http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=3&id=3405
" Tutkijat: Nelosreaktori voi aiheuttaa maailmantuhon"
Meidän suurimmaksi saavutuksesi jäi kuussa käynti. Tai automaatiorobotti ?
Toisiamme osasimme tuhota matkan varrella, galaktiset avaruusalukset jäivät näkemättä ?
" Tutkijat: Nelosreaktori voi aiheuttaa maailmantuhon"
Meidän suurimmaksi saavutuksesi jäi kuussa käynti. Tai automaatiorobotti ?
Toisiamme osasimme tuhota matkan varrella, galaktiset avaruusalukset jäivät näkemättä ?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jos jättäisit verkkomedian lukemisen vähemmälle. Yhdessä ydinreaktorissa ei voi mitenkään olla sellaista määrää radioaktiivista ainetta, että se aiheuttaisi maailmantuhon vaikka miten yritettäisiin. Verkkomedia on suunnilleen paksuinta hömppää, mitä nykyisin on yleiseti tarjolla.
Nostetaan panoksia. Minä väitän, että kaikki maailman ydinaseet eivät riittäisi tuhoamaan edes ihmiskuntaa.
"Jos reaktori neloseen iskee uusi maanjäristys, on olemassa noin 70 prosentin todennäköisyys sille, että koko varastoallasrakennelma sortuu ja massiivisia annoksia tappavaa säteilyä vapautuu ilmakehään. Onnettomuus vapauttaisi ilmakehään arviolta 134 miljoonaa curieta Cesium-137:aa - noin 85 kertaa enemmän mitä Tsernobylin onnettomuudessa vapautui NCRP:n mukaan"
En tajua näistä ydinjutuista mitään, mitä tuo tarkoittaa ? Sitä pidetään verkkomedian mukaan vaarallisena.
Erikoinen artikkeli, poikkeava hesarin jutuista.
Riittääkö n. 900 kpl mojovaa hallitusti räjäytettyä vetypommia tuhoamaan maapallon elämän ? Taitaa aika reilusti yläkanttiin :)? Oikea luku kymmenissä ?
ja nokitan koska tämä perustuu tietoon, eli jos nykyisistä ydinase valtioista laukaistaisiin vaikka 1% se riittäisi ihmiskunnan täyteen sukupuuttoon lyhyellä aikavälillä.
Nämä luvut ei perustu minun näkemyksiin vaan tiedemisten jotka ovat laskeneet syy/seuraukset ja se perustuu kieltämättä ikäväkyllä kovaan faktaan!
Ei riitä 900. Kaikkein suurimpien paukkujen säteilyannos saattaa olla tappava vielä 200 km:n päässä, mutta ei 900 riitä läheskään koko maapallolle. Maapinta-alasta vasta 1:70 osa altistuisi suoraan tappavalle säteilylle.
Ihmisten rakentama sivilisaatio saattaisi tuhoutua, mutta ei koko elämä.
Maapallolla on räjäytetty yli 2000 ydinpommia niihin aikoihin kun ydinkoeakieltoa ei vielä ollut. Niistä ei juurikaan näkyvää haittaa aiheutunut.
Laitas lähteitä kehiin. Puhut nimityäin täyttä puppua.
Suuria paukkuja ei juurikaan enään ole ja ne taitaa olla jo purettu. Niitä tarvittiin wanhaan hyvään aikaan kun ohjuksissa oli vain yksi ydinkärki ja osumatarkkuus vähän mitä sattu. Nykyään käytetään kilotonniluokan kärkiä pääsääntöisesti.
Taatta seitkytluvulta puhuu paskaa.
Mikä tuossa on pas***kaa? (Vai mikä se sensuroitu sana oli?)
Ison paukun tappavan säteilyn raja on n. 200 km ja ydinkokeita on tehty maanalaiset ja ilmakehässä tehdyt yhteenlaskettuina yli 2000 kpl.
Esimerkiksi Tsernobilin suoja-alue on säteeltään 30 km. Verrattuna isoon ydinpaukkuun se on n. 1: 45 osa. Eli viitisenkymmentä Tsernobiliä vaatisi pinta-alaltaan yhtä suuren alueen suoja-alueeksi kuin yhden ison ydinpaukun tappavan säteilyn alue on. Silti nuo luvut 900 paukkua ja n. 1:70 maapinta-alasta pitävät paikkaansa.
Sellaista tekijää kuin ydintalvi ei ole huomioitu, mutta se tuskin tappaisi koko ihmiskuntaa maapallon elämästä nyt puhumattakaan.
Osaako -90 lukulainen perustella, miksi olisin väärässä.
Itse sentään opiskelin jo -70 luvulla. Silloin ydinaseidn vaikutuksista opiskelijapiireissä puhuttiin.
My U.S. History teacher told us that if 8 nuclear bombs went off at roughly the same time, it would kill 95% of life in planet Earth.
Ei kai sentää nyt noin vähäinen määrä ?
Olisi kiva kuulla oikea vastaus tiede-lehden kysy meiltä palstalla :)
Ehkä kansaa onkin turhaan peloiteltu ydinasejutuilla ?
-Puppupeppu-
On aivan sama missä tietty määrä pommeja
räjäytetään. Kun ilma saastuu, on se menoa.
Maapalloa ei pystyisi tuhoamaan kaikilla maailman ydinaseilla jotka on nimenomaan rakennettu tuhoamaan, saati sitten jollakin vinosilmien voimalalla, jota ei edes ole tehty aseeksi.
71 % maan pinta-alasta on vettä, 1 megatonnin paukun vaarallisen räjäytyksen vaaraton alue on 400 km. Mitenkäs 100 megatonnin paukun vaara-alue ?
Satasia ei taida enää olla. Suurin lienee venäläisten pamauttama 57 megatonnin Tsar Bomba.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Tsar-Bomba