Ihailen papukaijoja, mutta oikeasti en tiedä niistä yhtään mitään. Olen nyt muutaman vuoden päästä jäämässä eläkkeelle ja ajatus papukaijasta elämän ilostuttajana on yhä enemmän saanut minussa valtaa. Ongelmana nyt vain on se, että en tiedä yhtään mitään lintujen hoidosta. Olen vähän sillä tavalla liikeellä, että oletan linnun hoitelevan oman olemisensa aika itsenäisesti ja minun velvollisuus on kohtuullisen ympäristön (= riittävän iso häkki ja virikevälineet) hankkiminen ja päivittäisen aterian hoitaminen.
Olenko ihan pihalla ajatellessani näin?
Toki toivon, että minun linnun välille syntyy "ystävyys" ja etenkin toivon hänestä ns. juttukaveria. Mutta en koe, että linnusta tulisi osa minua tai että lintu olisi perheenjäsen.
Haluan papukaijan
2
370
Vastaukset
- Jarmo T.
Jos haluat päästä alkuun lemmikkilintujen kanssa, kannattaa lukea Lemmikkilinnut Kaijuli ry:n sivustolta "Aloittelijan opas":
http://www.kaijuli.fi/tietonurkka/aloittelijan-opas
Sekä huomattavasti kattavampi, pelkästään papukaijoja käsittelevä opas "Papukaija lemmikiksi?":
http://www.papukaija.fi/papukaija-lemmikiksi
Näillä pitäisi päästä ainakin hyvin alkuun. :) - Tipitii
Kaijulin foorumiltakin ( http://forum.papukaijat.net ) voit lukea mitä papukaijan kanssa eläminen oikeasti on, ja mitä sellainen tarvitsee. Valitettavasti puhuvia papukaijoja joille riittäisi pelkästään tuo ympäristön hoitaminen kuntoon ei ole, vaan niiden kanssa tarvitaan aina esimerkiksi taitoa ja tietoa kouluttaa lintua. Muuten käsillä voi olla lintu, joka ei suostu menemään häkkiinsä takaisin, joka alkaa huutamaan korviariipivästi kun poistut huoneesta, tai kun et voi sen kanssa olla. Se tuhoaa kalusteita ja pääsee läpi jopa tiiliseinästä.
Lisäksi ei ole mitään takuita, että mikään papukaija edes oppisi ikinä puhumaan, eikä niistä silloinkaan ole juttukaveriksi - jopa parhaiten puhumaan oppineetkin linnut valitsevat itse oppimansa sanat, ja toistelevat niitä kun ne itse haluavat. Papukaijan kanssa ei siis pysty mitenkään "juttelemaan".
Oma pikkuarani esimerkiksi on todella hyvä puhumaan, se osaa tervehtiä, pyytää pusua, toivottaa hyvää yötä, ja se tietää yli parikymmentä sanaa. Mutta jutella sen kanssa ei silti pysty. Kun se haluaa toistella osaamiaan sanoja, se tekee sen, mutta täysin välittämättä siitä, mitä minä sille sanon. Eikä se tee sitä kun minä itse haluaisin kuunnella sitä, eikä myöskään lopeta kun minä haluaisin esimerkiksi nukkua tai lukea. Papukaija päättää aina itse mitä se puhuu ja milloin, eikä ihminen voi lintua kouluttamatta vaikuttaa tähän millään lailla.
Muutenkin yleinen lintuharrastajien ja asiantuntijoiden neuvo on, ettei papukaijaa hankkisi sen mahdollisten puhelahjojen takia. Tällöin on suurin todennäköisyys että ihminen tulee myymään lintunsa, koska sen puhelahjat eivät ole toivottua tasoa, eikä se ole tarpeeksi positiivinen puoli kaikkien niiden negatiivisten asioiden rinnalla; lintua täytyy osata kouluttaa, se sotkee paljon, huutaa jopa yli 100 desibelin voimalla (ihmisen korva kestää vahingoittumatta n. 80db) ja käyttää nokkaansa IHAN kaikkeen - myös kiellettyihin asioihin.
Mikäli puhumista ei lasketa, mainitsemiisi kriteereihin sopii pienemmät papukaijat kuten undulaatit, neitokakadut, kauluskaijat jne. sekä tietysti peipot ja kanarialinnut. Niiden touhuja on kiva katsella, ja kanarialintujen laulu on kaunista myös kuunnella. Suosittelen niitä ennemmin. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1822707- 1642529
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182217Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073