Osaisiko joku kertoa, miten säännöt taajamassa menee? Mikä on Keuruulla tapana?
Miten läheltä rakennuksia saa ampua pienpetoja?
Loukuttaja
8178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaupunki alueella,(siis taajamassa)ei metsästys ole käytännössä mahdollista. Kaupunkien järjestyssäännöt ja metsästyslaki 150 metrin etäisyys lähimpään asumukseen,sulkevat sen lähes täysin. Lisäksi poliisi viranomaisella on vastuu turvallisuudesta ja siten lopullinen päätösvalta kieltää metsästys. Mutta toisaalta ammutaanhan Helsingin kaupungin alueellakin jousella jäniksiä ja rusakkoja.
Missä täällä on petoja ,en ole yhtään ainokaista nähnyt.Toisille on kaiki petoja joilla on 4 jalkaa,pum pum ,heti kun liikahtaa.Antakaa kaikien kokea kevät ja kesä.
Nyyssänniemessä on ainakin yksi villikissa jonka saisi varmasti poistaa kuseksimasta pitkin ja poikin.
Ilmakivärillä voi varmaan rätkiä jos omaan pihapiiriin eksyy?
Irtokissat voi kaikki ampua,pyytää häkkin, tms. Samoin ketut jotka tulee liian lähelle asutuksia, levittävät tauteja, myös lasten leikkipaikoille,,,näin tekee myös kissat. levittävät ihmiseen tarttuvaa ja ikuisesti pysyvää toksoplasmoosia, tämä on erittäin vaarallinen odottaville äideille. tätä leivttä vain kissa.
Uusi järjestyslaki sallii kissojen vapaana pitämisen, lukaseppas!
http://www.hesy.fi/info/tiedote190903.htm
Ei saa ampua
Suosittelen loukuttamista jos kyseessä on kissa, saa eläimen vahingoittumana kiinni ja voi viedä sen sitten eläinten talteenottopaikkaan.