Hei!
Eli miten käytännössä suomalaisella kännykkäliittymällä puhelut ja tekstarit hoituu Jenkeissä? Kun soittaa tai lähettää tekstarin USAsta Suomeen, niin eteen tulee tietenkin suomen suuntanumero, mutta mites kun Suomesta yrittää lähtettää Jenkkeihin, tuleeko eteen jokin USAn suuntanumero? Ja entä kun kahden suomalaisen liittymän välinen viestintä USAn sisällä?
Hinnat on tietenkin kalliit, mutta tarkoitus ei ole kuin lähettää välttämättömät tekstarit ja soittaa vain hätätapauksissa.
Puhelut ja tekstiviestit USAn sisällä ja USAsta Suomeen
6
4728
Vastaukset
- +358...
Jos puhelinnumerosi on tallennettu kännykkään kansainväliseen muotoon 358..., niin ihan normitoiminnoilla kaikki sujuu. Ei tarvitse tietää mitään suuntanumeroita.
- helppoa kuin mikä
Suomalaisen kännykkäliittymän suuntanumero on aina 358 olipa kännykkä ja sen käyttäjä missä päin maailmaa tahansa. Laittaessasi suomalaisella liittymällä varustetun kännykän päälle USA:ssa se rekisteröityy paikalliseen verkkoon ja Suomesta tulevat puhelut ja tekstarit löytävät perille. Soittajahan ei tiedä missä milloinkin matkustelet.
Kun lähetät USA:sta Suomeen äitille viestin, niin laita numeron alkuun 358. Kun äitisi vastaa sinulle USA:han viestillä kännykkääsi, niin suuntanumero on sama 358. Äitisi ei tarvitse sitä tosin laittaa, sillä järjestelmä löytää sinut toiselta puolelta maapalloakin. Yleensä kannattaa kuitenkin aina tallentaa numerot suuntanumerolla, oli sitten missä päin maailmaa tahansa.
Huomaa muuten se, että suomalaisella liittymällä voit soittaa USA:ssa paikallisiin numeroihin ilman mitään suuntanumeroa. Tiedoksi siis siltä varalta, että joudut ottamaan yhteyttä paikan päällä vaikkapa hotelliin; naputtelet vain hotellin puhelinnumeron sellaisenaan kuin se on vaikkapa esitteessä. Ei tarvitse laittaa eteen USA:n suuntanumeroa 1. Vain jos soitat Suomessa vielä ollessasi USA:han hotelliin, niin sinun pitää laittaa ykkönen eteen. - sdfghjklöä
Kuinka paljon nuo puhelut Yhdysvalloista Suomeen ylipäätänsä maksavat, vaikka 5 minuutin puhelu?
- Anonyymi
Usasta soitto suomeen suuntanumero
- Anonyymi
America is the mother of terrorism https://antiamericafinland.blogaaja.fi
- Anonyymi
I wake up pissing on American flag. I wake up pissing on American flag. https://youtu.be/3myniT4ejGs
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1373738Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,843219SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.852624Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.72416Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2472353Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a392206Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv601758- 42959
- 95948
- 53839