Kestääkö koirat alkoholia?

manne-poika

Vappukin tulossa, niin ajattelin, että jos kävis vahinko ja koira pääsis jotain dokaamaan, niin miten kävis? Juoko, tuleeko kekkuliin, ja voiko olla vaarallista?

22

3343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kikkelitonttu

      En tiedä vastausta!

    • rywrhy

      lätty umpeen sitten, s-tanan tonttu!!

      • kikkelitonttu

        Olen järkyttynyt!


      • pimppipeikko
        kikkelitonttu kirjoitti:

        Olen järkyttynyt!

        Minäpäs.


      • kikkelitonttu
        pimppipeikko kirjoitti:

        Minäpäs.

        Olen sanaton!


      • pimppipeikko
        kikkelitonttu kirjoitti:

        Olen sanaton!

        Minäkin!


    • loppasuita

      No kuka juottaa koiralle alkoholia, saa syytteen eläinrääkkäyksestä. Tarjoiletkos manne-poika lapsillesikin miestä väkevämpää noin niinkuin vapun kunniaksi.

      • kikkelitonttu

        Vaikea kysymys?


    • Vähemmän

      vaarallista kuin ylensyöttäminen ja nehän menee valmiiksi nelinkontin.
      Miksi pitäisi sivusta katsoa, kun omistajat juhlii. Juovat mielellään kaikkea, viskiäkin.

      • kikkelitonttu

        Tuo oli minulle uutta!


      • pimppipeikko
        kikkelitonttu kirjoitti:

        Tuo oli minulle uutta!

        Minullekkin!


    • 720

      "ALKOHOLI - Koiran elimistö ei pysty polttamaan alkoholia. Seurauksena voi olla jopa kuolema".
      "Alkoholi. Koirat eivät siedä alkoholia samoin kuin ihmiset. Ne saavat alkoholimyrkytyksen jo suhteellisen pienistä alkoholi määristä. Älä juota koiralle alkoholia ja huolehdi etteivät muutkaan pääse sitä tekemään! Jos koira on kuitenkin juonut alkoholia, seuraa sen vointia".

      Googlaamalla sinäkin olisit vastauksen löytänyt, mutta oletkin provo.

    • alkoholiton!

      Koiran, niinkuin minkään muunkaan eläimen EI kuulu saada alkoholia juodakseen. Eikä alkoholi sovi osalle ihmisillekkään!
      Järki käteen ihmiset!

      • Mutku

        kännäähä apinatki, samoin tilhet, hirvet ja monet muutki elukat. Syövät käyneitä hedelmiä, koisaavat humalansa ja kaamean kapulan jälkeen kävelee tyynesti rikospaikalta pois. Apinoissa ja tilhissä ainakin muistan että jotkut harrastaa sitä vuosi toisensa jälkeen. Oikein nautinnolla.


      • fhxrrrrrhsgx
        Mutku kirjoitti:

        kännäähä apinatki, samoin tilhet, hirvet ja monet muutki elukat. Syövät käyneitä hedelmiä, koisaavat humalansa ja kaamean kapulan jälkeen kävelee tyynesti rikospaikalta pois. Apinoissa ja tilhissä ainakin muistan että jotkut harrastaa sitä vuosi toisensa jälkeen. Oikein nautinnolla.

        Varmaan "kännäävätkin", mutta suuri ero keinotekoiseen alkoholiin ja käyneiden marjojen sisältämään määrään... Nykymaailma tuntuu olevan täynnä todella pahveja persoonia.. Nautinnollahan ne villit elukat tosiaan ruokaa syö, ja ruokaa ne hakee, eivätkä alkoholia... Pösilöt!!


      • SCNF
        Mutku kirjoitti:

        kännäähä apinatki, samoin tilhet, hirvet ja monet muutki elukat. Syövät käyneitä hedelmiä, koisaavat humalansa ja kaamean kapulan jälkeen kävelee tyynesti rikospaikalta pois. Apinoissa ja tilhissä ainakin muistan että jotkut harrastaa sitä vuosi toisensa jälkeen. Oikein nautinnolla.

        Se alkoholin määrä niissä käyneissä marjoissa on niin alhainen, ettei mitkään eläimet niistä kännejä saa. Tutkittu juttu, mutta vasta viime aikoina. Eli on samankaltaista legendaa kuin lasin valuminen.


