Koulutuskeskus Tavastian asuntolasta pätkä netistä:
"Asuntolaan valitaan ensisijaisesti alaikäsiä opiskelijoita, joiden päivittäinen kulkeminen kotoa oppilaitokseen ei ole mahdollista. Asuntolaan on ruuhkaa, joten kaikki hakijat eivät välttämättä tule mahtumaan asuntolaan.
Täysi-ikäisille opiskelijoille asuntolapaikkoja on vähän, joten ensisijaisesti kannattaa hakea esim. Hämeenlinnan seudun opiskelija-asuntosäätiön asuntoja. Jos kuitenkin haluat, voit jättää hakemuksen jonoon myös Tavastian opiskelijan asuntolaan."
MINÄ EN HALUA ASUNTOLAAN JA OLEN TÄYSI-IKÄINEN! Kulkisin Riihimäeltä Hämeenlinnaan. Kelan sivuilla sanotaan, että KOULUMATKATUKEA EI SAA jos on mahdollista asua maksuttomassa koulun tarjoamassa asuntolassa. Eli kysymys kuuluukin: SAAKO TAVASTIAN ASUNTOLASTA TÄYSI-IKÄINEN MAKSUTTOMAN ASUINPAIKAN?
Mielestäni ei, jos tekstiä oikein tulkitsee mutta kaipaan vahvistuksia tälle asialle!
Tarviiko Tavastian asuntolaan mennä vai saanko koulumatkatukea?
4
1314
Vastaukset
- hölkäsenpöläys90
http://www.kktavastia.fi/portal/nuoret/opiskelun_tuki/asuminen
tuolla tietoa... en saa selvää, että onko asuntolaelämä maksutonta myös minulle siis täysi-ikäiselle?
KIITOS MAHD. VASTAUKSISTA! - hämenlinnalainen
Täysi-ikäisellä on huonommat mahdollisuudet päästä Tavastian opiskelija-asuntoon eli alaikäiset ovat etusijalla. Tuossa myös sanotaan että täysi-ikäinen maksaa jonkinlaisen vuokran eli myös sun koska olet täysi-ikäinen. Voit siis toki laittaa asuntohakemuksen menemään, mutta sinun on syytä varautua, ettet saa asuntoa.
Voisin kuitenkin suositella, että laitat opiskelija-asuntohakemuksen suoraan HOPS:lle eli Hämeenlinnan opiskelija-asuntosäätiölle. Minulla on kokemusta HOPS:n asunnoista Visamäessä ja keskustassa. Ovat hyvälaatuisia asuntoja ja valmiiksi kalustettuja. Tokihan sinne voi ilmoittaa tyhennetäänkö asunto kokonaan vai osittain talon omista kalusteista. - hölkäsenpöläys90
ei, en aio muuttaa hämeenlinnaan. kiitos vastauksesta!
- Rmktavasiassa
Se selviää hakemalla asuntolaan. Mikäli paikkaa ei saa. Niin mielestäni tuen pitäisi kelalta myöntyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle1115357Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖493432Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle933298Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku403286- 811867
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt311626450 000 ulosotossa
Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden1281617Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.441604Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1481294- 161169