-Etelävenäjänpaimenkoira
-Bordercollie
-Saksanpaimenkoira
-Kaukasianpaimenkoira
-Saksanmetsästysterrieri
-Akita
-Grönlanninkoira
-Saksanseisoja
-Kiharakarvainen noutaja
-Kultainennoutaja
-Villakoira
-Afgaaninvinttikoira
Laittakaa älykkyysjärjestykseen nämä 12 rotua
13
200
Vastaukset
- belgianpaimenkoira
älykkäin
- kikkelitontu
En osaa laskea!
- Riippuu omistajasta
Riippuu omistajasta. Miten kohtelet joka päiväisessä elämässä koiraasi, miten kasvatat, koulutat ja huolehdit sen tarpeista, riittävästä ja tarpeeksi monipuolisesta ruokinnasta, terveydestä, jne.
Sairas ja stressaantunut koira ei opi, vaikka olisi miten loistotapaus. Omistaja voi pilata upeankin koiran.
Kun näet fiksun koiran, voit kiittää sen omistajaa. Sellainen koira kuin omistaja. Jos näet koiran, joka on epävarma, tiedät että omistajasta löytyy vika 99 %.- ei koulutuksesta
Älykkyysosamäärä on synnynnäinen ominaisuus.
- kikkelitonttu
Missä on pystykorva?
- gtytuyuytut
älyykkyydellä taidat tarkoittaa hyväkoulutteista ja miellyttämishaluisinta.?
Saksanmetsästysterrieri on erittäin älykäs ongelmaratkaisija ja omaaloitteinen toimeenpanija. (omani sai Coren testistä tässä kohtaa täydet pisteet ja bc:ni muissa kohtaa muttei ongelmanratkaisussa ja on erittäin helppo kouluttaa, Jalostukseen on valikoituneet eri tyyppiset. Muista roduista ei minulla ole tietoa enkä voi niitä laittaa listaan.
Bordercollie on erittäin miellyttämishaluinen helppokoulutteinen ja varmaan paimenkoirista helpoin koulutettava. Sitten saksanpaimenkoira joka omaa enemmän itsenäisyyttä eikä niin miellyttämishaluinen mutta vahtii myös paremmin laumansa ja huolehtii reviirinsä.
Jos haluaa laittaa älyykkyydessä järjestykseen pitää olla samanlaiset kriteerit. Rodut on jalostettu eri tarkoituksiin ja bc:llä ei tee mitään metsästyskoirana. Metsästyskoiraa ei voi aatella paimentajana. Jne.- aloittaja tässä
Tarkoitan juuri sitä, että pistäkää nämä kerrankin älykkyysjärjstykseen, eikä miellyttämisenhaluisuusjärjestykseen. Kaikki aina väittävät miellyttämisenhaluisimpia älykkäimmiksi.
- kikkelitonttu
aloittaja tässä kirjoitti:
Tarkoitan juuri sitä, että pistäkää nämä kerrankin älykkyysjärjstykseen, eikä miellyttämisenhaluisuusjärjestykseen. Kaikki aina väittävät miellyttämisenhaluisimpia älykkäimmiksi.
Liian vaikea tehtävä!
- gtytuyuytut
aloittaja tässä kirjoitti:
Tarkoitan juuri sitä, että pistäkää nämä kerrankin älykkyysjärjstykseen, eikä miellyttämisenhaluisuusjärjestykseen. Kaikki aina väittävät miellyttämisenhaluisimpia älykkäimmiksi.
Et taida ymmärtää miten luokitella edes ihmisiä toinen voi olla matemaattisesti lahjakas ja toinen osaa paremmin piirtää ja tehdä luovia ratkaisuja, ja yksi on sosiaalisesti lahjakas. Mikä näistä on älykkäin?
Laita ensin kriteerit mitä älykkyyttä haet..? Muuten tosiaan ihan mahdotonta.
Haetko hyvää ongelmanratkaisijaa, vai miellyttämishaluisinta, metsästysälykkyyttä, paimennusälykkyyttä vai mitä haet?
Itsenäinen rotu voi olla hyvin älykäs muttei ilmianna sitä niin helpolla ulkopuolisille kuin vaikka bc. Mutta ihmiset mieltää bc älykkäämmäksi.
Mittarit pitää olla aina jotta voi kategorisoida. Minä voi sinulle luokitella sitten kun ymmärrän miten luokittelet koiran älykkyyden :)
- nytnry
Kuulehan kysyjä.
Millaiset tyypit sinulle vastaavat? Mietipä sitä. Ja sinä uskot.
Älykkyys on osittain synnynäistä, mutta idiootti ja omahyväinen omistaja voi pilata koiransa älykkyyden kohtelemalla sitä paskasti.
Järjetön kysymys siis.
Hyvin pidetty koira on luottavainen, rohkea, reipas, jne ja uskaltaa tarjota itse toimintoja oudommassakin tilanteessa. Alistettu koira ei.- kikkelitonttu
Hyvä vastaus!
- Äly hoi
Kyllä se älykkyys on yksilökohtaista niinhän se on ihmisilläkin.
Omistaja voi tosiaan pilata älykkään koiran. Omistaja voi aktivoida koiraa tai antaa koiran tylsistyä harrastamatta koiran kanssa mitään.
Samaa rotua olevat koirat voivat olla aivan toisenlaisia kun ihminen tutkailee älykkyyttä. Samoin sisarukset jne.
Ps. Minäkin voin olla vaan ja kas kummaa, kohta en pysty edes ajattelemaan mitään järkevästi. Treenillä kroppaa ja aivoja veri alkaa taas kiertämään ja järkikin toimii.- kikkelitonttu
Ny sain pointin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial201781Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1561779Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3321470Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221118Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2091112- 1421096
- 285985
- 11975
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt4959Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49918