      • höpöhöpöö
        SCNF kirjoitti:

        Se alkoholin määrä niissä käyneissä marjoissa on niin alhainen, ettei mitkään eläimet niistä kännejä saa. Tutkittu juttu, mutta vasta viime aikoina. Eli on samankaltaista legendaa kuin lasin valuminen.

        Lintuja on mennyt lentokyvyttömäksi marjoista ja hirviä päihtynyt omenista.

        Missä muuten kikkelitonttu, oli hauskoja kommentteja.


    • grimmeliskökkelis

      Naapurin rouva huusi pihallaan:"Saakelin koira, oletko taas ryypännyt". Minkähänlaisesta elukasta kyse?

      • Kaksijalkaisesta

        elukastahan se(lat.homo aviomies alcoholicus) kyse oli. Yleensä meilläpäin rouvat tahtoo kyllä kiljasta että "Saakelin sika, oletko...?" =)


    • henna12345

      EI niin järkevä kverini juotti isokokoiselle koirallensa kerran pullon keskiolutta. Koira meni aivan sekaisin ja rupesi juoksentelemaan kämppää ympäri ja horjahteli vielä lopuksi hetken ja sitten nukahti. Eli sai vain kauhean virtapiikin, jonka jälkeen rauhoittui ja nukahti. Illalla ei siis alkoholista tullut mitään vaivoja, mutta seuraavana aamuna oli kiva herätä paskanhajuisessa kämpässä. Kaikki paikat täynnä kurapaskaa ja oksennusta ja koira ei tuntunut pystyvän lopettamaan ollenkaan paskomista. Seurasimme koiraa pari päivää todella tarkasti ja syötimme kuitupitoista ruokaa niin tuli taas ihan kombaktia kakkaa. Tämä oli elämäni kauheimpia krapula-aamuja. Voihan toki erilaiset koirat eritavallakin reagoida, mutta minulla vain tämä yksi hirvittävä kokemus. Eli EN todellakaan suosittele tarjoamaan koirallesi alkoholi pitoisia juomia vaan VAIN pelkkää kylmää ja raikasta vettä. Vie vaikka koira hoitoon vapun ajaksi jos pelkäät, että koirasi voisi vahingossa juoda jotain alkoholi pitoista.

    • jhdsdfiwdfgiwgdfhqwd

      Toinen koiristani on aivan heikkona alkoholiin, on sattunut usein vahinko kun koira on päässyt tölkille/pullolle. ei siis juo paljoa raakaa viinaa mutta kalja, lonkero,siideri drinkit menee. ja juo niin paljon kun saa. koskaan ei ole ollut kekkulissa eikä "darraa". no tosin en voi sanoa että onko jyskyttänyt päätä. mutta ei ole nukkunut erityisen paljoa, maha ollut sekaisin juonut extraa vettä tai mitään. En siis todellakaan ole juottanut koiraani tahallani, mutta joskus on vahinkoja sattunut.
      Nuorisoa kun olemme niin n. kerran kuussa biletämme, ja kun bailut on luonamme, niin yöllä koira on juonut tölkin tipat pois. ja pyytää siis aina juotavaa kun on alkoholia kyseessä. murisee kiltitsti tai haukkuu käskyksi alkoholi pullolle, joskus olemme koittaneet antaa kirkkaita/yms esim. viskiä koiralle jotta oppisi että alkoholi on pahaa. mutta ottaa muutaman nuolaisun ja siirtyy toisen juojan luokse käskeäkseen attä hälle juotavaa. Muutama viraamme on antanut kiellostamme huolimatta koiralle juotavaa.
      nykyään jos koiralle sanoo mitä karhu sanoo niin alkaa murisemaan. mutta emme ole opettanut tätä alkoholin varjolla, se vaan on hauskaa.
      Tämä koira myös rakastaa marjoja paljon :D syö siis lenkeillä syksysin kaikki marjat puskista mm mansikat, vadelmat ja mustikat :D


      vanha koirani oli heikkona kahviin... Joten paha sanoa mitä koira näkee siinäm, kaippa niilläkin on omay mieltymyksensä.

      • Koiras a-a:han

        Kyllä nyt vähän pitäisi miettiä taas...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      221
      5055
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      119
      4111
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      58
      3633
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3599
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3450
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      38
      3075
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2586
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2336
    9. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      44
      2159
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      23
      1982
    Aihe