Asbesti ja laattasaumat/laatat

tyär

Tämä asia painaa mieltä niin, että järki lähtee. Vaihdoimme keittiön välitilan laatat, ja sanoin miehelleni että jos alta löytyy vanhoja laattoja, niin antaa olla niiden siellä alla tuon asbestivaaran takia. Taloyhtiömme on rakennettu 81-82. Kyllähän ne pojat toiselle puolelle oli jättänyt laatat seinään, mutta toiselta puolelta ne oli liimattu ja olivat sitten poistaneet n.130cmx45cm alueelta ne vanhatkin laatat saumoineen. Nyt mietityttääkin, että mikähän vaara tuossa meille muille tulee, kun/jos saumausaineessa tai liimassa oli asbestia? Ei olla siis oltu perheen kanssa kotona kun purkutyö on tehty ja täällä on imuroitu, mutta ei luutulla vedetty koko alakertaa. Mieheni ajattelee, että tämä on vain näitä akan jorinoita mistä ei kannata välittää..

3

1163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Toivotaan ettei :)

      Moikka

      Asbestirakentaminen oli vilkkaimmillaan 60 ja 70 luvuilla, joten todennäköisesti ei asbestiä rakennusmateriaaleissa ole ollut. Asbestin käyttö kokonaisuudessaan lopetettiin materiaaleissa vuonna 88. 90 luvun puolivälissä sen käyttö kiellettiin kokonaan.

      Asbestikuidut ovat erittäin pieniä ja kevyitä, joten ne saattavat leijua sisäilmassa kauan, varsinkin jos yhtään ilma virtaa mihinkään suuntaan.

      En osaa sanoa osaisiko joku asbestipurkuihin erikoistunut firma ottaa sisäilmasta näytteen, kun yleensä näytteet otetaan juurikin materiaaleista jotka viedään labraan tutkittavaksi.

    • minävaantaas

      työn aikana erikois suojaus, ja loppusiivous. asbesti lähtee purkamalla,
      ei se jää ilmaan kovinkaan pitkäksi aikaa kun kyseessä taloyhtiö jossa poistoilma koneellinen. turhaa huolehtia. ihan esimerkkinä asbestipölyyn työntekijöitä on sairastunut vähemmän mitä nykypäivänä ihosyöpään auringon takia...realiteetit käteen, kaikki vaaralliseksi luokiteltu ei tapa ;)

      hysteriaa vähemmälle kiitos!

    • KGH

      Asbestin käyttö kiellettiin kokonaan vasta vuonna -94.
      Mutta eiköhän tässä tapauksessa kuitenkin ole jo rempan pölyt haihtuneet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      113
      3391
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      33
      1948
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      92
      957
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      912
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      817
    Aihe