Toimeentulohakukaavakkeet netissä

Onko kukaaan täyttänyt näistä hakukaavakkeista mitään. Ihan mielenkiinolla kysyn, voiko niitä lähettää täytettynä suoraan kyseiselle viranomaiselle vai joutuuko ne lähettää postissa, mikä käytäntö on nykyisin aika yleistä. Jos ei voi lähettää, niin olisi syytä korjata asia, koska hakemus heti perillä on sen vain lähettää netin kautta. Postissa hakemuksen perille meno saattaa kestää parinkin päivää. Sosiaalitoimistojen olisi syytä uudistaa tietokantansa niin että hakemuksen voi tehdä netissä tai Suomeen pitäisi perustaa valtakunnallinen nettitietojärjestelmä toimeentulohakemuksia ja niiden käsittelyä varten. En perehtynyt näihin Itellan sivulla oleviin hakemuslomakkeihin tarkemmin, jotka löysin, toimiiko ne. Olisi kyllä syytä toimia. Niitä on aika paljon yli 300. Linkki tässä

http://lomake.itella.net/a/ec/posti-lomakefi/search_forms/search?s=gm6CTJg9JVhe3h3&keyword=toimeentulotuki
13254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Noista lomakkeista, jos ne vain tulostetaan ja täytetään niin sosiaalitoimiston pitäisi olla mahdollisuus skannata ne liitteenä niiden sähköpostiin. Jos hakijalla itsellä ei ole skannauslaitetta niin sen voi tehdä vaikka kirjaston laitteella tai jos on opiskelija niin oppilaitoksen koneella. Mielestäni jokaisesssa laskussa, jonka hakija on maksanut etukäteen ja hakee siihen korvausta netin kautta pitäisi olla tunnistenumero tai viitenumero, josta voi tarkistaa onko lasku yleesä maksettu vai onko se väärennetty.
Hakijan henkilöllisyys pitäisi tarkistaa ennen kuin maksaa avustuksest ettei ne mene väärälle henkilölle ja tililille. Henkilöliisyyden voi vaikka tarkastaa siten, kun päätös on valmis ja rahoja nostetaan niin aika tarkkaajalle tai kasalle.

Äänestä

Suurimman osan hakemuksista voi laittaa netin kautta menemään ja niihin voi skannata liitteet mukaan tai toimittaa perästäpäin paperiversiona toimistoon.
Ite en tuolta linkilttämältäsi sivulta ole hakemuksia laitellut vaan aina kyseisen paikan sivuilta (kela, sossu, maistraatti, työttömyyskassa jne) jossa tunnistaudutaa verkkopankin tunnusluvulla tai sirukortilla.
Homma on helppoa ja toiminut ainakin minun kohdallani ilman ongelmia. Tuleepahan ainakin jokakohta täytettyä koska ainakin kelan, sossun ja työttömyyskassan kanssa hakemus on laadittu niin ettei sitä voi eteenpäin laittaa jos joku kohta on puutteellisesti täytetty ja se viel ilmoittaa mitä puuttuu :)

Äänestä

Sinä olet ilmeisesti niin pieneltä paikkakunnalta että hakemuksen voi tehdä netissä ja laittaa siihen liitteeet mukaaan. Itse kuitenkin luin aikaisemmin, että toimeentulopaperit täytyy lähettää postissa, joten oikaisen sinun sanomaasi ainakin Tampereen kohdalta, jossa hakemuspaperit täytyy lähettää postitse. Linkki Tampereen sivulle

http://www.tampere.fi/perhejasosiaalipalvelut/toimeentulotuki/hakeminen.html

Äänestä

Noista Itellan lomakkeista vielä, vaikka ne eivät olisikaan kyseisen kaupungin omia virallisia hakulomakkeita voi niitä silti käyttää ja laittaa täytettynä kaupungin toimemeentulolomakkeen mukaan.Sitä on joskus vaikea itse keksiä, mihin tarvitsee toimeentuloa. Kaavakkeeseen vaan täyttää hakukohdat. Näyttää siellä Itelessa olevan ainakin opiskelijoille useita valmiita lomakkeita. Ei kun vaan täyttää ne ja laittaa mukaan päähakemukseen.

Äänestä

Ei tarvitse Tampereellakaan lähettää postitse vaan ihan kelpaa kun sähköpostissa laittaa vapaamuotoisen hakemuksen (jossa tarvittavat tiedot) ja skannattuina tms. tavalla liitteet mukaan. Esim. tiliote pdf-liitteenä.

Lisätietoa tuolta: http://www.toimeentulotuki.net

Äänestä

mikä iso vaiva se on kirjoittaa ja viedä ja jos ei jaksa viedä niin lähettää?hakemuskin tulee automaattisesti kotiin edellisen päätöksen mukana.

Äänestä
  • Monella saattaa olla lähimmälle postilaatikolle useita kilometrejä matkaa. Saati sitten kunnan keskustaan (kaupungitkin ovat kuntia). Postimaksu maksaa, että lähettämisestä aihautuneet kulut pitää maksaa perusosasta, toisin kuin Kelalle kirjeet voi lähettää ns. Kelan piikkiin. Melkein kaikkien muidenkin tukien hakeminen onnistuu verkossa, Kelan tukia jopa suositellaan verkossa haettaviksi.

