hampin matkat pohjois-goalta

yksin

minkälaisia kokemuksia teillä on hampin matkoista paikallisten järjestäjien kautta?
miten isoissa ryhmissä mennään?
paljonko retket noin maksaa jos haluaa hotellin minkä tasovastaa esim. sea breeze hotellien tasoa?
voitko suositella mitä matkanjärjestäjää ?
oliko hyvät paikalliset oppaat?
kokemuksia junamatkoista?

6

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • intia mielessäin

      Hei! Me ostettiin tänä talvena Valerie´s- matkatoimiston kautta junamatka Hampiin. Hinta 3800 rupiaa, sisältäen matkat hotellin. Lisäksi täytyi maksaa jotain sisäänpääsylippuja ja ruokailut perillä. Mutta tosi halpa. Valerien käyttämät hotellit Hospetissa oli tosi hyviä, meilläkin oli sellainen, etten uskonut Intiassa moisia olevankaan.
      Paikallinen opas oli tosi ihana ja huolehtivainen, ei yksin matkustavankaan tarvi pelätä hukkaan joutumista. Opas oli koko ajan mukana. Samoin Hampin paikallisopas, joka esitteli Hampin nähtävyyksiä, oli kiva ja välitön. Suosittelen todella paljon kyseistä matkaa kaikille Goan kävijöille.

      Toki muitakin järjestäjiä on, lähes joka kadun kulmassa mainostetaan. Mutta vertailtuamme päädyimme V:iin. Kuljetus on hotellilta asti. Ryhmän koko vaihtelee tietystti, meidän ryhmässä oli 9 henkeä opas. Oltiin ainoat suomalaiset, mutta kivaa oli.
      Tjäregorgin järjestämällä retkellä hotelli oli kuulema erittäin huono, ja hinta kova, nähtiin eräs pariskunta, jota harmitti kovasti se.

      Junamatka on kiva kokemus. Näkee just sitä aitoutta ja välittömyyttä, jota intialaisilla on. Eikä aika tullut pitkäksi tuon 8 tunnin aikana kertaakaan.
      Hyvää matkaa!

      • ???

        hei
        missäpäin oli tämä valeries matkatoimisto mielellään käyttää sellaista mistä on jollakin suomalaisella hyvä kokemus
        hotellini on ensi vuonna candolimissa.


      • Ravali
        ??? kirjoitti:

        hei
        missäpäin oli tämä valeries matkatoimisto mielellään käyttää sellaista mistä on jollakin suomalaisella hyvä kokemus
        hotellini on ensi vuonna candolimissa.

        Candolimissa samassa isossa talossa Newton Supermarketon matkatoimisto Hem Travels. Minä ja useat suomalaiset ystäväni käytämme häntä. Hän on palvelevainan ja luotettava. Hän omisti muutama vuosi sitten Valerie-matkatoimiston.
        Käytän Hem:iä vaikka asun Calangutessa.


      • intia mielessäin
        ??? kirjoitti:

        hei
        missäpäin oli tämä valeries matkatoimisto mielellään käyttää sellaista mistä on jollakin suomalaisella hyvä kokemus
        hotellini on ensi vuonna candolimissa.

        Valeriella on toimistot ainakin Baga roadin varrella, noin 150m liikenneympyrästä Bagaan päin. Myös Galanguten keskustassa, rantaan menevän tien varrella on toimisto, liikenneympyrästä kirkkoon (temppeliin) päin.
        Reissu on helppo, kun ei tarvi huolehtia majoituksista ja kyydeistä, valmista kaikki. Candolimissa majoittuvia oli kuitenkin ryhmässämme useita.


      • ???
        Ravali kirjoitti:

        Candolimissa samassa isossa talossa Newton Supermarketon matkatoimisto Hem Travels. Minä ja useat suomalaiset ystäväni käytämme häntä. Hän on palvelevainan ja luotettava. Hän omisti muutama vuosi sitten Valerie-matkatoimiston.
        Käytän Hem:iä vaikka asun Calangutessa.

        kiitos vastauksesta
        ensi talvena otakin häneltä matkat. paikan tiedänkin.
        kerrotko minkalaisen retken hän räätäöi teille vai oliko hänellä valmiit paketit
        mikälaisen reissun kannattaa tehdä, että näkee mahdollisemman laajan kuvan samalla reissulla?
        onko jotakin erityistä mitä pitää huomioida?


    • Minävaa

      Itse olen mennyt näin.
      Taksimotskarilla tai riksalla juna-asemalle. Junaliput kenties jostain paikallisesta pienestä puljusta etukäteen. Netistäkin kai saa nykyään tilata. Kantsii muistaa ettei junamatka Goasta Hospetiin ole kuin parisataa rupiaa korkeintaan ilmastoimattomassa vaunussa. Varman päälle en hintoja muista.
      Hospetissa olen yöpynyt ihan ok hotellissa n. 500 rupialla. hampissa saa yös gh-majoitusta ja muista tinkiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1681
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      171
      1618
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      169
      1528
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1318
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1194
    6. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      963
    7. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      97
      902
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      187
      815
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      211
      791
    Aihe