luoksetulo

tipsukka

Ostin vajaan kaksivuotiaan tipsuneitin, ennestään meillä nelivuotias pieni koira. Tipsu on asunut kerrostalossa ja ulkoillut koirapuistossa. On erittäin kiltti ja sosiaalinen tyyppi, utelias elämää kohtaan. haluaisin hyviä vinkkejä luoksetulo kolulutukseen. Sillä tipsu ei tule pyydettäessä luokse eikä antaudu kiinni, pitää vaan kiinniottoa leikkinä ja juoksee karkuun. Pyynnöstä kyllä istuu ja tassua anttaa, eli varmaan edellytykset koulutukselle ovat olemassa. Makupaloilla olen koulutusta aloitellut......varmaan pitkä taival edessä, kun tekee väin omiaan;)) Neuvoja kiitos♥

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma lauma?

      Tipsun on ensin totuttava uuteen kotiväkeensä ja opittava ketkä kuuluvat laumaan.
      Kun tipsu ottaa mallia toisesta koirastasi niin luoksetulon opettelu on helpompaa.
      Anna koiralle aikaa kotiutua ja etene vähitellen niin onnistut.

    • Zantander

      Kun käyttäydyt vahvan johtajan tavoin, olet koiran mielestä luotettava ja turvallinen. Silloin se haluaa tulla luoksesi. Näin olen toiminut, ja saan vieraankin koiran nopeasti itselleni kuuliaiseksi. Parissa päivässä.
      Aseta säännöt kotiin ja valvo, että koira niitä noudattaa, niin se huomaa tulleensa turvalliseen paikkaan, jossa sen ei tarvitse olla johtajana.

    • ...

      Luoksetulo on yksi liikkeistä joka on yksinkertaisinta aloittaa harjoittelemaan lopusta päin, eli ensin harjoitellaan se loppuasento, johon koiran suorituksen tulee päätyä, sitten siihen lisätään vihje ja siitä seuraava palkinto ja sitten vasta matkaa.

      Eli käytännössä näin: Kotona rauhallisessa tilanteessa, vedät koiran makupalalla eteesi istumaan tai vasemmalle sivullesi ja annat palkkion. Toistelet joitakin kertoja, että koira tajuaa, että saadakseen makupalan sen tulee istua siinä aloillaan (ja pitää silmiisi kontakti). Kun onnistuu varmasti lisäät suoritukseen vihjeen "tänne". Tänne sana merkitsee siis koiralle, että saan makupalan kun istun siinä tietyssä kohdassa (ja katson silmiin). Tämän jälkeen alat siellä sisällä ottaa pikkuisen etäisyyttä koiraan, takaperin juoksuaskelia, niin saat koirankin vähän innostumaan leikkisämmäksi ja sanot tänne (jos tarpeen ohjat taas makupalalla oikeaan kohtaan alkuun), koira saa makupalan, kun hakeutuu paikoilleen (ja katsoo silmiin). Tämän jälkeen vasta siirrytte ulos tuttuun rauhalliseen paikkaan harjoittelemaan samaa. Sitten kun olette edenneet, niin että pitäisi toimia käytännössäkin, eli koiralla on jokin muukin suurempi houkutin (kuten karkuun juokseva kissa tms.), joudut melko varmasti miettimään makupalojen käyttöä koiran motivoinnissa, koska makupala tuskin on yhtä houkuttava kuin se kissa ja siksi koira ei näe mielekkääksi totella vihjettäsi siitä, että saisi makupalan. Leikki esimerkiksi varmasti olisi toimivampi, mutta alkuun pääsee varmasti makupaloillakin, koirathan kiipeää kuivasta näkkäristäkin seinille kotona, jossa muuten ei ole parempaakaan tekemistä...

      • tipsukka

        Ihana tuo onnistumisen olotila. Nyt neitokainen istuu vieressä ja katsoo silmiin ja saa makupalan. Ja jollakintasolla tietää jo tänne tulo komennon, ei vielä jokakerran. Mutta missä ajassa tämäkin tulos on tullut, tuntuu tosi hyvältä. samalla olen laittanut rajoja, joten kohtahan olen koiran isäntä:)))
        Kiitos kannustavista neuvoista ja hyvää kesän odootusta♥


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5599
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4890
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3214
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2653
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2312
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      3
      1580
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1565
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1418
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1250
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      865
    Aihe