Haluan papukaijan

Juurimukula

Ihailen papukaijoja, mutta oikeasti en tiedä niistä yhtään mitään. Olen nyt muutaman vuoden päästä jäämässä eläkkeelle ja ajatus papukaijasta elämän ilostuttajana on yhä enemmän saanut minussa valtaa. Ongelmana nyt vain on se, että en tiedä yhtään mitään lintujen hoidosta. Olen vähän sillä tavalla liikeellä, että oletan linnun hoitelevan oman olemisensa aika itsenäisesti ja minun velvollisuus on kohtuullisen ympäristön (= riittävän iso häkki ja virikevälineet) hankkiminen ja päivittäisen aterian hoitaminen.

Olenko ihan pihalla ajatellessani näin?

Toki toivon, että minun linnun välille syntyy "ystävyys" ja etenkin toivon hänestä ns. juttukaveria. Mutta en koe, että linnusta tulisi osa minua tai että lintu olisi perheenjäsen.

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jarmo T.
    • Tipitii

      Kaijulin foorumiltakin ( http://forum.papukaijat.net ) voit lukea mitä papukaijan kanssa eläminen oikeasti on, ja mitä sellainen tarvitsee. Valitettavasti puhuvia papukaijoja joille riittäisi pelkästään tuo ympäristön hoitaminen kuntoon ei ole, vaan niiden kanssa tarvitaan aina esimerkiksi taitoa ja tietoa kouluttaa lintua. Muuten käsillä voi olla lintu, joka ei suostu menemään häkkiinsä takaisin, joka alkaa huutamaan korviariipivästi kun poistut huoneesta, tai kun et voi sen kanssa olla. Se tuhoaa kalusteita ja pääsee läpi jopa tiiliseinästä.

      Lisäksi ei ole mitään takuita, että mikään papukaija edes oppisi ikinä puhumaan, eikä niistä silloinkaan ole juttukaveriksi - jopa parhaiten puhumaan oppineetkin linnut valitsevat itse oppimansa sanat, ja toistelevat niitä kun ne itse haluavat. Papukaijan kanssa ei siis pysty mitenkään "juttelemaan".

      Oma pikkuarani esimerkiksi on todella hyvä puhumaan, se osaa tervehtiä, pyytää pusua, toivottaa hyvää yötä, ja se tietää yli parikymmentä sanaa. Mutta jutella sen kanssa ei silti pysty. Kun se haluaa toistella osaamiaan sanoja, se tekee sen, mutta täysin välittämättä siitä, mitä minä sille sanon. Eikä se tee sitä kun minä itse haluaisin kuunnella sitä, eikä myöskään lopeta kun minä haluaisin esimerkiksi nukkua tai lukea. Papukaija päättää aina itse mitä se puhuu ja milloin, eikä ihminen voi lintua kouluttamatta vaikuttaa tähän millään lailla.

      Muutenkin yleinen lintuharrastajien ja asiantuntijoiden neuvo on, ettei papukaijaa hankkisi sen mahdollisten puhelahjojen takia. Tällöin on suurin todennäköisyys että ihminen tulee myymään lintunsa, koska sen puhelahjat eivät ole toivottua tasoa, eikä se ole tarpeeksi positiivinen puoli kaikkien niiden negatiivisten asioiden rinnalla; lintua täytyy osata kouluttaa, se sotkee paljon, huutaa jopa yli 100 desibelin voimalla (ihmisen korva kestää vahingoittumatta n. 80db) ja käyttää nokkaansa IHAN kaikkeen - myös kiellettyihin asioihin.

      Mikäli puhumista ei lasketa, mainitsemiisi kriteereihin sopii pienemmät papukaijat kuten undulaatit, neitokakadut, kauluskaijat jne. sekä tietysti peipot ja kanarialinnut. Niiden touhuja on kiva katsella, ja kanarialintujen laulu on kaunista myös kuunnella. Suosittelen niitä ennemmin. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      93
      10615
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      148
      8881
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6097
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      63
      4365
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      82
      4108
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3739
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      70
      3241
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3137
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      71
      2999
    Aihe