Merja Rantamäki ja Leena Vanamo

tykkään molemmista

Tietääkö kukaan näiden (aika erilaisten) naisten nykykuulumisista ja esiintyvätkö enää ollenkaan? Wikipediasta osaan kyllä itsekin lukea huom.
Infoa molemmista aika vähän missään.

10

5237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • All over.

      Sen verran tiedän, että kumpikin on tyystin lopettanut esiintymiset eli elävät ns. taviselämää.

    • Muistatteko?

      voi jestas! :) näistä tulee mieleen sellainen kuin Marianne Saari. Taisi tehdä 1-2 levyä 80-luvun puolessavälissä. Muistaako kukaan? Niihin aikoihin iskelmämusiikki oli kyllä ehdottomasti parasta! Varsinaista kulta-aikaa!

    • "Muovinukke"

      kyllä Marianne muistetaan! Tietääkseni laulaa edelleen.

      • Marianne S./Muovinukke

        Moi, kiva kun joku teistä muistaa vielä minut 80- luvulta :) Niiltä tiimoin minua haastateltiin jokusen aika sitten Radio Suomessa "Entisten nuorten sävellahjassa. Kyllä ,laulan edelleenkin. Italialaiset (Sisiliassa)halusivat auttaa minua tekemään comebackiä ja kävin siellä äänittämässä levyn viime kesänä ja se ilmestyi siellä. Tein yhdessä musiikin tuottajani kanssa ja sanoitinitse kaikki biisit. Se on sellaista pop rock elektronik kitara voittoista musiikkia.
        Tervetuloa artisti sivuilleni :

        https://www.facebook.com/pages/Marianne-Saari/198463310329706?ref=ts&fref=ts

        http://www.reverbnation.com/3738138?mobile_redirection=disabled


      • MarianneBSaari

        Moi taas. Nykyään kihlattuni Juha Kristian Kontu tekee minulle biisejä (aijemmin tehnyt Einille). Minulta on ilmestynyt nyt pari hänen tekemiään biisiä "Uskon aurinkoon" ja "Kun rakkaus ei riitä" ja kummatkin soineet Radio Suomessa "Paikka aurinkossa" ohjelmassa esittelyiden kera ( viimeksi mainittu 4.1.). Kotisivuni josta saa lukea lisää on: mariannesaari.com


    • Anonyymi

      KUUNTELIN MUOVINUKEN JA TYKKÄSIN

      • Anonyymi

        Mä kuuntelin eilen Leenan esittämän Veit itsekontrolliin muutamankin kerran. Tosi hyvä. Miten helvetissä tuokin kappale ja esiintyjä ylipäätään on voinut olla minulta täysin piilossa? Eilen YouTubessa, sattuman kautta, löysin tämän biisin ja ekan kerran elämässäni kuulin. Alkuperäinen, Braniganin klassikko on kyllä tuttu jo jostain vuodesta 1992. Leenan esittämän käännöskappaleen kuulin eilen vasta ekan kerran, vaikka on tehty jo 1984. Voi herranjumala sentään. Jos ei olisi eilen tullut vastaan netissä, niin varmaan kuolisin sitten joskus viimeistään noin 20 vuoden kuluttua täysin tietämättömänä koko artistista ja käännöskappaleesta. Kun kerran 41 vuotta saa mennä, ennen kuin ekan kerran kuulee, niin ei siinä montaa muuttujaa tarvi valikoitua erilailla, kun se jää sitten sellaiseksi, mistä on kuollessaan täysin tietämätön. Mitähän kaikkia muita sata vuotta vanhoja helmiä sitä mahtaa olla meikäläiseltä piilossa? Täytyy ruveta oikein kuokan kanssa etsimään. Tämmönen 53 v ukko ja vielä 24 h sitten olin tuostakin täysin tietämätön.


    • Anonyymi

      Taas kerran ihan helvetin vanha ketju, mutta kuinkas muutenkaan.
      Leena on valitettavasti kuollut ja kuopattu jo kohta 5 vuotta sitten. Merja elää viel, on 68-vuotias.

    • Anonyymi

      Kuka näitä enää kaipaa, sellaisia staroja mitä mahtuu kolmetoista tusinaan.

      • Anonyymi

        No olihan nämä nyt parempia kuin mitkään nykyiset suomalaiset artistit. Sentään laulajia, eikä puhetyöläisiä, kuten kaikki räppärit järjestään. Eivätkä laulaneet nenä-äänellä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      114
      2554
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      228
      2035
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      183
      1828
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      49
      1595
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      104
      1376
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      49
      1314
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1148
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      282
      907
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      815
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      64
      769
    Aihe