    Äänestä

Tosiaan niinku sanoin aikaisemmassa kirjoituksessa et suurimanosan (ei tarkota kaikkia ja kaikkialla) papereista ja puhuin mitä omalla kohdallani on ollut, eli ei todellakaan ole tietoa kokosuomen kaupungeista ja niiden sosiaalitoimiston tavoista ja mahdollisuuksista!!
Toi s-postilla hakemusten lähettäminen ainakin on sossuu onnistunu niin Oulussa kuin Kouvolassakin (ainakin joitain vuosia takaperin onnistu) kun ei iha suoraa sossun sivuilta ole voinu lähettää.. Ja ei mun talous koskaa ole siihe postimerkkii/kirjekuoree kaatunu et olisin voinu kyl postitsekki lähettää mut helpompi ollu koneella laittaa menemää :)
Soittamallahan noikin asiat aina kaupunki kohtasesti selviää jos netistä ei tietoa löydä :)

Ja sinulle joka sanot että hakemus tulee suoraan kotiin.. Kyllä tulee aina jatkohakemus mutta se ensimmäinen hakemus pitää hakea ja joillekkin on helpompi kirjoittaa koneella tommoiset asiapaperit..

Äänestä
  • Joo ei kellään talous kaadu postimerkkiin. Kyse onkin lähinnä periaatteesta. Periaatteessa pitäisi (lakisähköisestä asioinnista)onnistua hakemaan myös tt tukea sähköpostilla. Tosin liitteet pitää edelleen toimittaa paperilla. (samoin kuin Kelalla. Itsekin laitan papereita sähköisesti niin paljon kuin mahdollista.

    Äänestä

En kyllä läydä Hgin sossun sivuilta mahdollisuutta hakea pankkitunuksilla tt-tukea. Äsken olikin lehdessä, että suunnittelevat tämän mahdollisuuden järjestämistä. Tavallisena meilinä ei mitään kannata lähettää henkilötunnuksineen, ei ole suojattu yhteys, eikä ne välttämättä edes lue kunnolla meilejään.

Äänestä

Onkos se niin että TAmpereellakin tuon systeemin pitäis nykyään kelvata ? On se kumma että nöyryyttääkseen työtöntä ei käy. VAikka on lakia vastaan. On muuten mennyt kaksi viikkoa nyt siitä kun laitoin toimeentulotukihakemuksen TAmpereen sossuun. Ja päätöstä ei kuulu. Siellä on varmaan taas joku m u l k k u sosiaalivirkailija miettimässä miten pääsisi kyykyttämään jostain typerästä asiasta. Kuin vaikka siitä jos pankkiautomaatti ei ole antanut rahaa ja näyttä - 20 plus 20. PIti sellaisestakin kerran selvitys antaa että mitäköhän tuloja nämä on. Kaikenlaisia tollukoita sitä siinäkin virassa on olemassa.

Äänestä

Valistakaa nyt minua opiskelijat. Kun minä aikoinani opiskelin vielä 1980-luvulla niin silloin ei opiskelija saanut olla opiskelupaikkakunnalla kirjoilla. Jos vaikka opiskeli esim. Tampereen yliopistossa niin piti hakea toimeentulotukea Jyväskylästä josta oli tullut opiskelemaan ja oli kirjoilla siellä. Voiko opiskelija nykyään olla kirjoilla opiskelijapaikkakunnalla?

Äänestä
  • VOI OLLA. iTSE EN OLLUT, MUTTA TIEDÄN, ETTÄ VOI OLLA. Ei ollut tarkoitus huutaa Caps Lock vahingossa päällä. Mulla aikanaa kun opiskelin toisella paikkakunnalla niin kunpikaan ei halunnut ttt:tä myöntää Toinen sanoi tuen myöntää oleskelukunta ja toinen sanoi, että kirjoillaolokunta. No sain sieltä, missä olin kirjoilla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hakemus nykyaikaan kirjoitti:

Onko kukaaan täyttänyt näistä hakukaavakkeista mitään. Ihan mielenkiinolla kysyn, voiko niitä lähettää täytettynä suoraan kyseiselle viranomaiselle vai joutuuko ne lähettää postissa, mikä käytäntö on nykyisin aika yleistä. Jos ei voi lähettää, niin olisi syytä korjata asia, koska hakemus heti perillä on sen vain lähettää netin kautta. Postissa hakemuksen perille meno saattaa kestää parinkin päivää. Sosiaalitoimistojen olisi syytä uudistaa tietokantansa niin että hakemuksen voi tehdä netissä tai Suomeen pitäisi perustaa valtakunnallinen nettitietojärjestelmä toimeentulohakemuksia ja niiden käsittelyä varten. En perehtynyt näihin Itellan sivulla oleviin hakemuslomakkeihin tarkemmin, jotka löysin, toimiiko ne. Olisi kyllä syytä toimia. Niitä on aika paljon yli 300. Linkki tässä

http://lomake.itella.net/a/ec/posti-lomakefi/search_forms/search?s=gm6CTJg9JVhe3h3&keyword=toimeentulotuki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu