Kannattasko jo ennekuin on hajonnut korjuuttaa jollain vahvemalla osasarjalla tuo jakopää? Ajettu nyt 29tkm.
Mitä maksaa jakopää remontti uuteen autoon?
20
1746
Vastaukset
- Kia-mies
Ei kannata. Vaihdata Ladasi remmi silloin kun huolto-ohje määrää.
- halpa on hyvä?
Ei ladassa hihna kestä edes vaihtoväliä.
- Harasoo toverits.
halpa on hyvä? kirjoitti:
Ei ladassa hihna kestä edes vaihtoväliä.
Perinteisessä takaveto-Ladassa on muuten ketju...ja se tunnetusti kyllä kestää ihan toisenlaisia kilometrimääriä, kuin nämä Vokkerin surkeat ,venyvät ja ylihyppivät viritelmät vielä surkeampine kiristysmekanismeineen.
Sellainen erikoisuus nykyautoihin tottuneella Ladassakin oli, että ketju piti silloin tällöin kiristää manuaalisesti huollon yhteydessä. Ohjain oli käsisäätöinen. Homma oli helppo ja tilaakin konehuoneessa piisas. Ja kiristyksen puute kuului lähinnä helisevänä käyntinä, niin paljoa ketju ei venynyt laiskallakaan omistajalla, että jako olisi hyppinyt kiristyksen puutteestakaan kovin helpolla sekaisin. TSI-moottorinhan voi tuhota jo yksi epäonnistunut mäkilähtö.
Etuvetomalleissa, kuten Samarassa oli hihna. Sekin kyllä kesti huomattavasti pidempään, kuin VW:n ketjujakopäät. Jopa se ensimmäinen venäläinen kumiremmi.
- Takuu-ukko.
Autostasi raukeaa takuu jos alat itse sitä virittelemään. Vaihda Volkkariin niin saat jo heti tehtaalta hyvän ja kestävän auton. Laatu tietysti maksaa mutta maksaahan halpiksen purkkavirittelykin.
- Takuu voimassa
Ei minulla ole varaa Volkkariin.
- Yualle
On varaa!! Kun ottaa auton periaatteella 333€/kk. Volle on budjetoitu monen suomalaisperheen kuukausibudjettiin. Hämmästyttävän usein näkeekin -11 ja -12 vm. Volleja myynnissä, joilla ajettu vain 4-6 tuhatta km. Tullut vissiin yllättäviä budjetointivaikeuksia...
- mk
Takuu ei raukea autosta jos siihen on tehty se tarvittava ja pakollinen takuuhuolto ja kaikki tuollaiset ovat kuluttajasuojalainvastaisia asioita. Itselläni oli aikoinaan 360 volvo ja käytettynä oli vuoden takuu niin kaikki mikä kuului takuun piiriin korjattiin vaikka itse vaihdoin öljyt ja niin edelleen eikä sitä tartte kenellekkään kertoa oletko itse vaihtanut jakohihnan vai et ja takuu säilyy että sillen. Missään laissa ei ole tuollaista pykälää että takuu raukee vaan se on autoliikkeiden ukaasi että saavät huoltoon töitä kun kukaan ei enää uskalla itse autoa huoltaa kun on peloteltu ihan turhilla uhkailulla.
- it's mai vaif
Anna eukolle remmiä paljaalle pyllylle. Siitä se vaan tykkää.
- Paras idea aikoihin!
Ilman muuta kannattaisi, jos parempia osia on jossain saatavana. Ehyen korjaaminen on halvempaa ja helpompaa kuin rikkoontuneen. Ja helpottaahan se omaakin oloa, jos ei ole koko ajan stressi päällä siitä, koska hajoaa.
Kumma, kun ei Laakkonen jo tarjoa tällaista mahdollisuutta heti uutta autoa ostaessa: "Lisämaksulla paremmat jakopään osat ja metalliväri kaupan päälle! - Asentaja
Mitä sitä ehjää autoa korjaamaan,. Odota, että hajoa niin tulee kunnon remppa ja iso kunnon lasku.
- Zephyr six
Jokaisella uudella autolla on oma huoltoohjelma ja sen mukaan se J-pään remmi
kilkkeineen vaihdetaan esim. 80,120, jopa 160tkm tai 4,6,10 vuoden välein tosin
ei haittaa yhtään jos vaihtaa hihnan kilkkeineen vähän ennen määräaikaa.
Ja luulisi sen selvitä Omistajan opaskirjasta tai jopa Googlaamalla netissä. - remonttipää
Sinun kannattaisi harkita oman pääsi remontointia.
- audis
Provoilun pikkiin kannattaa pistää.Se sentään kestää.
- Essex 28
autooni laitettiin jakopään ketju jo tehtaalla 84vuotta sitten eikä sitä ole tarvinnut
mitään rempata, siellä se mennä puksuttaa edelleen - akkujukka
minkä helvetin takia uuteen autoon pitä tehdä remmiremppa?onhan ny prkl siinä takuu,jos se kerran uusi on!tanan turnipsi!
- ex-opelisti
kyseessä on ilmeisesti opel niissähän remmit paukahtaa 20000km välein :)
- TAKUU VOIMASSA
MIKSI MIINUSMERKKIÄ VIESTIIN ??????
VIKA ON TODELLINEN JA ETSIN VIKAAN KORJAUS MAHDOLLISUUTTA!!!
VOLKKARI KANSA MIKÄ TEITÄ RIIVAA???
OLETTEKO IDIOOTTEJA ?
HALUAN VOKKRINI KUNTOON!!!!!!! - Syy miinuksiin
Tervetuloa VW palstalle, jossa aurinko paistaa aina kuin Pohjois-Koreassa.
- Nyrkki ja Kyllikki
6 vuotta ja 120000km vaihtoväli. Ja työn hinta kaikkine osineen ja vesipumppuineen ja moniurahihnoineen 450€
- osssss
Merkkiliikkeessä 700e ainakin.
Hesari autot kertoo myös VW ongelmat.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423463Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127944- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837