hei täytän 15v ja mulla ei oo alkanu menkat? onko se normaalia?
äiti veis o mua lääkärii mut en haluis mennä? mitä teen?
H E L P !
menkat
10
298
Vastaukset
- ;o
ja vaikuttaakose jos polttaa tupakkia...
- nain3nnn
Kuulepas nyt nuori nainen.
Kuukautiset alkavat kun kehosi on siihen valmis. Yhdelläkään perusterveellä naisella ei jää kuukautiset alkamatta, se on varma.
Onko kehosi muuten kehittynyt?
Onko rinnat kasvaneet?
Onko karvoitus lisääntynyt?
Onko hiki alkanut haista epämiellyttävälle?
Onko pituuskasvussasi tapahtunut muutoksia?
Tunnetko seksuaalista vetovoimaa?
Onko aknea esiintynyt?
Jos näitä muutoksia on tapahtunut, edes jollain tasolla, niin silloin sinun on syytä olla huoletta.
Ja kyllä, tupakointi vaikuttaa negatiivisesti kehitykseesti. Jos olisin äitisi, veisin sinut lääkärille nimenomaan tupakoinnin lopettamisen avun merkeissä, en niiden kuukautisten. - 1232132
Vaikka olisi perusterve, kuukautiset voi jäädä alkamatta. Se on tosin hyvin harvinaista, mutta niinkin voi käydä. Tämä oli nimimerkille nain3nnn
Kohdallasi saattaa olle kyse ihan vain yksillöllisestä vaihtelusta: kuulut siihen naisten joukkoon, joilla kuukautiset alkavat keskimääräistä myöhemmin. Näin kävi minullekin.
Sinun kyllä kannattaisi käydä lääkärissä, jotta voidaan sulkea pois sellaiset syyt, jotka pitäisi hoitaa ja saisita samalla itsellesi varmuuden, että kaikki on ok.- minävaan.
"Vaikka olisi perusterve, kuukautiset voi jäädä alkamatta. Se on tosin hyvin harvinaista, mutta niinkin voi käydä."
Ei muuten jää perusterveellä menkat alkamatta.
Jos olet erittäin vaikeasti vammainen tms. niin ehkä sillon. Terveellä tytöllä kuukautiset alkaa 10-17 -vuotiaana, keskimäärin n. 13-vuotiaana.
Aloittajasta sen verran että tekstistä näkee ainakin sen, ettei ajatusmaailma on vielä lapsen tasolla. Tuskin siis on elimistönsä vielä kuukautisiin valmis. - minävaan.
minävaan. kirjoitti:
"Vaikka olisi perusterve, kuukautiset voi jäädä alkamatta. Se on tosin hyvin harvinaista, mutta niinkin voi käydä."
Ei muuten jää perusterveellä menkat alkamatta.
Jos olet erittäin vaikeasti vammainen tms. niin ehkä sillon. Terveellä tytöllä kuukautiset alkaa 10-17 -vuotiaana, keskimäärin n. 13-vuotiaana.
Aloittajasta sen verran että tekstistä näkee ainakin sen, ettei ajatusmaailma on vielä lapsen tasolla. Tuskin siis on elimistönsä vielä kuukautisiin valmis.Ja siis jos olet vaikeasti vammainen, et ole perusterve.
Jos kuukautiset ei vielä 17 -vuotiaana ole alkanut, lääkärit etsivät kehostasi SYYTÄ sille miksi ne eivät ole alkanut. Syy on usein jossain "viassa", esim kasvaimen aiheuttamasta hormonitoiminnan epätasapaiosta tms. jolloin siis et ole perusterve.
Eli siis olen nimimerkin "nain3nnn" kanssa samaa mieltä siitä että kyllä ne menkat alkaa, niitä on turha stressata ennen kuin jos ne ei oikeasti ole alkanut lähempänä 20 ikävuotta...
Ja tupakka vaikuttaa. - 1232132
minävaan. kirjoitti:
Ja siis jos olet vaikeasti vammainen, et ole perusterve.
Jos kuukautiset ei vielä 17 -vuotiaana ole alkanut, lääkärit etsivät kehostasi SYYTÄ sille miksi ne eivät ole alkanut. Syy on usein jossain "viassa", esim kasvaimen aiheuttamasta hormonitoiminnan epätasapaiosta tms. jolloin siis et ole perusterve.
Eli siis olen nimimerkin "nain3nnn" kanssa samaa mieltä siitä että kyllä ne menkat alkaa, niitä on turha stressata ennen kuin jos ne ei oikeasti ole alkanut lähempänä 20 ikävuotta...
Ja tupakka vaikuttaa.Se, että on joku "vika" ei merkitse sitä etteikö olisi perusterve. Perusterveelläkin siis voi jäädä kuukautiset alkamatta. Edelleen.
- tupakointi haittaa
Olisin huolestuneempi siitä tupakoinnista kuin kuukautisten puuttumisesta. Tupakointi tappaa, joskus kylläkin hitaasti.
Jos on jotain murrosiän kehitykseen viittaavia asioita, joita tuossa olikin paljon lueteltu, niin kyllä niitä kuukautisia voi vielä odotella. - auttakaaa
kiitti! ja yritän ainaki nyt vähentää tupakointia jos se vaikuttaa ! mutta siihenki saattaa mennä aikaa.. mutta jos en pysty lopettaan ja poltan eihän ne siis jää pois?
- näinpäin
Toi on ihan normaalia ettei menkat ole alkaneet 15 vuotiaana.itselläni alkoi juuri ja olen15. luulin etei ne koskaan ala. kyllä ne siältä tuleee mutta jos ne ei ole 16 vuotiaana lkanut nin mene lääkäriin
- :)
älä hätäile :) itelläni alkoi 15 vuoden ja 5 kk iässä. oottelin kans kauan että millon alkaa mutta ei sitä kannata murehtia. kyllä ne sieltä tulee :) jos ei ala vuoden parin kuluessa kuulua, kannattaa käydä lääkärillä.
ja se tupakan poltto kannattaa kyllä lopettaa... se saattaa häiritä kehitystä. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3156148Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483626Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1482817"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2252167Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1001728- 671202
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua811055Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni145973Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10938Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11884