MDF-paneeli (katto) ja jatkoskohdat

J

Moikka

Oletteko paneloineet katon niin, että edellisen rivin ylijääneellä palasella on aloitettu seuraava rivi? Tuleeko katosta "rauhattoman" näköinen, kun jatkoskohdat ovat siellä sun täällä. Toinen vaihtoehto on tehdä paneelijako, jolloin kuvio kattoon tulee symmetriseksi. Huono puoli on suurempi hukka..

Kyseessä on 2000 mm pitkä ympäripontattu MDF-paneeli.

5

8557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hakaspyssy

      Hukka on vain hiukan suurempi. Teen itse kolmen laudan sarjoissa, joissa jatkot samalla viivalla. Katosta tulee aika siisti, kasettimainen.

    • miulla näin

      Kuka sinne laipioon viitsii tuijotella. Seuraavalla pätkällä uusi varvi alkuun.
      Minusta 30 prosentin hukka on paljon.

    • ree montti

      Nii, kukas sinne tuijottelemaaan. Vanhoissa arvotaloissa hienot kasettikatot, turhaan tekivät. Kirkoissa hienoja maalauksia. Köyhän miehen välipohjakin on kaunis. Saunassa tuppilauta. Mitäs sitä tuijottelemaan. Tehdään vaan kaikki isoista kuusivanerilevyistä, ohuet hakaspyssyllä kiinni.

    • Ne saumat tulee kyllä ihan hienosti linjaan kun jatkaa aina edellisellä ylijäämäpalalla.

    • jaaatkooo

      Tehdasvalmisteisista MDF-paneeleista ei mitenkään saa arvokkaan näköistä kasettikattoa sen enempää kuin kirkon ornamenttejäkään. Lähinnä jonkin koomisen näköisen viritelmän. Kyllä ne saumat sekoavat aivan tarpeeksi, kun jäävällä palalla aloitetaan seuraava rivi. Toki jatkot voivat osua liian lähelle toisiaan, mutta silloin toinen rivi aloitetaan puolikkaalla ja edetään tavallaan vuorotahtia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      77
      3646
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      33
      2999
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      78
      2761
    4. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2654
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      2485
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2312
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      57
      1947
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      15
      1822
    9. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1776
    10. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1683
    Aihe