Kyselisin viisaammilta tätä asiaa joka eilen tulla tupsahti ajatuksiini. kävi niin, että leenuska oli hammaslääkärillä ja se ei ole ollut helppo paikka käydä, kun asiat ovat sielä olleet niin toimimattomat. Mutta muutaman vuoden opiskelulla hammaslääkärin kanssa olemme edistyneet. Vielä en saanut toki sanottua, että miten ennen kyettiin toimimaan kun ei ollut vielä hammasröntgeniä, eli tahdon sanoa, että mitä se saattaa aiheuttaa terveydelle kun päästä joka vuosi napsitaan niitä kuvia. No hammaslääkäri sitten lopulta sanoi, että hyvin onnistuttiin, kiiltokuvaa en kuitenkaan palkaksi saanut josta lievä pettymys. No nyt on reikiä nolla. ja vanhoista kuvista sai katsotuksi.
Mutta siis asia mikä nousi mieleeni ja josta haluaisin kuulla ajatuksianne on haiseva hengitys jota siis olen pohtinut. Törmäsin kerran "korkeasti koulutetun" henkilön jonka hengitys siis haisi hirveelle ja vähän väliä hoiteli hammasvälejään langalla ja olen myös kuunnellut äitini tarinoita uskonlahkolaisista hänen lapsuudestaan joilla hengitys haisi.
Hammaslääkärin ajatelma oli jottei johdu hammashygieniasta tämä vaan jostain vatsan sisäisestä toiminnasta. Eli minkälaiset asiat vaikuttavat haisevaan hengitykseen? Onko se aina terveysongelmasta viesti ja minkälaisten vaivojen?
Ihan vain yleisesti potilasta ei ole olemassa. Saa kyllä tulla kertomaan jos on omakohtaisia kokemuksia.
Haiseva hengitys
5
90
Vastaukset
- käytän SB12
En tiedä, mitä hammaslääkärit tykkäävät apteekin myymästä SB12 tuotteesta, tuskimpa kuitenkaan kyttyrää. Tuotteen sanotaan poistavan pahat hajut 12h:a.
- Hömppä--Leena
Maagikko?
Piti oikein katsoa kun en ole tuotteesta kuullut ennen, kehnona linkittäjänä löysin nämä:
http://www.sb12.fi/Commercials.asp
Siinä puhutaan suussa olevasta rikkikaasusta joka purskuteltaisiin pois, miten sinne suuhun sellaista oikein menee häh?
Ja eilen kaupassa käydessäni ajattelin ostaa pitkästä aikaa tavallisen hammastahnan, niissä kaikissa lukee nykyään, olikos se, että vanhempien pitää valvoa, ettei alle 6 vuotiaan nieluun pääse ainetta.
Joutessani muistin muuten hammaslääkärin sanat: hampaasi/hammasvälit ovat nyt hyvässä kunnossa, ne eivät oikeasti kaipaisi nyt hammashoitajan puhdistusoperaatiota jossa olen käynyt. Voikohan tässä olla käynyt nyt niin, että kun luovuin fluorillisesta hammastahnasta niin hampaani ovat siksi hyvässä kunnossa?
No aloituksessa kyllä ajattelin, että olisikohan jonkin elimen huonoa toimintaa nuo hajut ja jos niin mitkä elimet voisivat silloin olla kyseessä mahdollisesti? Fluoritahnaahan ei äitini lapsuudessa ollut niillä uskovaisilla.
- Skepot löyhkää, huh!
Haiseva hengitys on hyvin yleinen vaiva skeptikkojen keskuudessa, noin 99% skeptikoista sairastaa sitä. Oikeastaan skeptikkojen tapauksessa ei voida enää puhua haisevasta hengityksestä, vaan kyseessä on on hirvittävä hyvin pahalle haiseva löyhkäävä hengitys, johon lääketiede ei ole löytänyt parannusta. Tämä skeptikkojen löyhkä on tietysti hyvä, että voimme varoa heitä, kun tulevat läheisyytemme.
Löyhkä tulee ensin ja sitten skeptikko tulee esiin.
Skeptikot löyhkää pahalle,
ihan vanhalle esinahalle!- Hahahahahhaaaa!
Buahahahaahhaaa!
- Etkös tiennyt sitä?
Skepojen hengitys haisee aina sonnalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 16912723
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1525446Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454750Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493689Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392778Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1201945Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1101696Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3651634Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1071533Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361471