Yllätys perintö tulossa...

Perijätär - mummo

Olen saanut sähköpostia jo toistamiseen . Että joku minun sukulainan olisi kuollut ulkomailla . Ja nyt minulta kysellään nimeäni ja osoitettani että he voisivat toimittaa minulle miljoona perinnön...onko kenellekään toiselle tullut tallaisia viestejä?
En aijo reakoida mitenkään tähän . Hälytys kellot soi......

4

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akka vaan

      oikein. Sain vähän samantapaisen viestin. Nyt vaan tivattiin tilinumeroa, että joku pakolaisleirillä olija olisi saanut miljoonansa ja mä olisin saanut siitä osan jos olisin "auttanut".
      Näihin ulkomaisiin uteluihin ja sähöposteihin ei kannata antaa mitään tilinumeroita. Niin ja jos haluaa, niin kannattaa avata uusi tili johonkin sellaiseen pankkiin, jossa ei ole mitään muuta asioita, ja panna tilille euro tai pari ja antaa sitten se testitilin numero. Niin ja kannattaa käydä jossain toisella koneella, vaikkapa kirjastossa tekemässä se kirjaus. Omaksi osoitteeksi kannattaa antaa poste reserante.

    • korkkiruuvi.mieli

      melkoisen varma huijaus. Voit tietenkin kysöistä sen kuolleen sukulaisesi nimea ja henkilötunnusta ja selvitystä siitä, miten on sukua sinulle, ja jos vaikuttaa lupaavalta, niin sitten suomen henkikirjoista lisäselvitys, jotta sukupuu tulee ehjäksi. Vasta sitten kannattaa antaa osoitteensa. Tilinumeroa ei sittenkään, vaan voit tarjoutua hakemaan rahat paikanpäältä.

    • JK

      EI OLE OLUT

    • ttppii

      Ei kannata reagoida mitenkään, ei lähettää tilinumeroita, EIKÄ ETENKÄÄN MENNÄ hakemaan "perintöä". Eivät huijaukset perustu tilin tyhjentämiseen, ei se onnistu pelkä tilinumeron perusteella.
      Vaan siihen, että tarvitaan vähän rahaa lahjuksiin, toimistokuluihin jne, ennenkuin perintö saadaan käyttöön. Ja niitä kuluja tulee ihan niin pitkään kuin tyhmä maksaa. Jos paikan päälle lähtee, mihin tietysti houkutellaan, niin jos on OIKEIN hyvä onni tulee vain rahat ryöstetyksi, todennäköisesti tulee ryöstetyksi kidnapatuksi raiskatuksi tapetuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe