Sain työhönosoituksen työvoimatoimistosta. Olin innoissani asiasta. Nyt viikonlopun aikana selvisi, että työpaikalle on matkaa noin15 km ja työpaikan lähin linja-autopysäkki on 5 km päässä. Siis linja-autolla pääsisin osan matkaa ja sitten pitää kävellä 5 km työpaikalle sellaista tietä pitkin missä ei ole pyörätietä. Tiellä kulkee rekkoja satamaan päin. Olen ajokortiton.
Joudunko karenssiin, jos en pysty vastaanottamaan työtä edellä mainitusta syystä? Onko kokemuksia. Mielestäni työvoimatoimisto ei voi edellyttää, että mieheni kuskaa minua töissä ja ajaa päivittäin sen takia 60 km.
Karenssi
5
266
Vastaukset
- Öö...
No ensinnäkin: hae sitä paikkaa. Ja tosissasi. "Työhönosoitus" nykyiseltä nimeltään "työtarjous" ei tarkoita, että sinä siihen paikkaan pääsisit. On vain pakko hakea. Ja tuollainen paikka lienee ollut julkisesti haettavissa ja hakijoita on muitakin. Todennäköisesti et tule valituksi, joten matkaongelmaa eikä karenssia synny.
Jos työtä saat, se täytyy vastaanottaa 80 kilometrin säteellä. Kulkuyhteyksistä viis. Vie vaikka polkupyörä sinne bussipysäkille tai sen lähelle.- työhönosoitettu
Kiitos vastauksesta. Olen sopinut työhaastattelu ajankohdan, katsotaas miten käy. En taida uskaltaa kertoa kyseisestä ongelmasta, ettei työnantaja tulkitse asiaa työstä kieltäytymiseksi. Jos pääsen niin pitää kai viedä vanha pyörä pysäkille tai puolison kuskata töissä. Paikka oli julkisessakin haussa ja haku päättyi 2 viikkoa sitten. Työ olisi määräaikainen.
- ihmettelijän itku
"Jos työtä saat, se täytyy vastaanottaa 80 kilometrin säteellä. Kulkuyhteyksistä viis."
Ihanko totta?
Alueellinen liikkuvuus
Työnhakijalla on pätevä syy kieltäytyä vastaanottamasta hänen työssäkäyntialueeltaan tarjottua työtä, jos hänen päivittäisen työmatkansa kesto ylittäisi kokoaikatyössä keskimäärin kolme tuntia ja osa-aikatyössä keskimäärin kaksi tuntia.
Työnhakijalla on pätevä syy kieltäytyä vastaanottamasta hänen työssäkäyntialueensa ulkopuolelta
tarjottua työtä, jos työpaikkaan olisi TE-toimiston arvion mukaan saatavissa sellaisia sopivia työntekijöitä, joiden työssäkäyntialueella avoin työpaikka sijaitsee, työ ei ole pysyväisluonteista toimeentulon turvaavaa kokoaikatyötä, uudella paikkakunnalla ei ole saatavissa työnhakijalle ja hänen
perheelleen sopivaa asuntoa, työn vastaanottamista on työnhakijan kielitaito huomioon ottaen pidettävä kohtuuttomana tai työnhakija lla on painava henkilökohtainen syy olla vastaanottamatta kyseistä työtä.
Työnhakijalle ja hänen perheelleen sopivana pidetään asuntoa, johon muuttaminen ei merkittävästi huononna asuinolosuhteita ja josta aiheutuvat kustannukset eivät merkittävästi vähennä työnhakijan käytettävissä olevia tuloja. Asunnon on oltava työnhakijan ja hänen perheensä käytettävissä viimeistään silloin, kun työnhakija ottaa vastaan työn työssäkäyntialueensa ulkopuolelta, tai viipymättä sen jälkeen.
Painavana henkilökohtaisena syynä pidetään työnhakijan puolison työtä tai yrittäjätoimintaa, joka on perheen toimeentulon kannalta välttämätöntä, omaa, puolison tai lasten paikkakuntaan sidottua opiskelua tai koulunkäyntiä, lähisukulaisen tai muun lähe isen henkilön huoltamista, omaa tai lähisukulaisen terveydentilaa tai muuta näihin rinnastettavaa syytä, jollaisena voidaan pitää hankittua asuntoa.
lähde: TEM-analyyseja 31/2011
TYÖTTÖMYYSTURVAN MENETTÄMINEN TYÖVOIMAPOLIITTISESTI MOITITTAVAN MENETTELYN TAKIA, s.12- Ellit
Kyllä tuohon pitää riittää että ei ole julkisia kulkuyhteyksiä. Ainakin minulla on riittänyt se että ei ole autoa. Ei mikään työantaja ota sinua jos sinulla ei ole mahdollisuutta tulla töihin ajoissa.
- kerro totuus
"Olen sopinut työhaastattelu ajankohdan, katsotaas miten käy. En taida uskaltaa kertoa kyseisestä ongelmasta, ettei työnantaja tulkitse asiaa työstä kieltäytymiseksi. "
Todennäköisesti työnantaja kysyy, että miten kulkisit töihin, omalla autolla vai bussilla? Kun kerrot, että bussilla, niin tokihan työantaja tietää, että lähin pysäkki on 5 km:n päässä. Kun lisäksi kerrot, että ajokorttia ei ole, niin jo tämän perusteella et joudu/pääse kyseiseen paikkaan. Ei ole kyse työstä kieltäytymisestä vaan realiteeteista.
Jos taas ehdottomasti haluat paikan, niin kerrot olevasi kovakuntoinen lenkkeilijä, joka juoksee mielellään tuon 5 km, 2 krt päivässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa1773007SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän631902Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava1031868Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,3031849Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --221672Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.291459Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue291362Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?1181253Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411122RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041062