Riukuja

Täti

Mitä mieltä olette riukuminiöistä? Minkälaisia he ovat, onko heistä "haittaa"? Miksi heihin suhtaudutaan kielteisesti - erityisesti saamelaisten naisten taholta?

8

669

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • am-vm-59

      Olisko niin,että kun saamelaiskulttuuri on matriarkaalinen,niin saamelaisäidit
      katsovat erityisen tarkkaan poikiensa perään,ollaan vähän niinkuin Daltonin muori:)

    • seonsitärakkautta!
      • JoopSejoo

        Kyllä noita seka-avioliittoja on ollut jo 1960-luvulta lähtien. Ei niissä mitään uutta ole. Mielestäni rakkaus ei tunne rajoja. Jos sen oikean tulee kuulua johonkin tiettyyn etniseen ryhmään niin eikö tällainen ahdasmielinen ajatusmaailma ole hieman rasistinen? Suomen saamelaisissa on tänä päivänä hyvin paljon sellaisia joilla vain toinen vanhemmista on saamelainen. On oikeastaan aika jännä havaita miten vahva saamelaisuuden vetovoima on. Sellaisetkin nuoret joilla isä on puoliksi saamelainen (isoisä nainut suomalaisen) ja äiti kokonaan suomalaislähtöinen, voivat olla hyvin vahvasti leimaantuneita saamelaiskulttuuriin. Henki on 100 % saamelainen ja veri 25 %.


    • sapmelasssss

      Mielestäni syntyperä ei ole se,joka tekee saamelaisen. Kulttuuriin kasvetaan osana yhteisöä, joka on paljon enemmän kuin tuo suomalainen ydinperhekäsitys. Totta kai tapojen ja muiden osa-alueiden omaksumista helpottaa, jos molemmat vanhemmat ovat saamelaisia, mutta ei välttämättömyys.

      • saamelaiskäräjien höpö h

        tuo saamelaiskäräjien pääsukujen kulttuurihöpötys on paskaa. Että saamelaisuuteen synnytään, höpö höpö. Saamen sukuun synnytään.


    • am-vm-59

      Kuuleppas sabmelassss, sinä olet väärässä,niin väärässä.Verenperintö on
      tärkeä,sillä jos se ei olisi,niin minäkin voisin alkaa kutsumaan itseni
      vaikka prinsessaksi,koska minusta vain tuntuu siltä ja olen lukenut prinsessa satuja.Verenperinnöstä viis.

      • miuluksensukua

        Olen samaa mieltä kanssasi, kyllähän verenperintö on tärkein tässä asiassa. Siis verenperinnöstä viis, liityn kanssasi prinsessaksi.


    • tolokunjukka

      Eli jos saamelaisperhe adoptoi vaikka afrikasta lapsen ja se kasvaa heidän kanssaan täysin samanlaisissa oloissa ja kulttuuriympäristössä kuin heidän saamelaislapsensa, niin tällä afrikasta tulleella lapsella ei ole mitään oikeutta tuntea itseään saamelaiseksi, koska hän on verenperimältään jotain muuta kuin saamelainen?

      Kyllä on sokea sellainen ihminen, jolle verenperintö on kaikki mitä ihminen on. Ei ihmisen identiteetti sen perusteella muodostu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      861
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      90
      818
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      706
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      664
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      533
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    9. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      61
      523
    10. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      496
    Aihe