Konesaumatun peltikaton hinta

pellit pitäisi saada

Mitäs tämmöinen perinteinen konesaumattu oikein pitäisi nykyään maksaa?

Olen saanut pari tarjousta ja rupesin vähän laskemaan, että kovat on liksat peltisepillä nykyään.

Katto on ihan simppeli harjakatto kuisti ristiin. Tarjouksissa on mukana siis katon ja piipun pellitys kourut ja syöksyt.

Laskin, että kokonaishinta olisi n. 60e/m2. Pelkkä työn osuus n. 40e/m2.

Onko näissä hinnoissa mitään järkeä? Mielestäni ei ole. Vertailun vuoksi, profiilipelti esim. Ruukilta asennuksineen n. 42e/m2.

18

17278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skottiruutu

      Tee itse. Saat koko roskan kympin neliöhinnalla. Sitten siinä on järkeä ja katetta.

      • pellit pitäisi saada

        Sillä lailla. Taidankin tehdä olkikaton, saan olkia naapurin isännältä ihan ilmaiseksi.


      • Se kymppi neliöltä on puretun vanhan aaltopellin hinta.

        Mutta, näyttäkääs minkälainen on se käsikone jolla itse saisi saumattua sitä peltisaumaa, vaikka hitaamminkin ilman hydraulipuristimia tai -paukuttimia!?


    • saumaa22

      Nyt kannattaa huomioida se että toi ruukin hintakin on sen pellin asennus hinta neliöltä (sis.tarvikkeet) mut siihen lisäät vielä pohjatyöt etc niin en todellakaan pidä pahana tota saumakaton hintaa, ja ei sitä oikeaoppista saumakattoa ihan joka jannu edes osaa tehdä...

    • Katto myyjä.

      Soittel Etelä-Suomen Peltipojat oy /P.Seppälä 0400264610 www.espp.fi
      KYSY TARJOUS.

    • Kate_kate

      Osta rivit täältä www.peltikauppa.com

    • LOHJA:n yrittäjät

      JOS.. haluat samalla saada Yamahan viritettyä niin soittele.. :)

    • itseasentava
    • rantekija

      Kuopiosta konesaumapeltikatto 25 euroa/neliö..sisältää piipun pellityksen.

    • peltimies1

      Pääkaupunki seudulla aitokonesaumakatto ,ilman haittoja ,tilaajan pohjilletehtynä nykyään 40 € /m2
      Niillä hinnoilla tehdään nykyään kaupat.Tilauskirjat nytkin jo täynnä lokakuulle asti.
      jonosa n.3000 m2 kattoa.Pitää vissiin jo nostaa hintoja.

    • Ränni Rannila

      Köyhälle kaikki on kallista ja asustaa voi julkisten siltojen alla.

    • PKS_peltisepänliike

      40€ neliö on varmaankin pimeesti maksettu hinta, 60€ neliössäkään ei vielä voi olla kallista arvonlisäveroa. Materiaalikulu on ookei 10-15€/neliö riippuen varusteista, maksaa sen päälle vielä verstaat jotka pitää olla jokaisella peltisepänliikkeeellä, autot ja loputtomiin vakuutuksia (tapaturmavakuutukset kalleimmat mahdolliset alasta johtuen). Jos kaikki tehdään lain puitteissa niin joutuis vääntää turvakaiteetkin koko mökin ympärille - ihan p*rseestä :-D. Ristiin tulevalla kuistilla n. 150m2 katto rännit tulee valmiiksi riippuen kohteesta n.4-6päivää kolmelta mieheltä. Tarjouksessa otetaan kuitenkin huomioon maksimiaika, eli 5päivää x 24tunita = 144tuntia xTES mukainen palkka 37€alv0%(noin omahinta yritykselle) = 5328€ alv0%. Mitoituskäynnit, lähtölistojen, päätylistojen, piipun- ja jiiripeltien kanttaukset ja meteriaalit päälle niin aika lähellä totuutta ollaan. Ja ei peltisepänliikettä ole perustettu hyväntekeväisyyttävarten, pieni katekkin (sanotaan mielummin pelivara/riskivara kaiken varalta) pitää olla, ehkä tonni, toiselle pari.. - täytyy tämä byrokratiapainekin jotenkin korvata. Yrittäjällä on ihan tarpeeksi muitakin töitä kaiken tämän näkyvän lisäksi.

      • Sama_peltiseppä

        Sori, sis. 6 päivää x 24 tuntia :)


    • NormiLaatuPriimaHInta

      Meille tarjottiin loivalle ja matalalle vajaan 200 neliön peltikatolle konesaumaa neliöhintaan 146 €/m2. Arvaa otettiinko?

    • pelliseppä

      Konesaumakatto 28€/m2, läpiviennit 60€-650€/kpl, päätylistat 9€/m, rännit syöksyt 16€/m, jiirit sisältyy neliöhintaan. Päälle lisätään ALV 24%. Näin täällä Salossa. 0400662

      • Anonyymi

        Konesaumakatto 28€/m2, sisältääkö m2 hinta tarviikkeet eli pellit?


    • Anonyymi

      Mikä on päivän hintataso ja mitä siihen kuuluu? Onko lähtötilanne kaikki puutyöt tehtynä ja aluskate paikoillaan?

      Onko pelti valmiiksi Pural-pinnoitettua?

    • Anonyymi

      T:mi Moren kattopelti 2032865-2

      KMT-Palvelupiste Oy
      Savonlinna Y-tunnus: 2340000-7

      https://www.protestilista.com/yritys/2340000-7

      Nykyisin tekee Tmi A.HienonenY-tunnus:2927662-5 avopuolison y-tunnuksella?

      Kannattaa välttää viimeiseen asti jos ei halua tulla huijatuksi ja kusetetuksi!!! Bondin kaima on kova jätkä, jos ei muu auta niin astaloa tarjoaa viimeistään! HInta ei pidä paikkaansa ja turha odottaa mitää tulevan maksun jälkeen tekemään, varastaa vielä työmaalta tavaraa yms. suosittelen välttämään, kuin ruttoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      73
      1279
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      911
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      360
      748
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      118
      696
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      53
      683
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    7. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      615
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      602
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      584
    Aihe