Otsikon peli on suomalainen, jo vuodesta 1994 kehitetty nk. roguelike rooli/toimintapeli joka sijoittuu rautakautiseen Suomeen. Pelintekijä ja käyttäjät ovat aktiivisia ja viimeisin suuri päivitys julkaistiin vasta muutama viikko sitten.
Tehtävänäsi on selviytyä luonnossa ja tietenkin selviytyä kylmästä talvesta. Tulet kokemaan taisteluja valloittajia vastaan, voit käydä kauppaa, kerätä marjoja ja sieniä, rakentaa oman asuntosi ja valmistaa tarvikkeesi ja paljon muuta. Luonto tarjoaa kaiken tämän, puutavaraa, nahkoja, lihaa ja kalaa, marjoja ja sieniä. Kuulostaako helpolta ja yksinkertaiselta?
Sitä se ei ole. Suomalainen luonto, rautakautiset jumalat ja taistelutahtoa uhkuvat valloittajat tarjoavat haasteen joka ajaa selviytymään.
Peli on kuin Sims elämäsimulaatio, mutta tässä metsästetään ja taistellaan, ei harjata heppoja ja silitellä kissanpentuja sateenkaaren alla! Vaatteita ei osteta simsstoresta vaan ne leikataan itse metsästetystä, puhdistetusta, parkitusta ja kuivatusta karhuntaljasta!
Tämä peli näyttää sinulle, kaupunkilaissontiaiselle, että metsässä ei elele pelkkiä Nalle Puheja!
Peli ei maksa 60 euroa kuten kaikenmaailman EA:n vuosittaiset rahastusautomaatit.
Pelin päivityksiä ei tarvitse odottaa vuosia ja pettyä kun EA lykkääkin uuden version pelisarjasta ulos ja lopettaa tuen.
Ongelmissa sinun ei tarvitse soittaa kalliisiin tukipalveluihin joiden ainoa neuvo on: ”asenna uudestaan”
Ei. Sinä saat täyden tuen ja voit vieläpä ehdottaa uudistuksia foorumilla.
Pelin kokoversion hinta on eurosta ylöspäin. Hinta riippuu siitä haluatko kokeilla täyttä peliä kerran, kahdesti tai tukea Suomalaista pelintekijää ja hankkia elinikäisen lisenssin vain 30 eurolla. Ilmaiseksi peliä saa tietenkin kokeilla niin paljon kuin haluaa, mutta täyden pelin pelipäivät on rajoitettu aina 10 pelipäivään.
Tämä peli on se vanha kunnon peli jossa pelaajia kuunnellaan ja peliä tehdään pelaajille, ei kerätäkseen rahat mahdollisimman nopeasti pois kuluttajilta hirvittävän hypetyksen saattelemana.
Jos haluat selviytyä Suomen perkeleellisestä talvesta, suosittelen tutustumaan.
Pääsivu:
http://www.jmp.fi/~smaarane/urw.html
Foorumi:
http://z3.invisionfree.com/UrW_forum/index.php?
Fanifoorumi:
http://www.phpbbplanet.com/urw/
vinkkisivusto:
http://unrealworld.wikia.com/wiki/Unreal_World_Wiki
Arvosteluja:
http://www.jmp.fi/~smaarane/urw_reviews.html
Unreal World RPG, Iron age Finland
Rautaa ja puuta
1
402
Vastaukset
- urwonhyvä
Olen pelaillut tuota siitä lähtien, kun siinä oli vielä raha käytössä. Juuri muuta en pelailekkaan. Niin hyvä on peli, vaikka grafiikka aika yksinkertaista. Lisää uusia alueita, kansoja, kulttuureja, kyllä kelpaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761219
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?47644Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä305562Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t232557- 51539
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7510