Moottoripyöräiljät, mieluummin se rajoitusten mukainen 40km/h kuin 140km/h kaupunkialueen risteystä lähestyessänne. En viitsisi viedä autoani korjaamolle kun moottoripyörä tulee kylkeen tuollaista vauhtia....tämä tuli tässä mieleen, kun ihan sattumalta ei osunutkaan.
40 ei 140!
saabisti9/5
6207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juu totta kai. Anna vähän armoa, ollaan koko talvi odotettu kevättä ja nyt kun se on täällä, niin varmaan monilla meinaa vähän mopo keulia. Kyllä tässä asetutaan kunhan kesä pääsee vauhtiin.
Juu ja autoilijat kattelee kans välillä mitä siellä auton ulkopuolella tapahtuu. Viime kesän 10 000:tta ajokilometriä kohti oli tapahtua 10 vakavampaa onnettomuutta, johtuen autoilijoiden tyhmistä tunaroinneista. Nopeusrajoituksia ja liikennesääntöjä on noudatettu ja oma valppaus pelasti näillä kerroilla. Toivottavasti onnea riittää jatkossakin. Monelle se autolla ajaminen ja matkapuhelimeen yhtä aikaa puhuminen on todellakin liian vaikea yhtälö, joten tien sivuun juttelemaan.
Tässä läheltäpäpiti-tapauksessa olisin ollut väärässä, kun käännyin vasemmalle motoristin eteen. En tajunnut että motoristi voi ilmestyä tyhjästä, mutta nyt muistan että voi se ilmestyä, kun on tarpeeksi vauhtia.
Kun ylinopeutta on riittävästi, m-pyörä, kuten autokin ilmestyy tyhjästä. Antakaa muille kulkijoille aikaa havaita teidät ja reagoida tilanteeseen.
Moottoripyöräilijöissä on monta ryhmää, tyypillinen kaahari on kyykkypyörällä ajava myöhäisteini, jotkut sitten näkevät kaikki harrastajat sama ryhmänä.
Onneksi luonnon laki korjaa tuommoset pois, sitä kutsutaan darwinismiksi.
Toinen mahdollisuus oli se, että sinä et muistanut katsoa kunnolla vasemman pilarin takaa. Mutta juu, plussat sinulle saabisti siitä että kirjoituksesikin tilanteesta on asiallisesti kirjoitettu eikä sisällä mitään lapsellista haukkumista. :)
Tossa juttu joka autoiloiden ja meidän motoristienkin on syytä muistaa:
http://tekniikanmaailma.fi/kaksipyoraiset/turvallisesti-moottoripyoralla/iii-nae-ja-tule-nahdyksi,3