Ehdokkaiksi vain vilppiä tehneet, rikoksesta tuomitut jne. Tulee halvaksi kun voi tehdä ihan mitä huvittaa eikä hyvävelisysteemin takia ajatella että käryäisi. Mitäpä siitä, että eduskunta ja hallitus olisi täynnä rikollisia. Niinhän nytkin melkein on. Vaikka tuomitaan ehdolliseen vankeuteen,.ei menetä luottamusta. Seuraavissa vaaleissa voisivat mainostaa kuinka rikollisia ovat ja ainakin oma puolue äänestää, kunhan ei nyt ihan murhaa ole tehnyt. Nytkin ihan suotta tuhlattiin rahoja kaikenlaisiin käräjiin, kun mikään ei muuttunut, tuomittu nauttii täyttä luottamusta!
Seuraavat eduskuntavaalit
voihyvätveljet
164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niin maailma muuttuu, vaikka kaikki meistä eivät enää taida muuttua sen mukana.
Nyt eletään markkinatalouden aikakautta, ja siihen näyttää kuuluvan monenlaisia ennen moraalittomana ja sopimattomana, jopa rikollisena pidettyjä toimintamalleja.
Viime vuosisadalla kansanedustajien piti nauttia kansalaisluottamusta. Käytännössä se tarkoitti, että ehdollisen tai vankilatuomion tuomion saanut henkilö ei voinut toimia kansanedustajana eikä häntä voitu valita ehdokkaaksi. Tuomiota määrättäessä tuomittu menetti yleensä kansalaisluottamuksensa varsinaista tuomiota pidemmäksi ajaksi.
Juhantalo taisi olla ensimmäinen, joka ensin erotettiin kansanedustajan tehtävistä tuomionsa jälkeen, mutta kansa valitsi hänet uudelleen seuraavissa vaaleissa. Ilmeisesti niihin aikoihin lakia päätettiin muuttaa - vastaamaan kansan tahtoa.
Tarkistin asiaa netistä ja kopioin tähän yhden lainauksen: "Kauppa- ja teollisuusministeri Kauko Juhantalo kompastui 1992 yritystensä talousvaikeuksiin. Vuonna 1993 hänet tuomittiin valtakunnanoikeudessa vuoden ehdolliseen vankeuteen lahjusten vaatimisesta. - Valtakunnanoikeuden päätöksen jälkeen keskustan Kauko Juhantalo erotettiin myös eduskunnasta.
Juhantaloa syytettiin siitä, että hän on ”koplannut” omien yritystensä rahoitusratkaisuja valtion rahoituspäätöksiin, joihin hän ministerinä oli vaikuttamassa. Päätökset liittyivät ns. SKOP-ryhmän talouskriisiin.
Vuonna 1995 Juhantalo palasi eduskuntaan komealla äänimäärällä."
Vaikka emme itse halua muuttua, voimme halutessamme muuttaa maailmaa. Meitä, tämän ikäluokan edustajia, on paljon ja äänestämällä aktiivisesti tulevissa vaaleissa voimme ehkä muuttaa käytäntöjä. - Ehdimmekö vielä nähdä rehellisemmän, inhimillisemmän ja yhteisöllisemmän Suomen?