Kreetan minijuna

Osaako joku tänä vuonna 2012 Kreetalla käynyt kertoa tästä hauskasta minijunasta ja sen reiteistä lisätietoa? Mikä reiteistä olisi lapsillekin sopivan mielenkiintoinen?
Jos hyppää junan kyytiin, ja on pieniä lapsia mukana, mihin rattaat saa laitettua? Jätetäänkö ne jonnekkin odottamaan, vai saako ottaa junaan mukaan?
Mitä mahtaa junakyyti maksaa ja minkä ikäinen lapsi pääsee vielä ilmaiseksi?
6906
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ainakaan viime viikolla minijuna ei vielä kulkenut Plataniaksessa eikä mitään mainoksiakaan siitä vielä näkynyt, turistikausi vasta aloittelee pikkuhiljaa.
Joka päivä aukesi joku kauppa ja ravintola.

Äänestä
  • palasimme tänään viikon matkalta Kreetalta ja nimen omaan Plataniaksen suunnalta. Teimme 2 minijunaretkeä ja olivat mukavaa vaihtelua altaalla löhöilyyn ja kävelyyn ympäristössä. Upeita paikkoja tuli kierreltyä. Tykkäsin. Kreetalaiset oli ystävällisiä suomalaisille, joita saarella on varmaan puolet turisteista. Teimme 7 kylän kierroksen ja minijunaajelun länsipuolelle saarta. Viimeksi mainitussa maisemat oli upeita, mm. luolakirkko mielenkiintoinen ja rakitehdas myös. Hauskaa lomaa.

    Äänestä

Meillä oli mukana 10 v. pyörätuolissa oleva poika joka ei kehitysvammaisuutensa vuoksi voi istua muualla kuin omassa tuolissaan, tuoli saatiin hyvin junaan mukaa, mahtui muistaakseni viimeiseen vaunuun johon sitten menimme koko perhe. Luulisi rattaat saavan mukaan. Tästä vierailuistamme on tosin 4 vuotta aikaa mutta en usko menon kamalasti siellä muuttuneen.

Äänestä

Kiitos vinkistä! Kerrotko vielä, että minkä hintanen oli tuo seitsemän kylän retki ja kauanko siinä meni?

Äänestä

16 ekeä makso, therisson reitti huima maisemineen. Suosittelen. Aurinkolasit, kamera, rahat ja rasva mukaan ja ei kun menoksi :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minijunaan haluava kirjoitti:

Osaako joku tänä vuonna 2012 Kreetalla käynyt kertoa tästä hauskasta minijunasta ja sen reiteistä lisätietoa? Mikä reiteistä olisi lapsillekin sopivan mielenkiintoinen?
Jos hyppää junan kyytiin, ja on pieniä lapsia mukana, mihin rattaat saa laitettua? Jätetäänkö ne jonnekkin odottamaan, vai saako ottaa junaan mukaan?
Mitä mahtaa junakyyti maksaa ja minkä ikäinen lapsi pääsee vielä ilmaiseksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu