Imatralaisilla monella kustapäässä

Johtuuko tämä karjalaisuudesta vai mistä
14535
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Venäjän läheisyydestä. Koska rajantakana viina on halpaa niin sitä juodaan urakalla ja tidossahan on, että harmaat aivosolut huuhtoutuvat viinan kanssa viemäriin. Niin sillein se järki katoaa.

Äänestä

huomasin saman kun tänne muutin. ihmiset on tosi ilkeitä ja petollisia toisiaan kohtaan

Äänestä

Nimetkääs paikkakunta jossa kaikki ihmiset on enkeleitä?

Äänestä

ei kai semmosta olekkaan mutta täälä on oikeen erikoisen korostunutta tää vittumaisuus ja toisten avoin halveksunta

Äänestä
  • Nimim. ?? juuri nuo mainitsemasi ja siihen vielä toisen asioitten kyttääminen. Joillekin ukoille pitäisi laittaa hame päälle siitä hyvästä,että kyttää ihmisten menemisiä ja toimii vielä juoruakkana sen lisäksi. Savosta junan tuomana päin sellaista sontaa tänne ilmestyy.

    Äänestä

Sellasen kulttuurieron olen (myös tuolla Länsi-Suomen puolella asuneena) huomannut, että täällä päin kun asioista sovitaan niin ei se ole niin tarkkaa ja sitovaa kuin lännempänä. Paikalliseen kulttuuriin kasvaneet tämän tietävät (ja osaavat tarvittaessa varmistella) mutta muualta tulleet saattavat ottaa nokkiinsa kun kaveri tekee "oharin". Väitän myös että "ilkeillä" puheilla ei täällä ole samaa painoarvoa kuin lännessä, enemmän haastellaan vaan lämpimikseen vaikka eihän sekään tietysti mukavaa oo.

Äänestä

Totta tuo edellinen. Ei ole niin väliä lupauksilla ja aikatauluilla. Myöhästymistä ei pidetä loukkauksena eikä merkittävänä virheenä.

Äänestä

Mistä tietää onko toisella ns. kusta päässä?

Kyseisen kusipääksi epäillyn ollessa kusella puristetaan voimakkaasti kurkusta, jos kusi silloin katkeaa niin hän on todistettavasti ns. kusipää.

Äänestä
  • tunnistaa niinkin, ku heilauttaa toisen päätä, jos ei hölsky, niin se on täys k.usipää

    Äänestä

Mitääh !! Imatralaiset ovat tosi ihania ja avoimia ihmisiä. Juttua tulee vaikka ei tuntisikaan toista. Sieltä mista mä tulin, no joo, olkoon sanomatta, mutta en muuta sinne enää koskaan takaisin.

Äänestä

Ei johdu karjalaisuudesta vaan kaljalaisuudesta.

Äänestä
  • Mitäs muutit painu takas Ahvenanmaalle

    Äänestä

Se johtuu venäjästä vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelevä tyty kirjoitti:

Johtuuko tämä karjalaisuudesta vai mistä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu