Voisko mopossa käyttää polttoöljyä? tai vanhassa 90 luvun suzuki lt50 mönkkärissä?
polttoöljy
333333222222222
22281
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Bensiinimoottori on tehty käymään bensiinillä. Tankkaa sitä. Ei luulisi mopedin niin paljoa polttoainetta vievän että tuntuvaa säästöä tulisi tankata halvempaa ainetta (vaikka toimisikin).
Itse ajelin vanhalla 2-tahtisella pappamallin mopolla ihan pihamopona polttoöljyllä ja toimi ihan hyvin, kun vain käynnistää ensin bensiinillä ja moottorin lämmettyä vaihtaa polttoöljylle, ennen ajon lopettamista pitää vaihtaa taaas bensiinille. Tätä varten pitää olla tehtynä kolmitiehana, että polttoaineen vaihto onnistuu helposti ja tietenkin pitää olla kaksi polttoainetankkia.
Koska meillä oli maatila ja polttoöljyä suuressa säiliössä aina saatavilla, niin polttoöljyllä ajaminen ei maksanut paljoakaan ja kallista bensaa ei kulunut paljoakaan.
Kaksi polttoainetankkia on helppo järjestää, itse laiton tuohon pappamopoon vanhan Jawan 12litraisen tankin polttoöljylle ja toinen tankki oli satulan alla joku "auton pissapojansäiliö". Tienpäälle ei tuollaisella käryttäjällä ole asiaa, koska polttoöljy on verotonta polttoainetta ja sanktiot siitä ovat todella hurjat, että käytännössä mopopojille maksamaton paikka.