Sähköasennusfirmat huiputtaa!

huijareita

Ainakin se firma jonka nimi alkaa E:llä!

Laskuun lisätään tuotteita joita ei ole käytetty, tai niitä laskutetaan liikaa, esim. kaapeli.
Laskun loppusumma ei vastaa tuotteiden/työn yhteissummaa vaan ilmaa lisätty aikalailla numeroiden muodossa!

Olkaa tarkkoina!

5

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siunaajavarjeleteitä

      Pyhä yksinkertaisuus.

      Otitko laskun saatuasi yhteyttä asennusfirma E:n laskutukseen selvittääksesi, onko sinua laskutettu virheellisesti?

    • R.E.Tired

      Helepota vähän! Mikä on toinen kirjain?

    • Joku muu teki

      L saattaisi olla , ainakin tarvikkeet oli tuplahintaisia itse hankittuihin verrattuna kun kerran tarjousta kysyttiin..

    • Muut tekee jatkossa

      Samanlainen kokemus kyseisen firman kanssa. Laskussa muka alennusprosentit ja tuotteet silti tuplakalliita verrattuna vaikka henkipoisliikkeen hintoihin. Työtunnit oli suunnilleen kohillaan, mutta materiaaleita laskutettu tuplamäärä järkyttävään hintaan.

    • SekkaPuorsa

      Turha se on vinkua, jos ei ole tarjousta etukäteen pyytänyt. Siitähän hinta olisi selvinnyt, ja jos laskussa olisi eri, niin puhelinta kouraan. Samalla tavalla puhelin kouraan, jos laskussa on ylimääräisiä tuotteita.

      Ja sitten tarvikkeista. Urakoitsija tekee tietysti tiliä myy millään tarvikkeilla. Ei niitä kukaan lahjaksi anna. Jos tuntuvat liian kalliilta, niin paikallissähköltä varastokadulta saatte varmaan sopivaan hintaan, jos enemmälti niitä tarvii.

      Marketeista ja romuliikkeistä niitä ei isompia määriä todellakaan kannata hankkia. Hinnoissa on noin puolet ylimääräistä. Ainoa poikkeus on mmj kaapeli, jos sattuu tarjous kohdalleen. Sitä yleensä kannattaa ostaa, jos ei tartte muuta kuin 3x1.5s.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      56
      4224
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      288
      4116
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      159
      3635
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3545
    5. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      83
      3088
    6. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      31
      2467
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1875
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1773
    9. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      16
      1753
    10. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1680
    Aihe