Konesaumatun peltikaton hinta

Mitäs tämmöinen perinteinen konesaumattu oikein pitäisi nykyään maksaa?

Olen saanut pari tarjousta ja rupesin vähän laskemaan, että kovat on liksat peltisepillä nykyään.

Katto on ihan simppeli harjakatto kuisti ristiin. Tarjouksissa on mukana siis katon ja piipun pellitys kourut ja syöksyt.

Laskin, että kokonaishinta olisi n. 60e/m2. Pelkkä työn osuus n. 40e/m2.

Onko näissä hinnoissa mitään järkeä? Mielestäni ei ole. Vertailun vuoksi, profiilipelti esim. Ruukilta asennuksineen n. 42e/m2.
1817309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Tee itse. Saat koko roskan kympin neliöhinnalla. Sitten siinä on järkeä ja katetta.

Äänestä
  • Sillä lailla. Taidankin tehdä olkikaton, saan olkia naapurin isännältä ihan ilmaiseksi.

    Äänestä

  • Se kymppi neliöltä on puretun vanhan aaltopellin hinta.

    Mutta, näyttäkääs minkälainen on se käsikone jolla itse saisi saumattua sitä peltisaumaa, vaikka hitaamminkin ilman hydraulipuristimia tai -paukuttimia!?

    Äänestä

Nyt kannattaa huomioida se että toi ruukin hintakin on sen pellin asennus hinta neliöltä (sis.tarvikkeet) mut siihen lisäät vielä pohjatyöt etc niin en todellakaan pidä pahana tota saumakaton hintaa, ja ei sitä oikeaoppista saumakattoa ihan joka jannu edes osaa tehdä...

Äänestä

Soittel Etelä-Suomen Peltipojat oy /P.Seppälä 0400264610 www.espp.fi
KYSY TARJOUS.

Äänestä

Osta rivit täältä www.peltikauppa.com

Äänestä

JOS.. haluat samalla saada Yamahan viritettyä niin soittele.. :)

Äänestä

Kuopiosta konesaumapeltikatto 25 euroa/neliö..sisältää piipun pellityksen.

Äänestä

Pääkaupunki seudulla aitokonesaumakatto ,ilman haittoja ,tilaajan pohjilletehtynä nykyään 40 € /m2
Niillä hinnoilla tehdään nykyään kaupat.Tilauskirjat nytkin jo täynnä lokakuulle asti.
jonosa n.3000 m2 kattoa.Pitää vissiin jo nostaa hintoja.

Äänestä

Köyhälle kaikki on kallista ja asustaa voi julkisten siltojen alla.

Äänestä

40€ neliö on varmaankin pimeesti maksettu hinta, 60€ neliössäkään ei vielä voi olla kallista arvonlisäveroa. Materiaalikulu on ookei 10-15€/neliö riippuen varusteista, maksaa sen päälle vielä verstaat jotka pitää olla jokaisella peltisepänliikkeeellä, autot ja loputtomiin vakuutuksia (tapaturmavakuutukset kalleimmat mahdolliset alasta johtuen). Jos kaikki tehdään lain puitteissa niin joutuis vääntää turvakaiteetkin koko mökin ympärille - ihan p*rseestä :-D. Ristiin tulevalla kuistilla n. 150m2 katto + rännit tulee valmiiksi riippuen kohteesta n.4-6päivää kolmelta mieheltä. Tarjouksessa otetaan kuitenkin huomioon maksimiaika, eli 5päivää x 24tunita = 144tuntia xTES mukainen palkka 37€alv0%(noin omahinta yritykselle) = 5328€ alv0%. Mitoituskäynnit, lähtölistojen, päätylistojen, piipun- ja jiiripeltien kanttaukset ja meteriaalit päälle niin aika lähellä totuutta ollaan. Ja ei peltisepänliikettä ole perustettu hyväntekeväisyyttävarten, pieni katekkin (sanotaan mielummin pelivara/riskivara kaiken varalta) pitää olla, ehkä tonni, toiselle pari.. - täytyy tämä byrokratiapainekin jotenkin korvata. Yrittäjällä on ihan tarpeeksi muitakin töitä kaiken tämän näkyvän lisäksi.

Äänestä
  • Sori, sis. 6 päivää x 24 tuntia :)

    Äänestä

Meille tarjottiin loivalle ja matalalle vajaan 200 neliön peltikatolle konesaumaa neliöhintaan 146 €/m2. Arvaa otettiinko?

Äänestä

Konesaumakatto 28€/m2, läpiviennit 60€-650€/kpl, päätylistat 9€/m, rännit + syöksyt 16€/m, jiirit sisältyy neliöhintaan. Päälle lisätään ALV 24%. Näin täällä Salossa. 0400662

Äänestä
  • Konesaumakatto 28€/m2, sisältääkö m2 hinta tarviikkeet eli pellit?

    Äänestä

Mikä on päivän hintataso ja mitä siihen kuuluu? Onko lähtötilanne kaikki puutyöt tehtynä ja aluskate paikoillaan?

Onko pelti valmiiksi Pural-pinnoitettua?

Äänestä

T:mi Moren kattopelti 2032865-2

KMT-Palvelupiste Oy
Savonlinna Y-tunnus: 2340000-7

https://www.protestilista.com/yritys/2340000-7

Nykyisin tekee Tmi A.HienonenY-tunnus:2927662-5 avopuolison y-tunnuksella?

Kannattaa välttää viimeiseen asti jos ei halua tulla huijatuksi ja kusetetuksi!!! Bondin kaima on kova jätkä, jos ei muu auta niin astaloa tarjoaa viimeistään! HInta ei pidä paikkaansa ja turha odottaa mitää tulevan maksun jälkeen tekemään, varastaa vielä työmaalta tavaraa yms. suosittelen välttämään, kuin ruttoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pellit pitäisi saada kirjoitti:

Mitäs tämmöinen perinteinen konesaumattu oikein pitäisi nykyään maksaa?

Olen saanut pari tarjousta ja rupesin vähän laskemaan, että kovat on liksat peltisepillä nykyään.

Katto on ihan simppeli harjakatto kuisti ristiin. Tarjouksissa on mukana siis katon ja piipun pellitys kourut ja syöksyt.

Laskin, että kokonaishinta olisi n. 60e/m2. Pelkkä työn osuus n. 40e/m2.

Onko näissä hinnoissa mitään järkeä? Mielestäni ei ole. Vertailun vuoksi, profiilipelti esim. Ruukilta asennuksineen n. 42e/m2.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu