Kyseessä Nissan Primera 1.6 LX farmari ja vuosimallia -92, eli siis p10/w10...
Kysymykseni kuuluukin, että onko tuossa kyseisessä Primerassa jakohihna vai jakoketju?
Ostin auton hiljattain ja mikäli se on jakohihnalla varustettu, niin ajattelin sen hihnan vaihdattaa, koska huoltokirjassa ei lukenut edellistä jakohihnan vaihtoa.
Tämä taasen kertoisi siitä, että auto on varustettu jakketjulla, mutta kertokaapa te viisaammat sitten totuus?
Mikäli se on jakoketjulla varustettu, niin luultavasti sitä ei sitten tarvitse vaihtaa, vai?
jakohihna vai jakoketju
10
13796
Vastaukset 10
- VAIHDETTAVA
50T VÄLEIN SAMOIN RULLAT KIRISTÄJÄT JA VESIPUMPPU.HALPA VAIHTAA N:400€.
- poka
ei muuten ole ku KETJU!
- ytfui
kuulehan sen jo äänest onks se ketju vai hihna
- äijjä
Taas joku asijantntujjja ties paljon!KETJULLA ON siitä lyön vaik pääni vetoa :)
- inssi
GA16DE: Jos on kyseessä v.92 Primeroissa ja Sunnyissä oleva TWIN CAM 16 VALVE moottori (teksti valettuna moottorin kannan päälle), niin siinä on 2 ketjua. Ensimmäinen ketju 2 ketjupyörää: kampiakselin päässä ja väliakselilla, automaattikiristin.
Toinen ketju 3 pyörää: väliakselilla, imunokka-akselilla, pakonokka-akselilla, automaattikiristin.
Ketju on moottorin kanssa yhdessä olevan alumiinisen kotelon sisässä, koska ketju on öljytiiviissä tilassa.
Hinha on muovisen suojuksen sisällä, ei öljyssä vaan pölytiiviissä tilassa, ei moottorissa, koska olisi liian kuumassa.- brava
kyl nissaneissa on ollut jo pitkään ketju ei sielä kyl hihnaa ole enään ollut pitkään aikaan
- Lältsy
brava kirjoitti:
kyl nissaneissa on ollut jo pitkään ketju ei sielä kyl hihnaa ole enään ollut pitkään aikaan
Elikkäs pystyskö joku auttaa kertomalla mulle että mitä eroa on hihnalla ja ketjulla, oon kattellu aika varmana yhtä primeraa ja siinä on ketju hihnan sijasta, eli mitä tää tarkottaa??
- olis pareen...
Lältsy kirjoitti:
Elikkäs pystyskö joku auttaa kertomalla mulle että mitä eroa on hihnalla ja ketjulla, oon kattellu aika varmana yhtä primeraa ja siinä on ketju hihnan sijasta, eli mitä tää tarkottaa??
..että lopettaisit autohommat justiinsa tähän,niin ja lääkitys kohdalleen niin muistikin leikkais paremmin.
- Skobe
Lältsy kirjoitti:
Elikkäs pystyskö joku auttaa kertomalla mulle että mitä eroa on hihnalla ja ketjulla, oon kattellu aika varmana yhtä primeraa ja siinä on ketju hihnan sijasta, eli mitä tää tarkottaa??
Jakoketjua ei yleensä tarvi vaihtaa. Omassa -00 Almera Di 2.2:ssä on ketju ja sen vaihtoväli on sellainen, että pitää vaihtaa, kun alkaa kuulumaan oikein kova käyntiääni. (Jostain täältä löysin tuon tiedon.) Mutta tällöin mittarissa on varmaankin aika paljon. Nyt on 250 tkm. Jakohihna on sellainen, että se täytyy ehdottomasti vaihtaa noin 50 tuhannen tai 120 tuhannen kilometrin välein. Vaihtoväli löytyy huoltokirjasta tai Nissan-huollosta.
Lyhyesti: Ketju on lähes murheeton, jakohihna vaihdettava säännöllisin väliajoin. Jos ei vaihda, mitä seuraa:
1. Kallis venttiiliremppa
2. Kallis sylinteri/mäntäremppa
3. Molemmat
4. Pienempi remppa on mahdollinen, mutta en tiedä, missä tapauksessa remppa on pienempi.
- Anonyymi
Tiidassa kone ketjukone .. on käytännössä ikuinen auton alusta loppuun .. paaliin saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53897
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64647- 55640
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43572Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik31542En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32518Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5503- 75457
- 37436
- 33435