http://blogs.the451group.com/opensource/2011/12/15/on-the-continuing-decline-of-the-gpl/
Lopullinen konkurssi näköjään muutaman vuoden kuluttua. Tätähän ne linuxisti on kääntäen verrannollisesti yrittäneet peitellä ja puhelleet jostain mystisestä MS:n konkurssista.
GPL:n alamäki jyrkkenee.
20
150
Vastaukset
- mitenkäs
lisenssi voi tehdä konkurssin?
- Windows 8
Mitäs ihmeellistä siinä on? Voihan Microsoftikin tehdä konkurssin Linuxistien mielestä. Ei nyt muutella omia sanomisia ja linjavetoja vaa pysytää siinä mistä on jauhettukin se 5 vuotta.
- et siis tajua
että gpl on pelkkää tekstiä eikä mikään yritys. Gpl ei siis voi tehdä konkurssia. Onko kaikki vintoys-hörhöt noin tyhmiä?
- iPhone
Olet käyttänyt viisi vuotta tuhlannut hihhulien sanomisien yhdistelyyn ja luulet löytäneesi vihdoin punaisen langan. Olisi kannattanut ajatella omilla aivoilla.
Vain yritys ja joissakin lainsäädännöissä yksityishenkilöt voivat tehdä konkurssin. Sopimuspaperit eivät ole yrityksiä tai yksityshenkilöitä.
- hiohiohio
hauska yksityiskohta: "NB: I am relying on the current set of figures published by Black Duck Software"
Ja sitten toisaalla:
"Black Duck was created by a former Microsoft executive and it engages with Free software projects/companies. It is not a Free software firm, it only pretends to be one."
http://techrights.org/wiki/index.php/Black_Duck - Windows 8
"hauska yksityiskohta: "NB: I am relying on the current set of figures published by Black Duck Software"
Ja sitten toisaalla:
"Black Duck was created by a former Microsoft executive and it engages with Free software projects/companies. It is not a Free software firm, it only pretends to be one."
http://techrights.org/wiki/index.php/Black_Duck"
Niin mikä tässä oli pointtina? Kertoa että Google ei vähät välitä open sourcesta kun lakkautti Picasankin linuxille vai häh? Ei oikein auennut.- .fuu
Mikäs sulle aukeais? Oot tyhmä kun tiiliseinä.
- Windows 8
Heh eli oli pelkkää bluffia toikin vaan kun lapselliset kitinät jatkuu.
- .fuu
Kyllähä se hymyilyttää kun et koskaan tajua mitää.
- .fuu
Ei ollu mun juttu toi eikä kiinnosta GPL tuli vaa taas naureskelee sulle vaihelu vuoks.
Kyseinen käppyrä lähinnä kertoo siitä, että avoimien ohjelmistojen määrä kasvaa räjähdysmäistä vauhtia.
- Windows 8
"Kyseinen käppyrä lähinnä kertoo siitä, että avoimien ohjelmistojen määrä kasvaa räjähdysmäistä vauhtia. "
Juu mutta suljetuin lisenssein. FOSS:laiset kuten sinä saa nenilleen.- 55555555555555555555
Tuohan on jo käsitteellisesti mahdotonta. Ei lisenssi voi olla avoin ja suljettu yhtä aikaa. Pelle.
Ei vaan avoimien. Tuossa jutussa puhuttiin vain avoimista FOSS lisensseistä. Avoimia ohjelmistoja tehdään niin valtavasti, että se GPL ei kaikkeen sovi joten kokoajan suurempi osuus uusista ohjelmistoista tehdään muilla avoimilla lisensseillä.
- olipa kerran linux
Kyllä se pitäisi olla jo päivän selvää, että ei linux-rypistykset ole onnistuneet ja tuskin tulee onnistumaankaan !
Ei edes saanut "jalansijaa" Vistan aikanakaan, vaikka siitä kiihkoiltiin, että nyt linux "valloittaa" ja leviää kun rutto, mutta kuinkas kävi ?
Linux on ajanviete ja harrastus sadepäiville ja Windowsilla tehdään hommat ! - Windows 8
Mun mielestä ylikellottelu, pelaaminen ja BSD:n asennus on kivempi ajanviete ja harrastus sadepäiville kuin linux-rypistykset?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "402445SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past942010Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851315Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301159Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80784Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43675