Romahdus on suuri.

Käytän sanaa romahdus poikkeuksellisesti,eräällä kiinteistöllä on romahtanut hinta,myyjä on yrittänyt myydä itse kuvien kera netissä,hinta on laskenut kohteella 60% ja maininta on tarjouksia otetaan vastaan.

Huh huh on siinä muuleilla miettiminen kun jo nyt on -60% entäs kun taantuma pahenee päivä päivältä,kukan täydellä järjellä varustettu ei osta enään mitään ilmaa.

Kaipa kiinteistön omistaja tekee siltikin tilin.
11188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kurjaa jos muulit on ostaneet välittäjän kautta suomen suurinta ilmaa,ei voi tuumata mitäs on paksukallo.

Äänestä

Näitä kun lukee niin on niillä ainakin joku vaikutus alitajuntaaan.
Olisi nyt vähän pelimerkkejä laittaa vaikka pörssiin. Mutta jos sittenkin asuntojen hinnat tulisivat numeraalisestikkin alaspäin, niin josko sen sijaan sijoitusyksiötä hakisi jostain radan varresta läheltä asemaa ja ei niin kaukaa Hesan keskustasta. Mistään muualta en kyllä enää sijoitusasuntoa osta kuin Hesan puolesta. Vuokratasot ovat muualla liian alhaalla eikä niitä viitsi lähteä paljon nostamaankaan. Liian alhaalla erityisesti silloin jos kohde on vielä kaukana, ja kaiken joutuu teettämään vuokralaisen hakua myöten ja ne pienet remontitkin joita aina kuitenkin tulee vuokralaisen vaihtuessa. Lisäksi muualla kuin Hesan seudulla pakkaa tulemaan niitä tyhjiä kuukausia vuokralaisen vaihtuessa.
Vaikea on kuitenkin uskoa siihen että assuntojen hinnat numeraalisesti putoaisivat kuin korkeintaan vähän, eikä sen takia kannata vielä vuokra-asuntoja vastuulleen hankkia.

Äänestä

Syitä hinnanpudotukseen voi olla monia, myyjä yksin tietää mistä on kysymys.

Vaan yksittäistapaus tuo lienee, vai onko näitä hinnanromahduksia oikein maanlaajuisesti? Tekeekö herra Ljuki taas asiasta numeroa vain aikaansa kuluttaakseen?

Äänestä
  • Se on selvä että yksittäisiä asuntoja aina laitetaan myyntiin pyyntihinnoilla jotka ovat ilmeisesti aivan liikaa. Jos sitten on tarkoitus kuitinkin päästä asunnosta myös eroonkin niin kyllä siinä pyyntihintaa voidaan laskea paljonkin.

    Äänestä

Suomessa on monta nokia ns sijoittajaakin. Joku voi jopa noitua noita osakkeita kun firman arvopaperit on jo luokkaa roskalaina

Äänestä

Suomalaiset itse, piensijoittajat on meneet sijoittamaan uskoen ikuiseen nousuun,suursijoittajat poistui aikoja sitten.

Tiedoksi monille muuleille että takkiin otitte mitäs ette uskoneet kun kehotin myymään aikaa sitten.

Äänestä
  • Ei ihmiset omassa käytössään olevia asuntoja hevin markkinatilanteista riippuen lähde myymään. Suurin osa ei edes ajattele koko tätä markkina-asiaa.

    Miksi muuten Luki halveksii ja/tai/ehkä kadehtiikin nimenomaan piensijoittajia, ja jokatapuksessa piehtaroi siinä ajatuksessa että nämä epäonnistuisivat.
    Tällainen kuuluu sen tietyn tyypin kapitalisteille, mutta vielä yleisempää se on sen tietyn tyypin kommonistien keskuudessa.

    Äänestä

Pankaapa merkille tämäkin,kun myyjä seisottaa asuntoa ja yrittää viimeiseen asti odottaa ja luottaa päämärkänä olevaan mahdolliseen ostajaan,nyt on se hetki jo kun myyjät odottaa sitä ostajaa,eivät tajua ajoissa pudottaa,asuntoja on nyt tyhjillään liian paljon,kun yleinen vimma laskun suhteen puree tajuntaan on jo liian myöhäistä laskea pikkuisen ja kierre alkaa,eli myyjät myöhästyvät nyt myytävistä kohteita luulemalla aikojen parantumista jo tänäkesänä,näin ajattelee piensijoittaja,he eivät nää kuinka karmea tilanne on koko euroopassa ja on syöksy kierteesä alas,

Äänestä
  • Mitäihmettäsinäoikeinkirjoitatkunsiitäeisaamitäänselvääkaikkionyhteepötköönlaitettujaoikeinkirjoituskinonihanmitäsattuueikäsisällössä olemitäänlogiikkaa.

    Äänestä

Täytyy korjata tyyliä taas.

Äänestä

Kaikenhan vuokraisännät ostaisi noilla hinnoilla pois ja maksattaisi vuokralaisilla ostoksensa.
Nyt jo Satokin hieroo 20% vuodessa voittoa lurkkien piikkiin nykyisillä asuntojen hinnoilla.
Jos asunnon osto olisi ollut typerää, niin vuokranmaksu se sitten vasta onkin 20% voittoja kustantaessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luki. kirjoitti:

Käytän sanaa romahdus poikkeuksellisesti,eräällä kiinteistöllä on romahtanut hinta,myyjä on yrittänyt myydä itse kuvien kera netissä,hinta on laskenut kohteella 60% ja maininta on tarjouksia otetaan vastaan.

Huh huh on siinä muuleilla miettiminen kun jo nyt on -60% entäs kun taantuma pahenee päivä päivältä,kukan täydellä järjellä varustettu ei osta enään mitään ilmaa.

Kaipa kiinteistön omistaja tekee siltikin tilin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu