Kurjuus, tongin juuri lapsuusmuistojani vintin pahvilaatikoista ja hiirethän siellä olivat mellastaneet. Voiko paperiarkkeja mitenkään desinfioida hiirten jäljiltä? Harmittaa, kun laatikoissa joissa oli paljon lapsuusajan piirroksiani, kirjeitä, kirjoitelmia ja sen sellaisia. Joitain papereita oli jyrsitty ja laatikoissa oli papereiden välissä ulosteita.
Entä kuinka desinfioin muut esineet, esimerkiksi muoviset? Toiselta foorumilta luin, että vain Tolu rätti ajavat asian, onkohan noin?
Hiiren ulosteet + desinfiointi
3
8463
Vastaukset
- J
Skannaa ja tulosta. Tolu voi olla paperille tuhoisaa.
- Anjastiina-
Ehkäpä ajan paperit kalvotuskoneella muovin sisään. Sinne muovien väliin satimeen jääköön sitten saastakin. Skannaa & tulosta -tekniikka tuhoaa alkuperäisyyden tunteen.
Mites noiden muiden, esim. muovisten esineiden kanssa, osaisko joku kertoa? Kyseessä onpi sellaisia esineitä, joista kaikki ei kestä pesua tai kastamista kokonaan veteen (muoviesineissä herkistä materiaaleista olevia yksityiskohtia). - 20+11
Anjastiina- kirjoitti:
Ehkäpä ajan paperit kalvotuskoneella muovin sisään. Sinne muovien väliin satimeen jääköön sitten saastakin. Skannaa & tulosta -tekniikka tuhoaa alkuperäisyyden tunteen.
Mites noiden muiden, esim. muovisten esineiden kanssa, osaisko joku kertoa? Kyseessä onpi sellaisia esineitä, joista kaikki ei kestä pesua tai kastamista kokonaan veteen (muoviesineissä herkistä materiaaleista olevia yksityiskohtia).pyyhi ensin rätillä, joka on kastettu desinfioivaan pesuaineliuokseen. Jos esineet ovat osittain esim. täytettyjä (pehmoleluja tms.), niin ripottele päälle ruokasoodaa, anna vaikuttaa ja imuroi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä831601Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691531Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661252Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64827Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811- 40797
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771