Olisiko mulla kenties joku troijalainen/virus koneella kun hiiren osoitin lähtee ihan itsekseen liikkumaan?? Hiiri on uusi ja kaikki toiminnotkin on kunnossa.Olen kuullut,että joku troijalainen saattaa tehdä noin.Mikäköhän kyseessä? Ad-awarella/spybotilla ajettu monet kerrat ja spywareblasterkin löytyy koneelta.Käyttis XP..
Hiiressä..
Ongelma
5376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
palomuuri,virusturva ?
..palomuuri/torjunnat on kunnossa.On ihan f-securen tietoturvapaketti koneella.
se F-Secure ilmoittelee troijalaiset ja virukset.
Joskus ei pysty poistamaan tai korjaamaan,mutta nimeää uudelleen ja näin tekee vaarattomaksi.
Jospa se vika on vaikka hiiren ajureissa.Itsellä näppäimistö temppuilee joskus ,mutta korjaantuu kun poistaa ajurin ja asentaa uudelleen.
ihan tavallinen, ja ei-optinen hiiri, kannattaa sen pallo poistaa ja puhdistaa sitten pallo vaikka sinitarrapötkylällä, ja putsata sillä myös pallon kolo, ja panna pallo taas takaisin paikoilleen.
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;fi;321122
..eli näyttääkö tommoselta ongelmalta? mulla oli noi oireet kuukauden vanhoissa langattomissa, mutta loppujen lopuks nää oli muuten vaan paskana, takuihin meni =)