?

Fanifoorumi:
http://www.phpbbplanet.com/urw/

vinkkisivusto:
http://unrealworld.wikia.com/wiki/Unreal_World_Wiki

Arvosteluja:
http://www.jmp.fi/~smaarane/urw_reviews.html

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        57
        4408
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        95
        3675
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        102
        3292
      4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        68
        1883
      5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        17
        1869
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        80
        1108
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        81
        783
      8. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        44
        781
      9. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        103
        780
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        22
        754
      Aihe