espace

löysin autokaupasta tälläisen tila-auton, hyvä ajaa, tilava, kohtuu hintainen. olisko jollain käyttö kokemuksia? onko kyseisessä merkissä jotain tarkistettavia kohtia? tässäkin autossa, kuten muissakin ranskalaisissa tuntuu hinta/laatu olevan kohdallaan, tuskin nämä autoja kummempia ovat
3624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Espaceita ei kovin montaa vuodessa myydä Suomessa, joten kokemuksiakaan ei kovin monella varmaan ole. Muutaman vuoden takaisessa TM:ssä oli isojen tila-autojen vertailu ja siinä Espace pärjäsi hyvin ja jäi muistaakseni toiseksi Galaxyn jälkeen. Kulutus oli hyvä (siis pienin). Kolaritesteissä on uudehkot Espacet myös pärjänneet. Hesarin vikalistasta saa jotain vihjettä mikäli et ole jo sivulla käynytkin.

http://www2.helsinginsanomat.fi/extrat/autojaliikenne/vikasarja/viat.jsp?id=1124

Kerrotko löytämäsi auton hinnan ja vuosimallin, koska tila-auto on itselläni nyt haussa, niin saan vähän vertailupohjaa? Itse etsin vm. 97 - 98 tila-autoa. Saksasta niitä saa 5000 - 7000 eurolla ja täällä vastaavat maksaa 20 000 molemmin puolin.

Äänestä
  • kyllä nämä tuntuvat liikkuvan -95 n:7900e -98 n:20 000e:n välillä. uudemmissa malleissa toki on parempi varustelu, tekniikka jne. itsellä on toisena vaihtoehtona voyager, olen kokeillut kavereiden -92 ja -98:a, molemmat 3.3efejä. tilavia, mukavia ajaa, kulutus n:9-12 l/100. mutta taitaa olla kaikissa tämän kokoluokan autoissa vähän suurempi kuin henkilömalleissa.

    Äänestä

  • tuomas kirjoitti:

    kyllä nämä tuntuvat liikkuvan -95 n:7900e -98 n:20 000e:n välillä. uudemmissa malleissa toki on parempi varustelu, tekniikka jne. itsellä on toisena vaihtoehtona voyager, olen kokeillut kavereiden -92 ja -98:a, molemmat 3.3efejä. tilavia, mukavia ajaa, kulutus n:9-12 l/100. mutta taitaa olla kaikissa tämän kokoluokan autoissa vähän suurempi kuin henkilömalleissa.

    Itsellä ollut Espace v6 -92 ilman suuria ongelmia.Kohta ajettu 290 tkm.Kulutus välillä 8.5litraa-12.5litraa. Jälkimmäinen 1460kg asuntovaunu perässä.Auton muunneltavuus hyvä(penkit),vaimokin tykkää.Hyvä ajaa ja en ole myymässä pois! Ainoa huono puoli on, että autolla saa vetää vain 1200kg...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuomas kirjoitti:

löysin autokaupasta tälläisen tila-auton, hyvä ajaa, tilava, kohtuu hintainen. olisko jollain käyttö kokemuksia? onko kyseisessä merkissä jotain tarkistettavia kohtia? tässäkin autossa, kuten muissakin ranskalaisissa tuntuu hinta/laatu olevan kohdallaan, tuskin nämä autoja kummempia ovat

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu