Olen lukion toisella luokalla ja hyvin kiinnostunut psykologian opettajan ammatista. Psykologin ammatti taas ei niinkään kiinnosta. Haluaisin kuulla yliopistossa opiskelevien tai opiskelleiden mielipiteitä siitä, millaista se on tai oli. Onko se oikeasti niin vaativaa ja uuvuttavaa kuin pelotellaan? Selviääkö siitä, vaikka lukiossa olisi tottunut ottamaan opiskelun rennosti? Kuinka vaikeaa sinne on päästä, millaisilla papereilla itse pääsitte/ette päässeet sisään?
Olen melko tietämätön siitä, mitä kautta psykan opettajan pätevyyden voi saada. Jos täällä olisi joku psykologian opettaja tai tähän ammattiin opiskeleva, olisin todella kiitollinen vastauksista näihin kysymyksiin: Mitä ainetta opiskelit pääaineena ja mitä sivuaineena? Ovatko kehityspsykologia ja psykologia ikään kuin erillisiä aineita? (Näin olin jostain lukevinani...) Kuinka vaativaa opiskelu on? Kuinka paljon kasvatustieteitä tulee lukea ja kuinka puuduttavaa se on? Mitä tahansa muutakin aiheeseen liittyvää saa toki kertoa.
Kiitos jokaiselle, joka viitsii vastata tietämättömälle lukiolaiselle (asiallisesti)!
Yliopisto-opiskelu ja psykologian opettajan opinnot
2
148
Vastaukset
- Mistä näitä riittää?
Opiskelu on ainakin sen verran vaativaa, että tenteissä vastausten osumatarkkuuden pitää olla melkoisesti nykyistä parempi, vrt. palstan otsikko.
- Perusteekkari
Olet väärällä palstalla, tämä on tarkoitettu lisensiaatin-/tohtorintutkintoa suorittaville.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1242847- 872531
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai651930- 1781891
- 561847
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1581616Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461616- 1231423
Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea
Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m4081371Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket281299