Michael Houellebecq / Mahdollinen saari

scarabaeus

Michael Houellebecq / Mahdollinen saari

dodi, tapahtui sitten se, että innokkaasti lainasin tämän kirjastosta, kun oli siinä tyrkkypöydällä. Ei olisi pitänyt. Nimittäin nyt kävi minulle ohraisesti. Olinhan juuri vähän aikaa sitten lukenut Houellebecqin Maasto ja kartta, ja siitähän laitoin arvostelun tänne myös. Aivan nappisuoritus on se kirja mielestäni. Huippua kaunokirjoitusta, todella nautin siitä lukiessani. Pystyin samastumaan jopa jollakin kolkalla.
Mutta tämä
Mahdollinen saari
bpöh. Ihan oikeasti en aina ymmärtänyt, että mitä mitä mitä se nyt tämä kirjailija yrittää. Eihelvatti. Karseeta poukkoilua, sekaisinko se on ollut.... vai minäkö siis sittenkin? Ja pinnistelin lukemista eteenpäin, että tämähän nyt on niin arvostettu ja ylistetty ja parjattu ja täytyishän mun nyt pysyä siinä tekstimyräkässä ja aiheissa soljuen ja huokaillen nerokkuutta.
Mutta ei ei ei.
En jaksanut sitten sitä sössötystä, vaan harvinaisen voimallisesti teki mieli heittää kirjastokirja ikkunasta pöheikköön.
Mutta palautin kiireenvilkkaa ja otin sitten jälkikäteen selvää, mikä siinä nyt sitten niin vimmastutti.
Ja siis ei mikään ihme sitten, kun luurailin netistä kirja-arvosteluja tästä kirjasta, niin se luokitellaankin
scifi genre.
Että sehän siinä sitten pisti jotenkin niskakarvat kippuraan. Kertakaikkiaan. Ällöttävä kokemus.
No.
Älkää Te minun ällötyksistäni huoliko, vaan lukekaa ja ihmetelkää itseksenne ihan rauhassa.
Kokemus se on sekin.
Saatatte hyvinkin suorastaan palvoutua.
-

1

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • austeristi

      Mä tykkään, luen parhaillaan. On tuo aikamoista "kikkailua", kun näkökulma poukkoilee nyky-Danielin ja kloonin välillä (olen vasta alle sadan sivun, joten tiedä, tuleeko mukaan muitakin kertojia).

      Luin kanssa Maaston ja kartan ja sitä ennen Alkeishiukkaset, Alkeishiukkaset toistaiseksi paras, Mahdollinen saari "huonoin", mutta silti siis tykkään, eikä tosiaan jää kirja kesken. Aluksi häiritsi 1. persoonan kerronta, kun (jos nyt en väärin muista) nuo kaksi muuta on 3. persoonassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      213
      1732
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      141
      1455
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      76
      1283
    4. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1173
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1075
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      999
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      970
    8. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      7
      963
    9. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      880
    10. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      850
    Aihe