sigma vs canon

iisukka8730

joo eli kahden vaiheilla olen, siis tuon sigman 50mm 1.4 ec dg hsm ja tuo canon 85mm 1.8 usm, ekaks obuks hankkimas 500deeheni, lähinnä ihan yleiskuvaukseen, muotokuvaukseen ja pienimuotoiseen maisemakuvaukseen

5

226

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ent. nikotinisti

      Canon EOS 500D on pienikennoinen (APS-C) kamera. Tuollainen 85-millinen pikkutele antaa siinä yleiskuvausta ajatellen varsin kapean kuvakulman! Harkitsisin 50-millisen vaihtoehdoksi mieluummin 35-millistä (ja sellaisen olen hankkinutkin omaan pikkukennoiseeni valovoimaisen normaaliobjektiivin virkaa toimittamaan, yleensä käyttämäni 18–200 mm:n zoomin kaveriksi).

      Muotokuvaukseen tuollainen lyhyehkö tele toki sopii hyvinkin.

      Kokeile polttoväliltään erilaisia laseja liikkeessä oman kamerasi nokalla, niin kuvakulman rajoitukset ilmenevät konkreettisesti!

    • 28

      Itse olen yhden Sigman lasin aikoinaan ostanut. Onneksi sain myytyä eteenpäin vain kohtuullisella tappiolla.

      Jos arvot noiden kahden lasin välillä, niin eihän nuo ole ollenkaan vertailukelpoisia keskenään.

      Mitä etsit ? Hyvää valovoimaa vai tiettyä polttoväliä ? Canonilla löytyy hyviä lasia kumpaankin tarpeeseen, mutta suosittelen pysymään niissä EF-L laseissa ja välttämään EF-S laseja joitakin poikkeuksia lukuunottamatta.

      • hyvää

        Ei sitten tainnut olla tuo Sigma 50 f/1.4. Sitä käyttäjät niin vuolaasti kehuneet että. Oikein tekee bokehiakin niin oikein jotta.


      • kjfkajk
        hyvää kirjoitti:

        Ei sitten tainnut olla tuo Sigma 50 f/1.4. Sitä käyttäjät niin vuolaasti kehuneet että. Oikein tekee bokehiakin niin oikein jotta.

        Käytännössä asia on niin, että se mitä eniten kehutaan on huonoin. Huomasin sen tuosta 2/35 millisestäkin.


    • 24

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      77
      2473
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe