Viime torstaina 19.4 oli Niiralassa ennätyksellinen jonojuhla aamulla noin klo 9 alkaen. Jono oli kokoNiirala-Vyartsilä rajapuomien välin mittainen vielä illalla klo 19 jälkeen kun tultiin takaisinpäin. Sain käsityksen, että autojen tullaaja oli kovin aikaileva, mutta eipä se sama henkilö kai ole voinut niin pitkään vuorossa olla? Meiltä meni kolme tuntia tullien väliä mennessä, joten se kaunis päivä aiottu vietettäväksi Sortavalassa meni sikäli pilalle.
Sortavalaan kuitenkin mentiiin, ja vaikka olen kohtuullisen ahkera siellä kävijä, en ole koskaan nähnyt tien olevan niin kamalassa kunnossa. Paikoitellen oli ajeltava penkan kautta.
Paluupuolella homma pelasi kuin tanssi. Mikä lie ollut aiheena menopuolen hitauteen?
voivottelua
9
330
Vastaukset
- akkatroikka
Olisi pitänyt katsoa Niiralan sitä kameraa joka näyttää puomien välin... siitä olis muuten nähnyt tilanteen.
- 17+7
Linkki tuohon kameraan ?
- lumiska
17+7 kirjoitti:
Linkki tuohon kameraan ?
Linkki on Tiehallinnon liikennekamerat - Itäsuomi, jossa Niiralan kohdalla kolmekin kameraa, mutta kaksi vain toimii, silloin kun toimii. Näiillä päivillä ollut "tilapäisesti pimiänä", ikävä kyllä.
- Tie Sortavalaan
Olen parikymmentä vuotta kulkenut tuota Värtsilä-Sortavala tietä – myös hiekkateiden aikaan monesti - joten tiedän, mitä se pahimmillaan on ollut.
Kuitenkin nyt ihmetyttää, tekevätkö venäläiset tarpeeksi ylläpitoa tieosuuden suhteen? Tie on paikoin huonossa kunnossa.
Elokuussa 2011 huomasin, että tien rosoja ja reikiä paikkailtiin. Pikiauto ja pieni ryhmä tiemiehiä eteni muutamassa päivässä koko välin Rautakangas-Värtsilä ja laittoi öljysoraa ja pikeä pahimpiin paikkoihin. Nuo paikat eivät kuitenkaan tahdo kestää veden, pakkasen ja liikenteen vaikutusta. - Sortavalan tie
Osaltaan Värtsilä-Sortavala -tien kuntoon on vaikuttamassa raskas liikenne.
Tätä liikennettä on ollut erityisesti Stora Enson Kiteen sahan ja Impilahden sahan välillä, sillä Impilahden sahan tuotanto ja sahauksen sivutuotevirrat on kuljetettu mm. Kiteen sahalle jatkojalostukseen.
Tilanne sahojen kesken on muuttumassa, koska Impilahdelle on valmistunut oma kuivaamo.
Tie sisällään on ollut hyvin tehty, mutta venäläisten tien kunnossapitokäytännöissä on kehittämisen varaa. Sekä henkilö- että rekkaliikenne ovat kasvaneet sellaisiin määriin, että tie vaatisi tehostettua kunnossapitoa.
Tie on monin pakoin murentunut moroksi.
Rikkinäiset kohdat laajenevat nopeasti, jos pääsevät syntymään.
Tien kunto pitäisi tarkastaa päivittäin ja pitää yllä valmiutta korjata kuluneet kohdat viipymättä. - Sortavaln tie 2
Sortavalan tie ei ole kestänyt raskasta liikennettä, ja routavauriot keväisin pahentavat asiaa.
Tällä hetkellä kuluneimmat kohdat ovat siinä junanradan ylittävän sillan tienoilla ja Värtsilästä päin tultaessa parikilometrisellä pätkällä ennen Ruskealan kylää.
Rajanylitykset Niiralasssa kasvoivat viime vuonna 26 prosenttia edelliseen vuoteen verrattuna.
Matkustajia oli noin 1 200 000. Miljoona kaksisataatuhatta.
Esimerkiksi lokakuussa 2011 rajan ylitti 108 530 henkilöä.
Jos tasaisen vauhdin taulukon mukaan lasketaan, tarkoittaa lukema sitä, että 145 henkilöä ylitti rajan kuukauden jokaisen tunnin aikana.
Edelleen lukemia purettaessa huomataan, että rajan Niiralassa ylitti 2,43 henkilöä per minuutti. Siis lokakuun 2011 jokaisena minuuttina. - Tie elpymässä osin
Niiralasta ylitti rajan 570 000 henkilöä tammi-toukokuussa 2012.
Täten rajaliikenne on kasvanut viime vuoden lukemista 20 %.
Kasvua on ollut sekä venäläisten että suomalaisten rajanylittäjien määrissä.
Venäläisiä rajanylittäjistä oli noin 40 prosenttia.
Ajoneuvoja Niiralan rajanylityspaikalta on kulkenut alkuvuonna yli 300 000.
Rekkaliikennettä toukokuussa 2012 vähensi vuotuinen kelirikko Venäjän teillä.
Yleisesti on niin, että vuosittain huhtikuun lopulta toukokuun puoliväliin saakka Venäjän tiet kärsivät pahasta kelirikosta, minkä vuoksi raskas liikenne supistuu.
Nyt Sortavalantie on osittain toipumassa tämänkeväisestä rospuutosta. - kilinkalin
Niinhän nuo taas parsiivat tietä, mutta aina se aine loppuu Puikkolan jälkeen, loppuosa tiestä on edelleen ikävää ajeltavoo.
- Toukokuu 2012
Toukokuussa 2012 Niiralan ylityspaikalla rajan ylitti 116 500 henkilöä.
Se on iso luku. Lukema tarkoittaa, että tasaisen vauhdin taulukolla rajanylittäjiä oli:
* 3758 henkeä vuorokaudessa
* 156 henkeä tunnissa
* 2,61 henkeä minuutissa
Siis toukokuun 2012 jokaisena minuuttina. Aret ja pyhät, päivin ja öin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!591718Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r1321388Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka701241La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta
La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt10836- 64811
- 69691
Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa
Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko39531- 36477
- 45476
- 52442