En saa yhtää...

Mutsi on vanhan aikainen

Onko täällä muita, ketkä eivät saa yhtää viikkorahaa. Vanhemmat ostavat vaatteet ja ruoat. :) Mutta elektroniikan ja puhelin laskut maksan itse.

4

219

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :()

      Jos sä et saa viikkist ni millä maksat noi puhelinlaskut ja elektroniikan?

    • potari

      No voe voe, kun on rankkaa...

    • Järkee ja tsemppii

      Tässä täti, joka ei saanut nuorena koskaan yhtään rahaa, ja miettii nyt, mitä olisi pitänyt tehdä.

      Ekaksi motto: älä jää valittamaan tilannetta vaan toimi!

      Vaihe 1: Peruskouluikä: Hanki omaa rahaa mistä vain työstä, lapsenvahtina olemisesta, koiran hoitamisesta, mitä vain keksit. Yhdestä lapsenvahtikeikasta saa jo hyvän t-paidan.

      Vaihe 2: Peruskoulu on suoritettu. Mene kokopäivätöihin tehtaaseen tai mihin vain pääset ja suorita samalla iltalukio. Säästä palkasta ainakin 200 e/kk. Loppu riittää menoihisi, varsinkin jos asut kotona. Iltalukio vie ehkä 4 vuotta, ja sinulla on säästössä 10.000 euroa, enemmänkin jos olet ollut nuuka.

      Vaihe 3: Lukio suoritettu. Pyri mihin haluat opiskelemaan. Hae opintolainaa, koska siinä on halpa korko. Säästöjesi takia opiskeluaikasikin on laatuaikaa. Kun muut kärvistelevät rahapulassa ja huonoissa ryysyissä, sinä haet Otosta omia säästöjäsi ja ostat mitä haluat. Jos säästöistä on jäljellä jotain valmistuttuasi, maksa sillä opintolainaa pois.

      Muuta: Jos asuminen kotona käy mahdottomaksi, sinun pitää muuttaa itseksesi asumaan. Se pienentää säästöjesi osuutta. Älä silti katkaise välejäsi kotiväkeesi, se ei ole hyvä asia. En suosittele mitään kimppakämppää, jossa ei ole omaa rauhaa eikä yksityisyyttä.
      Pyri itsenäisyyteen, se tuo sinulle lopulta suuren tyydytyksen.

    • Järkee ja tsemppii

      Täti vielä: Nämä neuvot eivät ole tarkoitettu paapotuille nössöille, vaan rohkaisuksi ottamaan elämä hallintaan niille, joita jostain syystä kotoa ei pystytä tukemaan.

      Yksi neuvo vielä, jos tulet raskaaksi, elämä varattomana yksinhuoltajana on ankeaa ja raskasta, ja em. neuvoja ei voi noudattaa. Huolehdi tarkasti ehkäisystä, olet tyttö tai poika. Paras kun jätät seksin siksi kun olet ammatissa ja sinulla on vakiparisuhde.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      253
      4567
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2752
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1584
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      23
      1475
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      48
      1095
    Aihe