mikä eteerisitä öljyistä on voimakkain, jos mietitään sellaista ikävän hajun peittoon eikä hengitysteiden avaamiseen?
voimakkain eteerinen öljy?
6
734
Vastaukset
- =)
Jäi vähän epäselväksi, että minkälaista hajua yrität peittää? Sitrukset on hyviä huonetuoksuina tuoksulyhdyissä ja siivouksessa, piparminttu on todella voimakastuoksuinen ja eucalyptus...? Myöskin desinfioivia eteeriset öljyt ovat.
- hmm.
Rosmariini ja laventeli ovat hyvin voimakkaita. Jos tarvit suun hiivan huuhtomiseen, niin varmaan sitten teepuuöljy. Tai tehokkainta on käyttää useampaa öljyä, jostain luin että kuitenkin maksimissaan neljää öljyä.
Kokeile vaikka:
Frankinsens
rosmariini
laventeli
teepuuöljy
muutama tippa kutakin (laventelia ei kuitenkaan kannata laittaa montaakaan, korkeintaan ehkä pari) - kjauhd
Toimiiko nämä tuohon tarkoitukseen (ja toimiiko aromaterapia teillä yleensäkään):
http://www.ravinnetukku.fi/verkkokauppa/homeopatia-kukka-ja-aromaterapia/ - maiskis vaan sulle
Varmaan yhdistämällä paria tai useampaa tulee voimakkain (ja ehkäpä myös miellyttävin) tuoksu. Riippuuu nuuskijan omista hajumieltymyksistä mikä olisi paras sekoitus, mutta ainakin omaa nenääni miellyttää voimakas mausteinen sekoitus, johon voi tulla tuoksulamppuun veden sekaan tipautettuina vaikkapa seuraavia eteerisiä öljyjä:
- basilika
-oregano (lienee voimakkain ainakin antibakteeriselta teholtaan, tappaa finnit suoraan niiden päälle sutaistuna alle vuorokaudessa joskin myös kirvelee pian laittamisen jälkeen, sitä voi loiventaa hiukan huuhtaisemalla heti perään vedellä)
- piparminttu
Tai korvaten noista jonkin vaikka neilikkaöljyllä (clove, jos tilaat esim. iHerbistä). Jos tykkäät sitruksista, niin sitronella on tosi raikas ja aika vahva, appelsiini taas pehmeämpi. Sitronellaa suosittelisin tuohon tarkoittamaasi käyttökohteeseen ehkä ensisijaisena eteerisenä öljynä, jos vain yhdellä pitäisi pärjätä. Se haisee aika samalta kuin sitrustuiksuinen Fairy ;)
Vanha konsti on sekin, että sooda (se tavallinen ruokasooda, aivan) poistaa hajuja. - Emilia1411002
Taalta loydat lisaa tietoa eteerisista oljyista!
Olemme tuomassa oljyja kovaa vauhtia Suomeen (sita loytyy jo muutamissa paikoissa, mutta tule tutustumaan ja mukaan ensimmaisten joukossa. Lisaa tietoa on tulossa koko ajan!
http://www.thejourneycontinueswithoils.blogspot.ca
Loydat meidat myos Facebookissa:
https://www.facebook.com/YoungLivingEssentialOilsSuomi
Kannattaa kayda liittymassa mukaan iloiseen joukkoomme :) pystyt oppimaan vaikka sun mita YL- Essential Oils:sta!!! - eteerinen3
Täältä löytyy myös laadukkaita eteerisiä öljyjä ja monia hyviä vinkkejä.
https://eteerinen.mycashflow.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1794989SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p764075Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732785SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2312210Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1202038Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2461267Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49905- 62836
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24825Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6805