Kuinka monta moolia?

Hölööömö

Biokaasu sisältää 83 mol-% metaania, 11,2 mol-% etaania ja 5,8 mol-% propaania. Kaasua on kokonaisuudessaan 385 litraa. (p=98,5kPa, t= 26 C (= ei NTP)). Mooliprosentti on tässä mulle uus käsite, kuinka lasken tästä montako moolia kutakin kaasua on?

7

1712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keminörtti

      83 mol-% 11,2 mol-% 5,8 mol-%= 100 mol-%

      • Hölöömö

        Juu, mutta montako moolia kaasua on? Tiedän että sitä on sata prosenttia. :D


    • Sultan

      Ideaalikaasun tilanyhtälöstä,
      PV=nRT ,
      joten kokonaismoolimäärä on:
      n=PV / RT =( 98500 Pa x 0,385 m3) / (8,31451 J/ (K*mol) * 299,15 K) = 15,2... mol

      Siitä sitten saat yksittäisten kaasujen moolimäärät kertomalla prosenttiosuudella.
      esim. Metaanille 0,83*15,2 mol = 12,6...mol

      Näissä laskuissa kannattaa muistaa laittaa yksiköt oikeassa muodossa. Esimerkiksi pascal tarkoittaa Newtonia per neliömetri N/m2 ja joule tarkoittaa newtonmetriä Nm. Tilavuuden yksikkönä kannattaa siilloin käyttää kuutiometriä eikä litroja. Silloin ei tule ongelmia.

      • Einiinhyväkemiassa

        Maolissa lukee että pV=nRT (NTP) ? Eikös se tarkoita että kaava vaatii NTP-olosuhteet? (jotka maolin mukaan ovat siis p=1,01325 bar, t= 0 C)


      • Vastaa NTP
        Einiinhyväkemiassa kirjoitti:

        Maolissa lukee että pV=nRT (NTP) ? Eikös se tarkoita että kaava vaatii NTP-olosuhteet? (jotka maolin mukaan ovat siis p=1,01325 bar, t= 0 C)

        Olet varmaankin ymmärtänyt asian väärin. Kyllä kaavaa käytetään juuri tuollaisiin laskelmiin.


    • Kemian opiskelija

      Klassinen ideaalikaasun tilayhtälö pV=nRT on reaalikaasulaskuihin sopiva matalahkoissa paineissa ja todellakin tuossa NTP olosuhteissa. Tilayhtälö hyödyntää mm. kineetiikkaan liittyviä oletuksia ja näin ollen on noin yksinkertaisessa muodossa. Kun paineet ja lämpötilat menevät ääripäitä kohden, tarvitaan erilaisia kertoimia korjaamaan tulosta vastaamaan empiirisiä tuloksia. Mainittu ideaalikaasun yhtälö on riittävä lukion kemiaan.

    • Anonyymi

      no ei

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4592
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3403
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      41
      1438
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1353
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1206
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1102
    8. 159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      998
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe