Eli sain käsiini punaisen "Abu Ambassabor 7000" - kelan ja pitkän vavan. Kokeilin sillä heittää 10 g vaappua, tuloksena sotkua siimapuolalla. Kertokaas aloittelijalle, miten tällä pitäisi heittää, onko jotain nettisivua? Ja onko tämä hyvä kela, yksi kaveri sanoi että se on paras mitä on olemassa? Onko sopiva peli n 5 kilosten haukien pyyntiin?
Miten heität Abu 7000:lla ?
niilas
92176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo "paras on käsite johon en ota kantaa koska sitä en pysty todistamaan" kuten ei kukaan muukaan,vaan ovat vain "väitteitä ja mutua".
Mutta maininnan hyvä voin tuolle kelalle kyllä antaa.
Jos sinulla ei ole aikaisempaa kokemusta ko.kelatyypistä (kuten arvelen) niin saattaa olla aika vaikeakäyttöinen "kapistus"
No joka tapauksessa ei tuolla kelalla onnistu tuo mainitun vaapun heitto vaikka olisi kokemustakin.
Kun viehepaino nostetaan tuonne 25 grammaan niin sitten alkaa sujua.
Kyseinen kelatyyppi vaatii rauhallisen heittotavan ja hyvän ns.kokotoimisen vavan ennenkuin heitto on hallittua ja mielekästä.
Myös kelan suuri koko ja paino aiheuttaa sen että kyseistä kelaa vierastetaan aika yleisesti heittokäytössä.
Itselleni tuo ei ole aiheuttanut ikinä mitään ongelmia vaan oma mielipiteeni on se että tuo kela/vapa yhdistelmän tasapainoisuus vaikuttaa mukavuuteen paljon enemmän kuin jonkun kelan paino tai koko.
Joten jos tuo "pitkä vapasi" sattuisi olemaan juuri tuolle kelalle sopiva ja tasapainoinen niin jatka vain rohkeasti tuota kokeiluasi mutta huomattavasti raskaimmilla vieheillä ja mieluimmin vielä lusikoilla.
Jos sinulla on jotain epäselvää kyseisen kelan oikeista säädöistä niin kysy vain rohkeasti lisää.
Joten kelasi on hyvä ja laadukas,on sopiva 5 kiloisten Haukien pyyntiin ja myös huomattavasti tuota isompien.
K-Wallu
Seiskatonninen on hyvä kela (omistan niitä kaksi ja olen tyytyväinen). Mutta missään tapauksessa se ei ole hyvä kela alle 5 kg hauille (heittokalastukseen) eikä mielestäni minkään muunkaan kokoisille hauille.
Kela sopii käyttöön, missä satunnaisesti tarvitaan esimerkiksi 200-300 metriä siimaa, eli suomeksi lohenkalastukseen.
Alle 5 kg hauille ostasin keskihintaisen 2000-koon avokelan tai pienimmän döörin minkä kaupasta löytää. Molempiin hauenkalastuksessa kuitusiima.
--ako
Kysyjä ei missään vaiheessa maininnut alle 5Kg Haukia.
Myöskään kysyjä ei sanallakaan maininnut mistään avokeloista ja vielä vähemmän jostain kuitusiimoista.
Vaan kysyjä nimenomaan kysyi tuosta kelasta joka hänelle oli kulkeutunut,niimpä vastasin vain siihen kysymykseen jota oli kysytty.
Itse omistan kyseisiä keloja hieman enemmän ja tuolla liukulaakeroidulla perusmallillakin olen tuota heittämistä kokeillut ja oikealla vavalla ja riittävällä viehepainolla tuo heittäminen onnistuu,tuohon on taatusti parempia vaihtoehtoja kuin nyt kysytty mutta siitähän nyt ei ollutkaan kyse vaan siitä voiko tuota olemassa olevaa käyttää ja siihen on vastaus edelleenkin kyllä.
Tuo viimeinen otsikkosi on kyllä totta mutta sitä asiaa ei vain kysytty.
K-Wallu
heittämiseen vastaan...itellä on abu 6000 ja heitto onnistuu sekä vaapulla et lusikalla, tosin vaappu vaatii pikkasen reeniä ja ehkä heitto painon jos haluu vaapulla pitkälle heittää!
pyri et veto ei ole niinkuin avokelalla et vapa vaan taakse ja siitä nykäisevä veto eteen...
hyrrällä heittäessä pitää vedon lähteä niin että vapa on jännityksessä alusta lähtíen kun vedetään taakse ja taas eteen jolloin uistin lähtee lentoon.
heittojarrua jokainen säätää miten ite tykkää, mut vaapulla ehkä parempi ku on pikkasen kireähkönä nii voi laittaa vähä voimaa peliin et vaapnu lentää!!!
ps. oisit ostanu 6000:sen!! parempi heittohommiin!
-taito on harjoituksen tulos sanoi poliisi, kun pilliin puhalsi-
Kannattaa lukea tällainenkin artikkeli.
http://www.kalassa.net/artikkelit/heittokoulu/heittokoulu.shtml
Erityisesti kehoittaisin lukemaan huolella tuon akselijarrun säädön ja sen käytön.
Kyseinen ohje sopii myös tuolle 7xxx koolle vaikkei sitä ole tuossa mainittu johtuen siitä että tuota kelaa vierastetaan heittokäytössä,mutta kuten aikaisemmin olen jo todennut niin täysin mahdollista ja tietyin varauksin jopa helpompaa se on tuolla kelalla.
Ei kuitenkaan millään 10g vieheillä kuten kysyjä alussa kysyi.
K-Wallu
tuota tällä kyseisellä kelalla kanattaisi mieluiten uistella koska se on niin iso ja se ei ole oiken mielyttävä heiteltävä vehje!!! että kanattaa uistelle suurilla keloilla...
Kuten täällä jo näyttää aiemminkin olevan niin kannattaisi vastata siihen kysymykseen mitä kysytään!
>ei ole oikein miellyttävä heiteltävä vehje!!!
Tietääkseni mikään heittokela ei ole tarkoitettu heitettäväksi (halvimpia romuja lukuunottamatta) vaan sen pääasiallinen käyttötarkoitus on toimia tuossa heittotapahtumassa yhtenä osana koko heittoprosessiin,tulee aiakin (vesillä)liian kalliiksi jos kela heitetään joka heitolla veteen ja kalansaannin kannaltakin tuolla tyylillä on aika kielteinen vaikutus.
Mitä tulee itse kelalla heittämiseen niin tietyin varauksin se soveltuu myös siihen (omakohtaisia kokemuksia) mutta vaatii hyvän vavan ja raskaan vieheen.
eikö keskustelut ole omaa mielipidettä varten luotu??? sanoin vain mitä mieltä olen suuresta kelasta mutta jos sinua haäiritsee se että sanon oman mielipiteen niin voin sanoa ettäturha sinun on käydä kleskusteluissa..........
Älä sie hyvä mies sillä kelala ala heittelemään,ei se ole heittokela.Se on vetouistelu kela ja alottelijan ei kannata hyrriin sekaantua.ostat hyvän haspelin niin eipä tule siimasotkuja ainakaan niin helposti