6870 twin frozr ylikellotus

Miten muuten esim tämä tyyppi http://www.youtube.com/watch?v=FMXjN1j2UdQ&feature=related
sai nostettua coren 1000 ja memoryn 1280 ilman että nosti voltteja eikä kone kaatunut?

Mä en ylikellottanut yhtään muisteja ja coren pistin 977 paikkeilla ja sitten kone kaatu kun belasin bf3 nii pistin sit normi asetuksille. Eli voiko toi johtua mun emolevystä joka on dh67cl jolla ei voi prossua ylikellottaa?

Mites muuten toi näytönohjain voi hajota jos nostan kerralla corea/muistia 10 ja sitten tarkkailen sillä ohjelmalla ettei tule pikseli virheitä ja ettei lämmöt karkaa käsistä?

Mutta joo paljonkohan noita voltteja uskaltaa nostaa?

Ps. Voitte kertoa jotain hyviä vinkkejä ylikellottamiseen että saa mahdollisimman parhaan tuloksen ja etten hajota mitään.
3249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Varmaankin käyttänyt modattua BIOSia tossa 6870.ssä. Itse käytin VTX3D.n 6870.ssä XFX 6870 oc.n BIOSia jolla kellotusvaraa sai nostettua yli sen mitä CCC normisti tarjoaa. Bios editorilla laitoin max rasite volteiksi 1.4v kun vakio oli 1.175v.
Tämä taas mahdollisti sen että voltteja ei tarvinnut nostaa erikseen millään softalla vaan ohjain sai ihan "natiivisti" imettyä tarpeen mukaan lisävoltteja.
1.4v.llä ajaessa tosin jäähy puoli pitää olla kunnossa.

Jaa mutta tuolla linkin videossahan lukeekin että on tehty "Overclocking past 1000 / 1200 with registry mod" Eli samalla tapaa BiOs editorilla ronkittu rekisteriä kuin itsekkin tein.

Itse kellottaminen ei hajota mitään, jos menee epävakaaksi ja kaatuu niin sitten kaatuu, ei mitään haittaa. Mutta jos voltteja nostellaan eikä jjähypuoli ole kunnossa niin silloin liikutaan heikoilla jäillä varsinkin jos ei ole tietoa onko mitään auto.turva rajoja jossain asetuksissa mitkä sammuttavat koko vehkeen ennenkuin pääsee kärähtämään.

Voltteja ainakin 6870.n kohdalla voi nostaa sen 1.4v ja jotkut liputtaa 1.5v.n puolestakin mutta ainakin itsellä käy ( referenssijäähy) niin kuumana jo 1.4v etten suosittele enempää. Enkä suosita voltin nostoa muutenkaan ennenkuin on haettu vakaus rajat normisti tämän kaavan kautta-->>

1. Nosta core 900Mhz -> 950Mhz aja testi. jos vakaa nosta lisää 10Mhz pykälin
kunnes kaatuu.
2. Tiedettyäsi kaatumis rajan nosta volttia 0.05v pykälin esim 1.175v ->> 1.180v
ja aja uudestaan katso pysyykö vakaana. ja jatka samaa rataa kunnes löytyy oikea voltti määrä pitämään vakaana haluttua corea.
3. Jäähdytys saa luonnollisestikin olla täysillä aina kellotus kokeiluissa.
HW monitoria kannattaa pitää taustalla aina testin ajan auki jotta siitä voi tarkistella max lämmtö ajon jälkeen. 80°c alkaa olemaan sit raja jonka jälkeen ei voltteja ainakaan kande nostaa. Tietty jos hakee pitkäaikaiseen ajoon vaan parempia kelloja niin antaa tuulettimen olla oletuksella ( eli säätää autom)
ja hakee ne coren rajat pikku hiljaa ja ilman voltti nostoja. Kun vakaat kellot vakio volteilla ja jäähdytyksellä löytyy, niin, no, kaipa ne siihen sit voi jättää:)

4. HW monitor käyttöä ei voi liikaa korostaa, eli lämmöt, lämmöt ja lämmöt. Aina testaillessa ensimmäisenä käyntiin ja ajon jälkeen tsekkaa missä max temp on käynyt. Näin toimien ei ainakaan vahingossa polta korttiaan.

Äänestä

MUNIPOJAN TAHTO OLET MUNIPOJAN TAHDON REUNALLA

Äänestä
  • Mikä vitun sekopää taas on jättänyt lääkkeet ottamatta. Munipoika voihan vittu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


wfwfwfwfew kirjoitti:

Miten muuten esim tämä tyyppi http://www.youtube.com/watch?v=FMXjN1j2UdQ&feature=related
sai nostettua coren 1000 ja memoryn 1280 ilman että nosti voltteja eikä kone kaatunut?

Mä en ylikellottanut yhtään muisteja ja coren pistin 977 paikkeilla ja sitten kone kaatu kun belasin bf3 nii pistin sit normi asetuksille. Eli voiko toi johtua mun emolevystä joka on dh67cl jolla ei voi prossua ylikellottaa?

Mites muuten toi näytönohjain voi hajota jos nostan kerralla corea/muistia 10 ja sitten tarkkailen sillä ohjelmalla ettei tule pikseli virheitä ja ettei lämmöt karkaa käsistä?

Mutta joo paljonkohan noita voltteja uskaltaa nostaa?

Ps. Voitte kertoa jotain hyviä vinkkejä ylikellottamiseen että saa mahdollisimman parhaan tuloksen ja etten hajota mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu