Jukolan eero ?

Hävetkää !

Kuulin tuossa illalla, että yläasteen poikasilla on illan hupina ollut kuseskelu pienempien poikien pyörien päälle. Eikös se ole niin, että julkisella paikalla tuollainen rinnastetaan epäsiveelliseen käytökseen josta luvassa on ainakin sakkoja.

Julkisella paikalla tapahtuvista asioista on jokaisella kansalaisella oikeus ottaa kuvia.

Pojat eivät vielä arvaa, että tämä juttu ei tähän pääty ! Ottakaa vanhemmat kantaa. Sallitko sinä, että oma lapsesi tekisi tällaisia tekoja ? Entä sinä, jonka lapselle näin tehtäisiin ? Vaikka Jukolan veljekset omatapaisia olivat, eivät he ikinä näin ala-arvoiseen toimintaan olisi alkaneet.

9

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mummeli

      Onpas taas keksitty typeryys.Ottakaa vaan kuvia ja viekää poliisiasemalle ihailtavaksi.Opettamattomat koirarakit kuseksii renkaisiin,mutta nuoret miehenalut niin se on jo typeryyden huippu.

      • kolomonen -

        Eipä tuota omassa nuoruudessani tarvinnut kuseskella pienempien polkupyörien tai minkään muunkaan omaisuuden päälle.
        Jopa on on taas äidin kultapallot keksineet varsinaisen idioottimaisuuden,selkään mokomia pitäisi antaa!


    • kusti

      Niin kun siellä on poikasilla kusta päässä pelkästään niin että loiske käy kun hölkkäävät!

    • Mummu_55

      Sitten pipo päässä istutaan luokassa..
      Ei ihme jos nykyajan nuorilla päätä "kiristää"...

    • ccm 500

      Annampa esimerkin. Tuossa aikoja sitten olin muutamas jääkentän pukukopissa vaihtamassa varusteita, kun samaisessa kopissa oleva nuorisoporukka räki lattialle ja annas ollas muuan valopää kusta lorotteli nurkkaan.
      Pistin luistimet kassiin ja sanoin sille valopäälle, ett sit kun on kustu, niin nyt alkaakin siivoustalkoot.
      Laitoin kolme muuta räkijää pihalle ja niimpä sitä jäätiinkin valopään kanssa kahdestaan. Kun ei kopissa ollut siivousvälineitä, niin vaihtoehtoja oli kaksi. Joko takilla tai collegepaidalla siivotaan- Valinta oli collegepaita ja puhdasta tuli.
      Tämä ei sattunut Kuhmossa, mutta voin vakuuttaa, että se oli sen porukan viimeinen paskantelu yleisissä paikoissa.
      Huom. Enkä sitten kehoita moiseen sielläkään.

      • Peäkkönen

        Puhut soopaa, kaltaisesi nynny lähti karkuun ja oma kusi valui lahkeesta.


    • Sitä saa mitä tilasi

      Näitä kurittomia räkijöitä, etenkin poikia riittää. Emme koskaan unohda kun tyttömme uusi pyörä sotkettiin koulun pyörätelineessä. Kovastipa toisen uusi pyörä harmitti. Tekijän tiedämme vaikka hän itse ei tiedä että olemme tietoisia hänen syyllisyydestään. Hän on jo aikuinen, jäljet jäi emmekä käytä koskaan tämän ihmisen yrityksen palveluja. Samainen kakara teki muutakin jäynää, oli pyytänyt tytön rahaakin tuomaan omille syntymäpäivilleen joissa ei lapselle ollut järjestetty mitään tarjoilua. Hän tunnistaa itsensä jos hiukankin on järki kasvanut.

      • höhö

        no huhhu... Pitäkää jo se turpanne kiinni niistä nuorista!! Perkele!


    • saakelivie

      Saunan takana on viellä tilaa!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      339
      6326
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3786
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      943
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      860
    5. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      810
    6. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    7. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      55
      787
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      67
      779
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      130
      753
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      681
    Aihe