Meillä on nuoren uroskoiran kanssa ollut jo jonkun aikaa ongelmia muiden uroskoirien kohtaamisessa. Mm. kouluttamalla on päästy hyviin tuloksiin, mut tänään tuli kyllä niin takapakkia, että huh huijaa.. Pääsi hyökkäämään toisen koiran päälle, onneksi ei käynyt mitään. Itseä vaan ahdistaa taas tolkuttomasti, et saakohan tuosta koskaan yhteiskuntakelposta koiraa. Palleillakaan ei tosin mitään tehdä, mutta auttaako kastroiminen tässä vaiheessa enää jos on oppinut tuon muille räyhäämisen jo vaikkakin sitä yritetään koko ajan kitkeä pois?
Voi ahdistus
10
95
Vastaukset
- Jos koirasi
on kerran nuori, jatka vaan opettamista hyville tavoille. Rauhallisesti ja määrätietoisesti sekä nuorelle jonkin verran häröilyä anteeksiantaen ja ymmärtäen. Kyllä se nimittäin siitä rauhoittuu. Itellä oli melkoinen ongelmakimppu tullessa ja jonkun kerran mietein että haukkasinko liian ison palan paskaa kun tuolle kodin annoin. Mutta nyt kuusivuotiaana on ollut jo kolme hyvää vuotta ja koko ajan vaan paranee. Käänne parempaan tapahtui melkein heti kaksivuotispäivän jälkeen, mutta kolmanteen asti sai melko lujaa työstää. Nyt, kuten sanottu on ollut jo kolme varsin hyvää vuotta ja toivon mukaan vielä olisi liki kymmenen samanlaista ainakin.
Eli jos koirasi on alle kolmevuotias niin anna ajan kulua mutta kouluta jatkuvasti ja etsi itsestäsi ne voimavarat millä keskinäinen luottamuksenne syntyy ja voimistuu. - tultajatappuraa
Kyllä se kastroiminen kannattaa tuollaiselle. Koulutusta pitää jatkaa, mutta paremmat mahdollisuudet on selättää ongelma, kun kastroit.
- M'om
Kaverillani oli vastaavanlainen koira, se leikattiin, meteli jatkuu, vähän rauhottui tosin, mutta jos tavan on oppinut, leikkuu ei sitä poista, mutta saattaa hieman vähentää.
- canis.familiaris
Ei se leikkaus tosiaan koulutus tarvettta vähennä tai poista.
Meidän leikattu brassi kävelee ja toimii kuin unelma ja nyt parina päivänä vaimolla taas ei, vaan pärisee vastaatuleville koirille. Muuten toimii kyllä.
Itsellä oli vaikeuksia uskoa koko juttua, koska hän on kuitenkin kokenut koiran käsittelijä...Nyt on senkin saanut osittain pois, mutta reagoi "tietyntyylisiin" koiriin, kuten pysähtyjiin tai "kyttääjiin".
Eli kai kyse on myös tavasta puuttua ongelmaan ja vaatia sitä hyvää käytöstä. (jos se koiralla tiedossa on, että mitä siltä odotetaan.)
Leikkauksen kylkiäisenä voi taas tulle jotain peruuttamatonta muutosta tulee ns.nollakoira. - _suffeli_
canis.familiaris kirjoitti:
Ei se leikkaus tosiaan koulutus tarvettta vähennä tai poista.
Meidän leikattu brassi kävelee ja toimii kuin unelma ja nyt parina päivänä vaimolla taas ei, vaan pärisee vastaatuleville koirille. Muuten toimii kyllä.
Itsellä oli vaikeuksia uskoa koko juttua, koska hän on kuitenkin kokenut koiran käsittelijä...Nyt on senkin saanut osittain pois, mutta reagoi "tietyntyylisiin" koiriin, kuten pysähtyjiin tai "kyttääjiin".
Eli kai kyse on myös tavasta puuttua ongelmaan ja vaatia sitä hyvää käytöstä. (jos se koiralla tiedossa on, että mitä siltä odotetaan.)
Leikkauksen kylkiäisenä voi taas tulle jotain peruuttamatonta muutosta tulee ns.nollakoira.Nuo pysähtyjät ja kyttääjät on kyllä ikäviä. Moni pysähtyy räyhäävän koiran kanssa ja antaa sen kytätä. Ehkäpä ne ei vaan tiedä, että koira vetää entistä enemmän kierroksia silloin. Muuten en tällaista toimintaa ymmärrä.
Näissä ohituksissa joutuu vain itse olemaan tarkkana, ettei omat koirat ala kytätä takaisin.
- samanlaanen
Miulla on samanlaanen ongelma. Reilu vuosikas poika, joka alkanu rähisemään kaikille vastaantuleville, etenki uroksille. Kimppuun kävisi varmasti jos pystyisi. Mikä olisi paras keino kouluttaa tästä tavasta pois? Pystyykö tälläiseen koiraan ikinä edes luottamaan? Mie oon voinu tähän asti huoletta pittää vapaana, kun totellut hyvin sama mitä tulee metsässä vastaan, mutta nyt ei voi kuvitellakkaan.
- canis.familiaris
Opeta hihnan kautta..Hihnakäytöksen/ kontakti harjoitusten kautta..Hallinta hommia.
- canis.familiaris
Vielä se asenne juttu. Oma kv-koira pärisee jonkin verran vaimon kanssa, jos kävelee, mutta minulla ei, koska pärinä ei ole vaihtoehto..Ei ole kuin yksi tapa, ja se on normaali suhtautuminen ympäristöön...Tapaan pitää puuttua riittävän määrätietoisesti.
- vaikeita juttuja kyl
Täällä harjoiteltu kuusi vuotiaan noutajan kanssa reilu neljä vuotta. Siitä asti, kun taloon koira tuli. Mikään hyvä ei vieläkään ole, mutta parempi. Riippuu paljon vastaantulijan käytöksestä ja ohitys etäisyydestä. Usein itse koitan kiertää vähän kauempaa, jos mahdollista.
Outoa on huomata, että fleksin kanssa toimii paremmin. Ei ole tappelun haluinen ja välttelee itsekin mahdollisuuksien mukaan muita koiria kiinni ollessaan. Usein annan käskyn reunaan ja pysyy käskyn alla reunassa nuuskien maata. Silti niskä karvat pystyssä ja ihmeellinen pörinä, murina ja vinkuminen päällä.
Miehelläni harrastaa kyttäilyä kyllä melko voimakkaasti. Kulkee käskystä vierellä, mutta kyttää kyttäämistään ja vasta ihan kohdalla hyökkää. Ongelma tulee useimmiten vastaan silloin, jos ohitusetäisyys on alle kolme metriä ja vähän koirakohtaista. - canis.familiaris
"Outoa on huomata, että fleksin kanssa toimii paremmin"...ei sinänsä ole outoa, koska luottamus mitataan hihnassa ja käytös käskyn /opetetun mallin alaisena.
Flexi antaa sitä kaipaamansa "tilaa" tai tilan tunnetta, mitä epävarma koira kaipaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376