Onko kellään tietoa hyvistä tuplarattaista? En meinaa mistään löytää hyviä rattaita. Brion double wave rattaat olisi ihanat, mutta kaikkialla on sanottu, että noihin saa vain ilmakumit. (yksi ainoa myyjä sanonut, että saa muut kuin ilmakumit, mutta muut myyjät sanovat että ei saa)
Renkaiden pitäisi olla samankokoiset ja ehdottomasti EI ilmakumit. Molempien lasten pitäisi voida olla selkä menosuuntaan. Tulevat siis eri ikäisille lapsille.
Tuplarattaat
13
1011
Vastaukset
- gggggg
Miksi ei ilmakumeja...? Nehän ovat paljon paremmat!
- koska huonot
Koska ne ovat meidän mielestä juuri paljon huonommat. Jos nuo aiemmat rattaat olisi otettu ilmakumeilla olisi jo kaikki renkaat vaihdettu uusiin. Sen verran on mennyt kiviä, lasinsiru ja jopa naula on renkaista löytyneet, joten ei huvita maksaa uusista renkaista koko ajan, jos voi ostaa kerralla hyvät.
Olen myös kuullut paljon noista rikkoutuneista ilmakumirenkaista. Jäi kerran vaunulenkki ystäväni kanssa tekemättä, koska rengas puhki.
- enni.
Mäkin etsin hyviä tuplia ja tulin täältä kattoon vinkkejä. Meillä tosi kaponen ulko-ovi (80cm) mutta mitkään tuplat ei meinaa mahtua ovesta. Käytettynä aijon ostaa, koska käyttöikä jää vähäiseksi (esikoinen toisen syntyessä yli 2,5v). Meillä on myös lauta yhdistelmät, mutta jos mihinkään puistoa kauemmas huvittaa lähtä niin pakko hommailla tuplat, esikoinen ei jaksa kävellä/seistä/keskittyä niin pitkään.
Nyt oon katellut emmaljungan twin cerox 360, mutta nekin on leveydeltään sen 80cm. Tosin ulkokatoksessa voisin säilyttää vaunuja, mutta harmittaa jos ne sitten homehtuu tai joku kissa käy kusemassa...
Voi, kun olis tajunnut tämän jo etukäteen niin olisin ostanut phil&tedsit..- ap
Noita Emmaljungia katselin myöskin, mutta jostain syystä epäilen noiden kahden pienen renkaan takia. Meillä siis ei ole autoa vaan joudutaan kulkemaan kävellen ja busseilla kesät ja talvet.
Ystävällä on nuo Brion double wavet ja sanoi, että ovat 77cm leveät. Mahtuisiko ne teiädn ovesta? Pitää varmaan käydä testaamassa, jos nuo omien Briojen renkaat kävisi noihin. :P
- mikj
Etsin myös rattaita ja miettinyt noita Brion double wavea. Luin jostakin että ne ovat pienet taaperolle (2v.) tai että kuomu on alhaalla. Onko jollain kokemuksia?
- aasikuljetus
Kalliit mutta erittäin hyvät bugaboo donkey duo eri-ikäisille. Mahtuu ovista, 74cm leveät. Suosittelen!
- ....
Kapeus on kyllä plussaa noissa, mutta muuten carenoidentyyliset, joten mielummin itse ostaisin carenat. Ja noissa on juurikin niin, että esikoinen on naama menosuuntaan. Meillä viihtyy vielä selkämenosuuntaan paremmin kun voi jutella työntäjän kanssa :)
- aasikuljetus
.... kirjoitti:
Kapeus on kyllä plussaa noissa, mutta muuten carenoidentyyliset, joten mielummin itse ostaisin carenat. Ja noissa on juurikin niin, että esikoinen on naama menosuuntaan. Meillä viihtyy vielä selkämenosuuntaan paremmin kun voi jutella työntäjän kanssa :)
Bugaboon laatu on kyllä aivan eri tasolla carenoiden kanssa, mutta toki hintaerokin on tosi iso. Takuu 3 vuotta, vaunuissa aika harvinaista..
Donkeyssa saa istuimet kiinni kumminpäin vaan eli voi taapero istua naama työntäjäänkin päin. Meillä käytetyin asetus on taapero kasvot menosuuntaan ja vauvankoppa työntäjäänpäin. Kun vauva laitetaan kopasta istuimeen, kulkee varmasti alkuun työntäjään päin eli sitten on istuimet eri suuntiin.
Hei, meillä suosituin sisarusvaunu on kotimaisen Oran malli Land: http://www.orasel.fi/www/popupcard.php?id=36
Juurikin siitä syystä että se on kapea 73,5cm, ratasosan saa molempiin suuntiin, kuomu on tilava esikoisellekin, ja käytännöllinen Suomen kaikissa olosuhteissa. Jos kumien puhkeaminen pelottaa, osta lisärengas varalle 25e. Tule ihmeessä tutustumaan liikkeeseemme Vantaalla tai Ideaparkissa!- ap
Kiitos, mutta Brioihin päädyttiin.. Niihin sai puhkeamattomat renkaat 40e 4kpl, joten huomattavasti halvemmaksi. Jos menee kaksi ilmakumirengasta puhki, niin se maksaisi teiltä jo 50e.. Ja saatiin halvemmalla 4 rengasta :) Mielestäni nuo ilmakumit on vain rahastusta..
Ymmärsiköhän ap tahallaan väärin... ilmakumirenkaan sisäkumi maksaa 3-10e kappaleelta (vrt polkupyörän rengas). Mainitsemani lisärengas tarkoittaa koko rengasta vanteineen päivineen. Ei niitä tarvitse kuin korkeintaan yhden jos haluaa oikein varovainen olla. Harvoin kaksi rengasta puhkeaa samaan aikaan ja siksi aikaa kun rengasta paikkaa tai vaihtaa, saa ehjän tilalle ja vaunulenkit jatkuu!
Ei kun hyvää vaunukesää kaikille!- ap
Ei en todellakaan ymmärtänyt tahallani väärin.. Mutta jos ostaisin aina paikkausaineitakin, niin tulee silti kalliimmaksi kuin neljä uutta puhkeamatonta rengasta :D
Miksi siis maksaisin jatkuvasti lisä hintaa siitä, että renkaat puhkeavat ja puhkeavat jatkuvasti? Kalliiksi tulisi vaunut!
- minä
Ilmakumirenkaista vaan... niissäkin taitaa olla laatueroja. Meillä oli HAuckin yhdistelmät, ja niissä oli aivan surkeat renkaat. Alle vuoden käytön jälkeen alkoivat puhkeilla jatkuvasti ihan hiekotushiekasta (joka tosin on terävää, mutta ei mun kavereiden kärryjen renkaat siitä tykänneet huonoa). PAikkasin renkaita välillä kerran pari viikossa, tosi kypsää hommaa kun kumien poisottaminen vanteiden päältä ei ole mitenkään kovin helppoa alkuun, ennen kuin ulkokumit alkoivat löystyä jatkuvan poisrepimisen seurauksena. Nyt meillä on Emmaljungan rattaat ilmakennorenkailla, ja ne on hyvät. Yhtä mukavat kuin tavaliset ilmakumit, mutta eivät puhkea ainakaan kertaheitolla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa1414329Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.382500Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1442157Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet231214Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.711092- 591047
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on37954Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen63926- 48869
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies104835