Romahdus on suuri.

Luki.

Käytän sanaa romahdus poikkeuksellisesti,eräällä kiinteistöllä on romahtanut hinta,myyjä on yrittänyt myydä itse kuvien kera netissä,hinta on laskenut kohteella 60% ja maininta on tarjouksia otetaan vastaan.

Huh huh on siinä muuleilla miettiminen kun jo nyt on -60% entäs kun taantuma pahenee päivä päivältä,kukan täydellä järjellä varustettu ei osta enään mitään ilmaa.

Kaipa kiinteistön omistaja tekee siltikin tilin.

11

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luki.

      Kurjaa jos muulit on ostaneet välittäjän kautta suomen suurinta ilmaa,ei voi tuumata mitäs on paksukallo.

    • 77888899999999999999

      Näitä kun lukee niin on niillä ainakin joku vaikutus alitajuntaaan.
      Olisi nyt vähän pelimerkkejä laittaa vaikka pörssiin. Mutta jos sittenkin asuntojen hinnat tulisivat numeraalisestikkin alaspäin, niin josko sen sijaan sijoitusyksiötä hakisi jostain radan varresta läheltä asemaa ja ei niin kaukaa Hesan keskustasta. Mistään muualta en kyllä enää sijoitusasuntoa osta kuin Hesan puolesta. Vuokratasot ovat muualla liian alhaalla eikä niitä viitsi lähteä paljon nostamaankaan. Liian alhaalla erityisesti silloin jos kohde on vielä kaukana, ja kaiken joutuu teettämään vuokralaisen hakua myöten ja ne pienet remontitkin joita aina kuitenkin tulee vuokralaisen vaihtuessa. Lisäksi muualla kuin Hesan seudulla pakkaa tulemaan niitä tyhjiä kuukausia vuokralaisen vaihtuessa.
      Vaikea on kuitenkin uskoa siihen että assuntojen hinnat numeraalisesti putoaisivat kuin korkeintaan vähän, eikä sen takia kannata vielä vuokra-asuntoja vastuulleen hankkia.

    • Tane.

      Syitä hinnanpudotukseen voi olla monia, myyjä yksin tietää mistä on kysymys.

      Vaan yksittäistapaus tuo lienee, vai onko näitä hinnanromahduksia oikein maanlaajuisesti? Tekeekö herra Ljuki taas asiasta numeroa vain aikaansa kuluttaakseen?

      • 77899995455555555555

        Se on selvä että yksittäisiä asuntoja aina laitetaan myyntiin pyyntihinnoilla jotka ovat ilmeisesti aivan liikaa. Jos sitten on tarkoitus kuitinkin päästä asunnosta myös eroonkin niin kyllä siinä pyyntihintaa voidaan laskea paljonkin.


    • ei oo pörssissäkään

      Suomessa on monta nokia ns sijoittajaakin. Joku voi jopa noitua noita osakkeita kun firman arvopaperit on jo luokkaa roskalaina

    • Luki.

      Suomalaiset itse, piensijoittajat on meneet sijoittamaan uskoen ikuiseen nousuun,suursijoittajat poistui aikoja sitten.

      Tiedoksi monille muuleille että takkiin otitte mitäs ette uskoneet kun kehotin myymään aikaa sitten.

      • 44455889888999999999

        Ei ihmiset omassa käytössään olevia asuntoja hevin markkinatilanteista riippuen lähde myymään. Suurin osa ei edes ajattele koko tätä markkina-asiaa.

        Miksi muuten Luki halveksii ja/tai/ehkä kadehtiikin nimenomaan piensijoittajia, ja jokatapuksessa piehtaroi siinä ajatuksessa että nämä epäonnistuisivat.
        Tällainen kuuluu sen tietyn tyypin kapitalisteille, mutta vielä yleisempää se on sen tietyn tyypin kommonistien keskuudessa.


    • Luki.

      Pankaapa merkille tämäkin,kun myyjä seisottaa asuntoa ja yrittää viimeiseen asti odottaa ja luottaa päämärkänä olevaan mahdolliseen ostajaan,nyt on se hetki jo kun myyjät odottaa sitä ostajaa,eivät tajua ajoissa pudottaa,asuntoja on nyt tyhjillään liian paljon,kun yleinen vimma laskun suhteen puree tajuntaan on jo liian myöhäistä laskea pikkuisen ja kierre alkaa,eli myyjät myöhästyvät nyt myytävistä kohteita luulemalla aikojen parantumista jo tänäkesänä,näin ajattelee piensijoittaja,he eivät nää kuinka karmea tilanne on koko euroopassa ja on syöksy kierteesä alas,

      • lukilukilukilukiluki

        Mitäihmettäsinäoikeinkirjoitatkunsiitäeisaamitäänselvääkaikkionyhteepötköönlaitettujaoikeinkirjoituskinonihanmitäsattuueikäsisällössä olemitäänlogiikkaa.


    • Luki.

      Täytyy korjata tyyliä taas.

    • Ymmärryshärö

      Kaikenhan vuokraisännät ostaisi noilla hinnoilla pois ja maksattaisi vuokralaisilla ostoksensa.
      Nyt jo Satokin hieroo 20% vuodessa voittoa lurkkien piikkiin nykyisillä asuntojen hinnoilla.
      Jos asunnon osto olisi ollut typerää, niin vuokranmaksu se sitten vasta onkin 20% voittoja kustantaessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7411
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      100
      5255
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3451
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      345
      1485
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      55
      1318
    Aihe