Hei,
Minulle on tarjottu töitä Tallinnasta. Suomalaisiin palkkoihin tottuneelle palkka on tietysti naurettavan pieni, mutta suurempi, kuin Viron keskipalkka.
Minkälaista on asua Tallinnassa? Mitä erityistä huomioitavaa? Onko vuokra-asuntoja helppo saada, mikä on hinta-/varustelutaso? Millä rahamäärällä Tallinnassa pärjää arjessa kohtuu hyvin? Miten onnistuu lemmikin (kissa) viesti? Minkälainen työkulttuuri?
Tarkoitus ei ole lähteä siis rikastumaan tai elämään leveästi tai ostella luksusta. Tarkoitus on elää tavallista arkea uudessa maassa ja hankkia uusia kokemuksia. Suomessa olen tottunut siihen, että kaikkea ei voi ostaa ja välillä mennään päiviä nollabudjetilla.
Arvostan asiallisia viestejä ihmisiltä, jotka ovat Virossa, etenkin Tallinnassa, tai muualla Baltiassa asustelleet tai oleilleet pidempiä aikoja. Itse olen kyllä Tallinnassa käynyt lomailemassa jne, joten siitä en tarvitse tietoa :) Kiitos!
Asuminen Tallinnassa
2
1087
Vastaukset
- DollFace
Höh, ilmeisesti Tallinnassa / Virossa ei sitten asu suomalaisia :( Olis ollut kiva kuulla teidän kokemuksia..
- tallinnassa asuva
Moikka, asun ja opiskelen tallinnassa ensimmäistä vuotta. Itsekin olen töissä opiskelujeni ohella ja tienaan suomen hintatasoon nähden huonosti mutta virossa varsin hyvin. Keskipalkka virossa on tietääkseni n. 500e/kk. Ruoka ja asuminen ovat huomattavasti edullisempaa, toki hinnat ovat kallistumaan päin.
Asuntoja voi katsella tuollaiselta (http://city24.ee/) sivulta! Oma asuntoni on juurikin tuolta löydetty. Asunnot ovat puolet suomen hinnoista ja hieman kauempaa keskustasta saa esimerkiksi n.50 m2 kämppiä parilla sadalla. Minulla on hieman kallimpi asunto. Asun aivan keskustassa ja 50m2 asunnostani maksan 400e kommunaalit. Mutta halvempia on saatavilla. Internetsivulla lukeva vuokrahinta ei ole vielä koko hinta, sillä päälle tulevat vielä kommunaalit (vesi sähkö mahd.korjaus/siivoustyöt yms.). Kommunaalit vaihtelevat asunnon koosta, iästä ja paikasta riippuen. Mulla ovat n. 20-100e eli talvella kovilla pakkasilla max 100e.
Ruoka on tosiaan kaupassa puolet suomen hinnasta. Maitotuotteet ja juustot ovat samaa luokkaa kuin suomessa mutta liha, leipä, kuviatuotteet ja vihannekset/hedelmät ovat halvempia. Myös ulkona syöminen on huomattavasti halvempaa ja 5e pärjää lounasaikaan hyvin:) Tässä ainakin jotain alkuun:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa552547Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631682SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631525Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241051Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964