koira syö multaa..?

miimii

Osaako joku kertoa miksi 10-vuotias koirani on alkanut syömään sillon tällöin pihalla ollessaan multaa/mutaa?

4

689

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mizzy

      Meijänkin samanikäinen koira harrastaa silloin tällöin samaa. Syytä en tiedä. Kenties siksi, että se on koira? :)

      • Ministeri

        Minulle eläinlääkäri sanoi jos koira syö soraa niin kyseessä on kalkin puute tai jotain. Liitua vain apteekista. En tiedä onko multa sitten sama asia, mutta ei se liitu tee ollenkaan huonoa koiralle!


      • koirahullu
        Ministeri kirjoitti:

        Minulle eläinlääkäri sanoi jos koira syö soraa niin kyseessä on kalkin puute tai jotain. Liitua vain apteekista. En tiedä onko multa sitten sama asia, mutta ei se liitu tee ollenkaan huonoa koiralle!

        Minun koirani söi multaa kun oli 10 vuotias. Kävimme sitten lääkärissä ja se sanoi että se on ruoan tai kalkin puutetta! Kalkkitabletteja apteekista!


    • kannattaa tutkia

      Itsellä koira yli 14v labbis alkoi syödä multaa noin puoli vuotta sitten,myöhemmin myös pieniä kiviä en pitänyt vakavana.Viikko sitten olkoi oksennella ja ripuliakin oli söi kuitenkin vielä mutta ruoka ei pysynyt sisällä kuin max 7 tuntia.Kuoli pari päivää sitten,edellisenä päivänä kävi vielä uimassakin,mutta seuraavana yöna oksennus muuttui veriseksi ja seuraavana päivänä rakkaani kuoli,onneksi lähtö oli nopea luultavasti veritulppaan hyytyneestä verestä.Liian myöhään kuulin mullan syömisen tod.näk johtuvan munuaisvaivoista,alkuvaiheessa havaittuna voidaan hoitaa lääkityksellä,myöhemmin ei enää mitään tehtävissä,siis käytä koiraasi eläinlääkärissä.Itsellä en vienyt enää herkästi eläinlääkäriin kuin yli vuosi sitten ehdotti lopettamista pikkuvaivojen vuoksi.Kaverina nautti kuitenkin viimeisiin päiviin asti elämästä ollen iloinen ja seurallinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6019
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      4055
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4011
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3793
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2968
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2567
    7. 33
      2379
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      28
      2252
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2141
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      450
      1849
    Aihe