Mitä te täällä valitatte kun vauva herää aikaisin ja joudutte sen ison ahterinne nostaa ylös! no hei oma on lapsenne ja itse sen hoidatte, joten teidän rytminne on vauvan rytmi! ja valittajat voitte nukkua päikkärit vauvan kanssa.Aina pitää päästä helpolla kaikessa ja heti valitetaan, jos jokin eimiellytä.Laiskat itsekkäät ämmät olisitte sitten jättäneet lapset tekemättä!
Laiskat akat!
14
364
Vastaukset
- hreh
Hei bain biiatsou...
Mitä ihmettä tämä asia yleensäkään kiinnostaa sinua? Kiva kuitenkin, että vaivauduit kertomaan mielipiteesi :D Tänäänkin herätys 5.30 ja iso ahteri nousi oikeinki keveästi ylös. - hahhhaaahhhaaa
Yhdyn edelliseen.. Täälläkin ahteri nousi 6.30 :D
- vdferg
Täällä ahteri nousi kevyesti vaikka leveä onkin niin klo 05 :oD.... nyt siivoamaan!
- No ei ole ei!!
Ihanaa olla laiska! Nautin kun ei tarvi tehdä mitään. Siksi meillä onkin mies, joka tekee! Miehethän ei ole laiskoja..eihän??
- hohhoijaa taas :D
kaikki naiset ei muuten voi nukkua päiväunia vauvan kanssa. Muitakin lapsia voi perheessä olla. Toki jos ne veisi hoitoon päiväksi, voisi äiti nukkua päivällä. Mutta siitäpä vasta valitus alkaakin, jos lapset ovat hoidossa ja äiti kotona :D
- Hipsu12345
Juu, täällä kans yks isoahterinen herännyt tänä aamuna 5:30. Isompi ei nuku päiväunia joten päikkäreistä voinee itse haaveilla sitten kun molemmat on isoja koululaisia ;)
- äiti minäkin
tää pehva nous VASTA 7 jälkeen ja silti väsytti nousta ja kyllä,valitin...enkä voinu nukkua päikkäreitä kun ei isompi nukkunu vaan oli ulkona ja piti vahtia! Hitto,sekin kiukuttaa et en oo täydellinen (niinkun ap) vaan valitan ja haluan vielä kolmannenkin lapsen,et voin valittaa lisää,enkä saa vieläkään nukkua :D
- nousee ja nousee ja
Täällä nousi iso ahteri klo 01, klo 03, klo 05.30 ja klo 08, niinkuin on noussut joka alvarin yö jo neljän kuukauden ajan :D
- sitähän sä kysyit
Tää ahteri ei oo viel noussu, mun vara-ahteri on ja istuu tässä koneella!:))
- !!!
Tää hanuri heräilee tokkuraisena yleensä vasta siinä kasin jälkeen! Vuosikkaan huhuiluun... Ja näin on mennyt vajaa kolmikuisesta lähtien parin kk:n kuudeltaheräämisjaksoa lukuunottamatta! Ja voi rutto että oon kasiltakin väsynyt... Oon AINA väsynyt, herään mihin aikaan tahansa, mut se menee hetkes ohi!
Ja miks kaiken pitää olla niin helvetin ihanaa? Miksei sais valittaa, jos kerta valituttaa? Helpottaa kummasti oloa. Sana on vapaa :) - kkoiu
Tämä läski perse jaksoi nostaa ahterinsa klo 5 tänä aamuna. Tosin päiväunia en pääse nukkumaan, kun on pari muutakin lasta.
- zira--
en kyllä muista lukeneeni KOSKAAN juttua jossa joku valittaisi kun joutuu heräämään aamulla aikaste vauvan kanssa :D
- Äippä-
Meillä herätys 6.30, tyttö ei nuku päivisin, kuin satunnaisesti pidempää, kuin 15min. Hyvä, että ehtii ite syömään. Saati mitään päikkäreitä itte nukkumaan. Alkuperäiselle: et taida tietää lastenhoidosta mitään.
- Victoria83
En kyllä valita siitä että joutuu nousemaan klo 06 ylös mutta mutta... Kyllä on tunkkainen olo kun vauva herättänyt 1h välein ja joka ikinen yö samanlainen ja aamuherätys joka ikinen päivä samaan aikaan.
Miehet järkeilee tällä tavalla; nainen ja vauva meni nukkumaan klo 21 ja nousivat klo 06 eli nukkuivat 9h. Ne eivät tietenkään ota huomioon sitä 1h välein heräämistä... Sitähän ei lasketa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",165028Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1433675Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912266- 1351947
Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421913Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee471836Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171590- 1381435
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551236Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641175