Aika Julmaa

Ansa's

on elämä joskus.
Vuosia sitten nuoremman miehen kertomaa: hänen sanoessaan naiselle, ettei halua lapsia tähän maailmaan. En muista oliko saanut mustan silmän tai muuten nenuun, mutta hurja oli ollut vastaanotto naisilta tällaiseen mielipiteeseen.
Jos naisella "vauvakuume", syntyy lapsi, sen jälkeen ainoita syitä olla yhdessä, perheenä, mitä siitä seuraa?
Kulissiliitto, joka todennäköisesti päättyy eroon, ennemmin tai myöhemmin.
Sen jälkeen löytyy naisia (miehistä en tiedä), jotka oottaa viiskymppisinä sitä elämänsä prinssiä, ellei kuningasta, jolta pitäis löytyä kaikki hänen unelmiensa täyttämät odotukset.
Onneksi naiset on ovelia, sanon mieluummin viisaita.. he on tyytyväisiä elämäänsä.. mutta jos joku kuitenkin, siellä jossain, täyttäisi kaikki haaveet ja unelmat.
Kamoon, realismia peliin.

5

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+12

      Niin kenelle?
      Oli vähän epäselvää.
      Onks tää naisille joilla on vauvakuume, ei hyvin sovi tälle ikäpalstalle.
      Mutta jos taas naisille jotka on tyytyväissiä elämäänsä, niin tässä yks sellainen sinkku.
      Niin että kamoon siinä sulle realismia.

    • No oli se mieskin aika julma. Ei ne lapset mitkään itseistarkoituksia ole, mutta kyllä ne ovat muutakin kuin pelkkää vauvakuumetta. Mulle ainakin uusi ulottuvuus elämään, suola ja sokeri.

      Oikeassa olet kyllä siinä, että elämää voi täyttää muullakin kuin kumppanilla. Säästyy samalla riidoilta :))

    • trfgdcvb

      Meinaatko että lapset pitäisi tehdä vasta kypsänä viiskymppisenä?

    • Kaupunkilainen

      Minusta on erittäin viisasta tehdä selväksi jo suhteen aika alkumetreillä kantansa lastenhankintaan. Jos toinen ehdottomasti haluaa lapsia ja toinen taas missään tapauksessa ei, ei sellaisella suhteella ole tulevaisuutta. Täysin tuhoon tuomittu yritys on taas hankkiutua raskaaksi vastoin miehen tahtoa, ellei sitten ole alunperinkin tarkoitus käyttää miestä vain siitosorina ja kasvattaa lapsi yksin.

      Ongelmia seuraa tietysti siinä vaiheessa, kun toinen (yleensä nainen) muuttaakin mielensä lastenhankinnan suhteen. Lastenhankinta tai hankkimatta jättäminen on yleensä naisille tärkeämpi juttu kuin miehille, ja miehet sopeutuvat naisen ratkaisuihin. On tosin niitäkin miehiä, jotka jättävät vaimonsa, jos tämä ei joko voi tai halua lapsia saada. Sellainen suhde katkeaisi ennen pitkää muutenkin, jos mies näkee naisessa vain synnytyskoneen.

    • Vanhempien miesten ei varmaan tarvitse pelätä ikäistensä naisten haluavan heidän kanssaan lisää lapsia. Korkeintaan haluavat muistella, kuinka niitä tehtiin.

      Sitäpaitsi kun nuorena sammakkoa suudellessa siitä saattoi kehkeytyä prinssi. Nyt vanhemmasta prinssistä kehkeytyy korkeintaan sammakko.

      Tämä ON realismia. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      127
      2832
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      56
      1855
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      80
      1795
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      297
      1733
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      20
      1624
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1312
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      29
      1299
    8. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      111
      1176
    9. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1092
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1052
    Aihe